طول عمر بافلر خودرو چقدر است

5/5 - (1 امتیاز)

اگر به دنبال پاسخ به سوال «طول عمر بافلر خودرو چقدر است» هستید سایت مرسی تست به شما می گوید که طول عمر این بخش فنی به موارد مختلفی بستگی دارد، شما با مطالعه ی مقاله ی زیر اطلاعات بیشتری در این زمبنه کسب خواهید کرد. پس با ما همراه باشید.

حالا که با عملکرد صدا خفه کن اگزوز و یا به عبارتی بافلر آشنا شدیم، بهتر است به چند مورد از سوالات آیین نامه در این زمینه بپردازیم:

وظیفه بافلر در اتومبیل کدام یک از موارد زیر می‌باشد؟

  1. جلوگیری از تبخیر بنزین
  2. جلوگیری از تبخیر آب رادیاتور
  3. کاهش صدای نابهنجار موتور
  4. کاهش مصرف سوخت

پاسخ صحیح گزینه ۳

عملکرد و طول عمر بافلر خودرو چقدر است

صدا خفه کن یا بافلر بخشی از وسیله نقلیه می‌ باشد که در عقب و پایین آن قرار دارد. که باعث کاهش صدای موتور و همچنین کاهش آلایندگی‌ های خودرو می‌شود. جنس آنها از فولاد است و از آلومینیوم پوشانده شده است تا از گرما و مواد شیمیایی که از اگزوز آزاد می‌ شود محافظت کند.

به عبارت دیگر صدا خفه کن‌ ها برای پخش صدا های بلندی که توسط سوپاپ‌ های موتور و پیستون ها ایجاد می‌ شوند، استفاده می‌ گردد.

هر بار که سوپاپ باز می‌ شود یک انفجار بزرگ از گاز ها با احتراق موتور رخ می‌ دهد و باعث انتشار گاز ها می‌شود. انتشار گاز ها باعث می‌ شود امواج صوتی بسیار بالایی را از خود ایجاد کنند.

برای درک این موضوع‌ که بافلر ها چگونه امواج صوتی ایجاد شده موتور را پخش می‌ کنند، باید نحوه تولید صدا را درک کنید. صدا امواج فشاری است که از ارتعاشات ایجاد می‌ شود. و ارتعاشات شامل پالس‌ های متناوب فشار بالا و پایین هوا هستند. هر بار که شیر خروجی شما باز می‌ شود یک گاز با فشار بسیار بالا وارد سیستم اگزوز می شود و باعث می‌ شود با مولکول‌ های فشار پایین برخورد کند، این فرآیند ها در داخل صدا خفه کن رخ می‌ دهد.

طراحی صدا خفه کن در حین سادگی بسیار دقیق می‌ باشد. داخل صدا خفه کن لوله‌ هایی وجود دارد که سوراخ‌ دار است و باعث می‌ شود امواج صوتی را از داخل صدا خفه کن به بیرون هدایت کند.

این امواج صوتی از طریق یک لوله وارد شده و به دیواره پشتی برخورد می‌ کند و از یک سوراخ عبور می‌ کنند و وارد محفظه مرکزی می‌ شوند. سپس موج صوتی از سوراخ دیگری عبور می‌ نماید و وارد محفظه به نام تشدید می‌ شود که به سمت جلوی صدا خفه کن برمی‌گردد، به جایی که امواج صوتی در ابتدا وارد آن شده بودند.

تعداد از این امواج صوتی از دیواره محفظه مرکزی منعکس می‌ شوند و بقیه آن ها از سوراخ عبور می‌ کنند و وارد محفظه تشدید می‌ شوند. طول محفظه تشدید خاص است تا بتواند امواج صوتی را از بین ببرد.

سیستم اگزوز وسایل نقلیه از یک لوله تنفس و صدا خفه کن فراتر می‌ باشد. در واقع می‌ توان گفت که این سیستم یکی از پیچیده‌ ترین قسمت‌ های خودروی شما است.

مشکلات رایج خرابی بافلر خودرو یا صدا خفه کن چیست؟

زنگ زدگی: شایع‌ ترین مسئله‌ ای که برای بافلر ها وجود دارد زنگ زدگی است، به طوری که به دلیل جمع شدن آب در داخل اگزوز در زمان‌ های طولانی این اتفاق می‌ افتد. سیستم به قدری داغ نمی‌شود که این آب بخار شود بلکه تبدیل به چگالی شده و باعث زنگ زدگی می‌ شود. در مناطقی که میزان بارندگی و برف بسیار زیاد می‌ باشد این اتفاق بیشتر رخ می‌ دهد.

سوراخ یا شل شدن قطعات: از جمله یکی دیگر از رایج ترین مشکلات، وجود سوراخ یا شل شدن قطعات اگزوز می‌ باشد، این زمانی می‌ تواند رخ دهد که خودرو مدام داخل چاله‌ هایی می‌ افتد یا از زیر خودرو سنگ هایی به آن پرتاب می‌ شود و باعث ترک خوردن صدا خفه کن شده، در نتیجه باعث می‌ شود اگزوز یا صدا خفه کن آن کاملاً از کار بیفتد.

من درباره ی سوالات آیین نامه ای که برای «طول عمر بافلر خودرو چقدر است» طراحی می شود، در سطح اینترنت بسیار جستجو کردم و مطلبی یافت نکردم. اکثر این سوالات در زمینه ی وظیفه ی بافلر در اتومبیل می باشد که در شکل های مختلفی داخل سوالات بیان شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *