کدام یک از موارد زیر در رابطه با شاتون درست است

5/5 - (3 امتیاز)

کدام یک از موارد زیر در رابطه با شاتون درست است؟ این یکی از نمونه سوالات آیین نامه پرتکرار در آزمون اصلی می‌باشد که شما می‌توانید در پایین‌تر همین مطلب پاسخ آن را دریافت کنید.

کدام یک از موارد زیر در رابطه با شاتون درست است؟

  1. پیستون را به میل لنگ متصل می‌ کند
  2. سبک و بسیار مقاوم ساخته می‌ شود
  3. معمولاً از جنس فولاد می‌ باشد
  4. همه موارد

پاسخ صحیح گزینه ۴ یعنی همه موارد، می‌باشد.

گاهی برخی از قطعات در خودرو ها وجود دارند که زیاد شناخته شده نیستند و اسم آن ها را کمتر شنیده‌ ایم. اما این ناشناخته بودن آن ها دلیل بر کم اهمیت بودن آن ها نیست.

بلکه ممکن است نقشه بسیار مهمی را در خودرو ایفا کنند و نا آشنا بودن آن برای راننده و مالکان خودرو تنها باعث می‌ شود کار های لازم جهت حفظ آن از آسیب‌ های احتمالی را رعایت نکنند و از عوامل تخریب و استهلاک آن ها پیشگیری به میان نیاورند.

یکی از این بخش‌ ها شاتون می‌ باشد که با وجود کوچک بودن، نقش خیلی مهمی را در موتور خودرو ها ایفا می‌ کند و خرابی این قطعه کوچک می‌ تواند مشکلات بزرگ تری را ایجاد کند.

از این رو ما در این مطلب از سایت مرسی تست سعی کرده‌ ایم که شما را با این قطعه کوچک و مهم آشنا سازیم تا در حفظ سلامت این قطعه کوشا باشید و مانع از آسیب رسیدن به آن شوید.

عوامل خرابی شاتون چیست؟

یکی از مهم ترین دلایل شکستن بلوک سیلندر، ترک خوردن سیلندر و در نتیجه آسیب به شاتون می‌ باشد، پس بهتر است عواملی که باعث شکستن یا خمیده شدن شاتون می‌ شود را بشناسیم و نسبت به آن دقت لازم را ایجاد کنیم.

اینکه آگاه باشیم با رعایت کدام اصول و قوانین می‌ توانیم مانع از خرابی شاتون‌ ها شویم و کار های لازم را انجام دهیم، هم باعث کاهش استهلاک قطعات موتور خواهیم شد و هم مانع از ایجاد هزینه‌ های اضافه و غیر قابل جبران می‌ شویم.

ما در زیر عوامل موثر در افزایش طول عمر شاتون را برای شما معرفی کرده‌ ایم که عبارت اند از:

تنظیم نادرست شاتون: یاتاقان متحرک شاتون که بر روی میل لنگ سوار شده است باید با دقت روی آن تنظیم گردد تا در حین حرکت برخوردی میان آن ها صورت نگیرد. در صورت تنظیم نبودن این دو قطعه باعث آسیب دیدن هر یک از آن ها می‌ شود.

هم چنین مستهلک شدن پیچ و مهره‌ های مربوط به این اتصالات نیز می‌ تواند باعث برهم خوردن تنظیمات میان آن ها گردد.

احتراق نامناسب: در صورتی که احتراق زودرس یا غیر عادی در سیلندر و محفظه احتراق خودرو انجام بگیرد، می‌ تواند فشاری که به پیستون و شاتون وارد می‌شود را از حالت عادی خارج کند و به آن آسیب وارد سازد.

کیفیت پایین شاتون: اگر ساخت شاتون با دقت و توجه زیادی صورت نگرفته باشد و از کیفیت آن کم شده باشد شاتون تحت فشار های ناشی از ضربه‌ های پیستون و میل لنگ به راحتی می‌ تواند دچار خمیدگی شود یا دچار شکستگی شود.

روغن کاری نا مناسب: یکی از بیش ترین عامل‌ های خرابی شاتون در اثر تعویض دیرتر از موعد روغن موتور می‌ باشد و هم چنین استفاده از روغن‌ های نا مرغوب و بی‌ کیفیت، خاصیت روان کاوی لازم را کم می‌ کند و در نتیجه باعث خرابی شاتون می‌ گردد.

استفاده از دنده معکوس در زمان‌ های نامناسب: استفاده از دنده‌ های معکوس در سرعت‌ های بسیار بالا و مکان‌ های نا مناسب می‌ تواند به شاتون آسیب بزند. علاوه بر اینکه استفاده از دنده معکوس اصولاً برای قطعات خودرو نیز مشکل ساز خواهد بود.

نقص عملکرد پیستون: در صورت ایجاد اصطکاک زیاد میان پیستون و سیلندر به هر دلیلی ممکن است ضربات پیستون به شاتون بیشتر از حد ممکن باشد و باعث آسیب رسیدن به آن گردد.

فرسودگی یاتاقان متحرک: اگر یاتاقان متحرک به دلیل کارکرد بالا و زمان طولانی مصرف، دچار فرسودگی شود می‌ تواند با ایجاد اصطکاک میان شاتون و میل لنگ، کار شاتون را سخت‌ تر کند و به آن آسیب وارد سازد.

تصادفات شدید: گاهی اوقات در تصادفات و ضربه‌ های شدید به کاپوت خودرو نیز می‌ تواند یکی از دلایل شکسته شدن و خرابی شاتون‌ ها گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *