مدارک لازم برای آزمون آیین نامه

Rate this post

داشتن مدارک لازم برای آزمون آیین نامه بسیار مهم است اما چرا؟! بنا بر تجربه خودم پیش آمده زمانی که برای آزمون آیین نامه در محل آزمون یعنی سازمان راهور آماده شده بودم، بسیاری از افرادی که در جلسه مانند من منتظر برگزاری آزمون بودند به دلیل نداشتن مدارک لازم همراه خود از دادن آزمون در آن روز محروم شدند.

به همین سبب این مقاله را که در خصوص مدارک لازم برای آزمون آیین نامه است برای شما دوستان عزیز آماده کردیم.

مدارکی که برای آزمون آیین نامه احتیاج دارید

برای تهیه مدارک مورد نیاز آزمون ابتدا شما باید در یکی از آموزشگاه های راهنمایی و رانندگی شهر خود جهت ثبت نام اقدام کنید.

ثبت نام برای گواهینامه پایه سه یا ویژه نیازمند مدارک زیر است.

  • هشت قطعه عکس 4×3 با زمینه سفید بدون اینکه پوشش اضافی داشته باشید، درست مانند عکس کارت ملی
  • اصل شناسنامه(‌باید عکس‌دار باشد) به همراه یک عدد کپی از صفحه اول شناسنامه
  • همچنین شما نیازمند گواهی سلامت روانی و جسمی از پزشک و چشم پزشک هستید.

نکته: معمولاً برخی از آموزشگاه ها محل خاصی را برای چشم پزشکی به شما معرفی می کنند که چشم پزشک زیر نظر این سازمان به متقاضیان گواهینامه خدمات ارائه می کند.

  • کارت پایان خدمت و یا معافیت سربازی

نکته : توجه داشته باشید که این قانون در سال 1396 برداشته شد و افرادی که به 18 سال تمام رسیدند نیازی به کارت پایان خدمت یا معافیت سربازی ندارند.

پس از ارائه این مدارک به همراه شهریه مربوطه، شما کلاس های فنی و رانندگی خود را می گذرانید. زمانی که این کلاس ها تمام شد، نوبت به آزمون آیین نامه میرسد.

مدارک لازم برای آزمون آیین نامه هم به شرح زیر می باشد :

  • اصل کارت ملی یا شناسنامه عکس‌دار
  • کاردکس ( یعنی پرونده آموزش رانندگی )‌
  • به همراه داشتن خودکار

توجه کنید که کاردکس یکی از برگه‌های پرونده شما است که هنگام آزمون، به همراه یک رسید به شما داده می‌شود.
در بخش پشت این برگه، در صورت مردود شدن شما، امتیاز آزمون، تعداد دفعات شرکت و تعداد غلط‌ها ثبت می‌شود.

داشتن اصل کارت ملی برای تایید هویت شما است و حتما باید آن را به همراه خود داشته باشید.
اگر کارت ملی شما در دسترس نیست می توانید از شناسنامه برای ورود به جلسه و تایید هویت استفاده کنید.

در آزمون نمی توانید از وسایلی مانند غلط گیر استفاده کنید و در صورت دادن پاسخ نادرست به یکی از سوالات برگه پاسخ نامه دیگری به شما نخواهند داد.
در نوشتن اطلاعات خود روی برگه پاسخ نامه دقت لازم را داشته باشید برگه پاسخ نامه شما در صورت قبولی بایگانی خواهد شد و در تکمیل پرونده شما برای صدور گواهینامه نیاز است.

در صورت موفقیت و قبولی، مسئول آزمون این موضوع را پشت برگه شما درج می‌کند. برای قبولی در این آزمون، باید حداقل 26 امتیاز از 30 را کسب کنید، یعنی تنها می‌توانید در 4 سوال غلط پاسخ دهید و بیشتر از این تعداد موجب مردودی شما خواهد شد.

نکات مهمی که در صورت رعایت نکردن آن مدارک شما باطل می شود

یکی از نکات بسیار حیاتی که در آزمون آیین‌نامه رانندگی حتماً باید به آن توجه کرد، اجتناب از استفاده از گوشی موبایل یا کتاب راهنمای رانندگی است. در واقع، حمل کتاب آیین‌نامه یا گوشی موبایل به معنای تقلب در طی جلسه آزمون است و در صورتی که افسر راهنمایی و رانندگی این موضوع را مشاهده کند، آزمون متقاضی گواهینامه باطل می‌شود و فرد مجاز به شرکت در آزمون‌های بعدی تا شش ماه آینده نخواهد بود.

در صورتی که افسر راهنمایی و رانندگی متوجه گفتگوها و تقلب‌های شما با دیگران شود، ممکن است فرد متقاضی به مدت شش ماه از شرکت در آزمون‌های راهنمایی و رانندگی ممانعت شود.

زمان آزمون آیین‌نامه 20 دقیقه است و در این زمان 30 سوال وجود دارد. بسیاری از افراد، به دلیل عدم توجه به زمان آزمون، قادر به بهره‌برداری بهینه از زمان خود نمی‌باشند و درنهایت در آزمون آیین‌نامه موفقیت‌آمیز نمی‌شوند.

جهت قبولی صد در صد در آزمون آیین نامه، معمولا به تمرین مداوم و استفاده از منابع موثق و کاربردی نیاز دارید. اگر از نمونه سوالات آیین نامه مرسی تست استفاده کنید، پیشرفتی قابل ملاحظه خواهید داشت.

بسته طلایی سوالات آیین نامه مرسی تست می‌تواند به شما در آمادگی مناسب برای آزمون راهنمایی و رانندگی کمک کند.
تکرار و مرور مطالب به همراه تست‌ها به شما کمک می‌کند تا در آزمون زمان کم نیاورید و سوالات تستی را به راحتی حل کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *