رنگ سیاه و سفید در علائم راهنمایی به چه معناست؟

5/5 - (1 امتیاز)

یکی از موضوعاتی که همیشه مورد سوال قرار می گیرد رنگ ها در علائم رانندگی می باشد ،در این بخش سایت مرسی تست به سوال رنگ سیاه و سفید در علائم راهنمایی به چه معناست؟ به طور ویژه همراه با نکات آموزشی پاسخ می دهد.

رنگ سیاه و سفید در علائم راهنمایی به چه معناست؟

علائم راهنمایی و رانندگی که بر روی جاده‌ها قرار گرفته‌اند، از جمله علائم رنگی هستند که برای هدایت رانندگان و اطلاع‌رسانی درباره شرایط راهبردی و ایمنی موجود در مسیر استفاده می‌شوند.

در این علائم، رنگ‌های مختلف نقش مهمی در ارائه نکات و اطلاعات به رانندگان دارند. رنگ های سیاه و سفید از جمله رنگ هایی هستند که در علائم راهنمایی از آن های استفاده می شود و به نوعی معنی راهنمای مسیر و ضرور رعایت قوانین را می رسانند.

رنگ سیاه و سفید در علائم راهنمایی در ایران

در ایران، استفاده از رنگ سیاه و سفید در علائم راهنمایی به معنای اجباری بودن دستورالعمل یا ممنوعیت مرتبط با علامت است.

به عبارت دیگر، هر چیزی که با رنگ سیاه و سفید نشان داده شود، به معنای وجود یک قانون یا مقررات قابل اجرا و ضروری است و رعایت آن ها الزامی است.

این رنگ همچنین می‌تواند به عنوان علامت هشدار و همچنین نمایانگر تناسب با رنگ بندی عمومی علائم راهنمایی استفاده شود.

رنگ سیاه و سفید در علائم راهنمایی و رانندگی عموما برای چه استفاده می شوند؟

رنگ سیاه و سفید در علائم راهنمایی و رانندگی عموما برای شناسایی و تاکید بر خطر، محدودیت‌ها و نکات ایمنی استفاده می‌شود. در بیشتر موارد، رنگ سیاه یا همراه با رنگ سفید به معنای احتراز و توجه ویژه به مسیر استفاده می‌شود.

به طور معمول، سیاه به عنوان رنگ پس‌زمینه و سفید به عنوان رنگ متن استفاده می‌شود. استفاده از رنگ سفید معمولا برای ارائه دستورات و راهنمایی‌های ضروری برای رانندگان است. مثلاً علائم توقف، عبور، ممنوعیت و جهت مسیر اصلی از رنگ سیاه و سفید استفاده می‌کنند.

معنی های رنگ سیاه و سفید در علائم راهنمایی و رانندگی:

هشدار:

بر روی برخی علائم راهنمایی و رانندگی، رنگ سیاه و سفید برای هشدار دادن درباره خطرات و شرایط خاص استفاده می‌شود. مثلاً علائم هشدار خمیدگی خط، پل ضعیف، تراکم و سرعت محدود به کار می‌روند.

محدودیت‌ها:

رنگ سیاه و سفید در علائمی مانند ممنوعیت و محدودیت‌های عبور از مسیر مشخص استفاده می‌شود.

توجه و هشدار:

تابلوهای راهنمایی مثل علائم توقف، پارکینگ و جهت‌های مختلف نیز از رنگ سیاه و سفید استفاده می‌کنند تا به رانندگان هشدار داده شود یا دستورات موردنیاز را ارائه دهند.

بخش های مهم آیین نامه درباره رنگ سیاه و سفید در علائم راهنمایی

در سوالات آیین نامه همواره رنگ ها و معانی آن ها مورت توجه و پرسش قرار گرفته اند از این رو در این بخش ما سوالاتی که بخش های مهم کتاب آیین نامه درباره رنگ های سیاه و سفید در برمی گیرد را آورده ایم.

از این رو شما می توانید با مطالعه این سوالات ،نکاتی که درباره رنگ های سیاه وسفید درآیین نامه مورد توجه واقع شده است را بشناسید. و آشنایی کامل با این دست سوالات را پیدا کنید.

 • طبق آیین‌نامه، رنگ سیاه و سفید به چه معنا و کاربردی استفاده می‌شود؟
 • چه نقشی برای رنگ سفید در آیین‌نامه تعریف شده است؟
 • چه نقشی برای رنگ سیاه در آیین‌نامه تعریف شده است؟

نمونه سوالات آیین نامه درباره رنگ سیاه و سفید در علائم راهنمایی

شما با خواندن نمونه سوالات آزمون آیین نامه می توانید شانس موفقیت بیشتری در این آزمون کسب نمایید از این رو در زیر نمونه ای از سوالات آیین نامه درباره رنگ سیاه و سفید در علائم راهنمایی آورده شده است.

رنگ سیاه و سفید در علائم راهنمایی به چه معناست؟

 1. راهنمای اماکن مذهبی و اخباری
 2. اخباری و گردشگری
 3. دستوری و راهنمای مسیر در سایر راه ها
 4. هیچکدام

پاسخ سوال گزینه: 3

کدام یک از رنگ ها معنی دستوری و راهنمای مسیر سایر راه ها را به رانند می رساند؟

 1. نارنجی
 2. قرمز
 3. قهوه ای
 4. سیاه و سفید

پاسخ سوال گزینه:  4

نکته پایانی

بنابراین، رنگ های سیاه و سفید در علائم راهنمایی ورانندگی به منظور هشدار دادن درباره خطرات، محدودیت‌ها و ارائه دستورات درجهت راهنمایی مسیر به رانندگان به کار می‌روند.

درک صحیح این معانی، به رانندگان کمک می‌کند تا به طور صحیح و ایمن به مقصد خود برسند و از رخداد حوادث جلوگیری کنند. از این رو یادگیری معانی این رنگ ها و دادن پاسخ صحیح به سوالات آیین نامه رمز موفقیت رانندگان آینده می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *