در تقاطع روبرو که فاقد چراغ راهنمایی است حق تقدم با کدام خودرو است

5/5 - (1 امتیاز)

در تقاطع روبرو که فاقد چراغ راهنمایی است حق تقدم با کدام خودرو است؟ این یکی از نمونه سوالات آیین نامه پرتکرار می‌باشد که جهت دریافت پاسخ آن می‌توانید به مطالب زیر از سایت مرسی تست مراجعه فرمایید.

در تقاطع روبرو که فاقد چراغ راهنمایی است حق تقدم با کدام خودرو است؟

در تقاطع روبرو که فاقد چراغ راهنمایی است حق تقدم با کدام خودرو است

  1. خودروی قرمز
  2. خودروی آبی
  3. خودرویی که فاقد رعایت حق تقدم است
  4. گزینه‌های ۲ و ۳

پاسخ صحیح گزینه ۴ یعنی گزینه‌های ۲ و ۳، می‌ باشد.

رعایت حق تقدم در رانندگی

حق تقدم در رانندگی مفهومی است که هر رانندگی باید آن را بداند، دادن حق تقدم به دیگر رانندگان برای کاهش تصادفات می‌تواند کمک شایانی کند. مفهوم حق تقدم فقط در مورد تقاطع‌ ها نمی‌ باشد.

رانندگان وسایل نقلیه باید در بسیاری از موقعیت‌ ها و مکان‌ ها، از جاده‌ های بن بست روستایی گرفته تا بزرگراه‌ های چند لاین، قوانین مربوط به حق تقدم را رعایت کنند.

اما برای بیان حق تقدم در تقاطع‌ ها آموزش کامل و جامعی را برای شما بیان خواهیم کرد.

قانون اول این است که وسایل نقلیه سمت راست هر وسیله نقلیه حق تقدم دارد و زودتر از همه باید حرکت کند. از طرف دیگر وسایل نقلیه‌ ای که سمت چپ شما وجود دارند باید به شما اجازه دهند تا از خیابان عبور کنید.

برای درک بهتر این موضوع مثالی را برای شما بیان خواهیم کرد، فرض کنید در یک تقاطعی هستید و ماشین شما به رنگ آبی می‌ باشد.

مثال اول: من به مسیر مستقیم می‌ روم، از این رو ماشین زرد که به سمت راست می‌ پیچد، حق تقدم دارد و می‌ تواند اول رد شود و بعد از رد شدن ماشین زرد، من عبور می‌ کنم و سپس ماشین قرمز از سمت چپ من عبور خواهد کرد.

در تقاطع روبرو که فاقد چراغ راهنمایی است حق تقدم با کدام خودرو است

مثال دوم: من می‌ خواهم به سمت چپ گردش کنم، بنابراین ماشین زرد و ماشین قرمز اول از همه باید رد شوند و حق تقدم دارند، چون وقتی من می‌ پیچم ماشین قرمز سمت راست من قرار می‌ گیرد.

در تقاطع روبرو که فاقد چراغ راهنمایی است حق تقدم با کدام خودرو است

مثال سوم: خودروی مقابل می‌ خواهد به سمت چپ بپیچد، بنابراین وقتی می‌ پیچد من در سمت راست آن قرار می‌ گیرم، در این حالت من حق تقدم دارم و از اول از همه باید رد شوم.

در تقاطع روبرو که فاقد چراغ راهنمایی است حق تقدم با کدام خودرو است

مثال چهارم: ماشین قرمز سمت راست ماشین زرد قرار دارد و ماشین زرد در سمت راست ماشین آبی قرار دارد، در این صورت ماشین آبی نسبت به ماشین قرمز حق تقدم دارد، اما باید اجازه دهد تا ماشین زرد عبور کند و سپس ماشین زرد روبروی ماشین قرمز قرار می‌ گیرد.

بنابراین ماشین قرمز ماشین زرد را رد می‌ کند و به سمت ماشین آبی می‌ رود. ماشین آبی عبور می‌ کند و در نهایت ماشین قرمز می‌ پیچد.

حق تقدم در تقاطع ها

آموزش حق تقدم برای تقاطع‌ هایی که تابلو دارند، به صورت متفاوت می‌ باشد. تابلویی که به شکل مثلثی شکل است و یک علامت ضربدر داخل آن دیده می‌ شود و نشانه خطر است و در برخی از تقاطع‌ ها می‌ توان آن را مشاهده کرد.

چنین تقاطع‌ هایی نیاز به بررسی بیشتر از سمت راننده دارند و قبل از تصمیم گیری برای عبور یا توقف باید راننده محیط را به دقت بررسی کند و قبل از هر تصمیمی سرعت خود را کم کند.

حق تقدم در تقاطع ها

قوانین در چنین تقاطع‌ هایی مانند قوانین اشاره شده در بالا می‌ باشد. ممکن است تابلو هایی به منظور رعایت حق تقدم وجود داشته باشد و شما نقطه چین‌ هایی را بر روی زمین مشاهده کنید. در این صورت شما باید توقف کنید و در صورت ورود رانندگان، راه را به آن ها بدهید.

حق تقدم در تقاطع ها

در صورتی که هیچ خودرویی وجود نداشته باشد شما می‌ توانید عبور کنید. با این وجود همیشه هنگام نزدیک شدن به یک تابلوی رعایت حق تقدم باید سرعت خود را کم کنید تا بتوانید در هر زمان توقف کنید.

هم چنین ممکن است این تابلو زودتر از تقاطع با علامت که فاصله روی آن نوشته شده است وجود داشته باشد.

حق تقدم در چهار راه‌ های بدون تابلو و تقاطع‌ های هم عرض که هیچ گونه علامت راهنمایی و رانندگی ندارند، با خودرویی می‌ باشد که در سمت راست شما قرار دارد.

بنابراین اگر شما قصد گردش داشته باشید یا بخواهید به صورت مستقیم به راه خود ادامه دهید باید به خودروی سمت راست خود اجازه عبور دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *