تفاوت پروانه و فن الکتریکی چیست

5/5 - (1 امتیاز)

اگر می خواهید بدانید که تفاوت پروانه و فن الکتریکی چیست؟ به شما توصیه می کنیم که مطلب زیر در سایت مرسی تست را مطالعه فرمایید. هم چنین سوال زیر جزو یکی از نمونه سوالات آیین نامه در این زمینه می باشد.

تفاوت پروانه و فن الکتریکی چیست؟

  1. پروانه دور خود را توسط تسمه به طور مستقیم از میل لنگ می گیرد ولی چرخش فن الکتریکی وابسته به میل لنگ نیست
  2. پروانه دور خود را توسط تسمه به طور مستقیم از دیفرانسیل می گیرد ولی چرخش فن الکتریکی وابسته به دیفرانسیل نیست
  3. چرخش فن الکتریکی دور خود را توسط تسمه ای از میل لنگ می گیرد ولی پروانه چرخش آن وابسته به میل لنگ نیست
  4. تفاوتی ندارند

پاسخ صحیح گزینه ی ۱ یعنی پروانه دور خود را توسط تسمه به طور مستقیم از میل لنگ می گیرد ولی چرخش فن الکتریکی وابسته به میل لنگ نیست، می باشد.

موتور فن و پروانه ی فن از جمله قطعاتی از خودرو هستند که باید به صورت دوره ای توسط رانندگان چک شوند. به عبارت دیگر فرآیند خنک سازی وسایل نقلیه به حدی مهم است که عدم توجه به این نکته می تواند خسارت های زیادی به خودرو وارد کند. هر گاه صحبت از قطعات مهم در خودروهای سواری شده، منظورمان بخش های مختلف اتومبیل است.

همان طور که گفتیم موتور فن و پروانه فن باید با دقت بالایی مورد بررسی قرار بگیرند. موتور فن، یک آرمیچر پرتوان و یک موتور الکتریکی با قدرت بسیار بالایی است که از انرژی الکتریکی کمک می گیرد و حرکت می کند.

با این حال پروانه فن خودرو از جمله آن قطعاتی است که در فرآیند خنک سازی خودرو نقش به سزایی دارد. پروانه که نام دیگر آن فن خودرو نیز می باشد، ظاهری شبیه پروانه های هواکش دارد و به عنوان پروانه رادیاتور هم شناخته می شود.

موتور فن خودرو

همان طور که قبلا اشاره کردیم، موتور فن در خودرو ها از قطعات بسیار حساس می باشند. این موتور الکتریکی می تواند با استفاده از انرژی الکتریکی، چرخش خود را انجام دهد. در واقع می توان گفت این قطعه عملکردی شبیه پنکه از خود نشان می دهد.

بر روی موتور فن، یک پروانه ی پلاستیکی قرار داده شده که شروع به چرخش آن می کند. این چرخش خاصی از موتور نصب شده بر روی سیتم خنک کننده خودرو است. که با قدرت بالا می تواند باد شدیدی را از پروانه به سمت رادیاتور منتقل کند.

پروانه فن در خودرو

پروانه فن رادیاتور از جمله بخش هایی از خودرو می باشد که در قسمت های پیشین اتومبیل نصب گردیده است. بعد از اینکه خودرو روشن می شود این بخش مدام در حال چرخش می باشد و با استفاده از نیرویی که از موتور فن دریافت می کند، باعث خنک سازی سیستم می شود.

همان طور که می دانید واکنش های احتراقی درون خودرو رخ می دهد که جهت تامین نیروهای مورد نیاز برای حرکت خودرو می باشد. بنابراین گرمای زیادی که در اثر این احتراق به بخش های دورنی خودرو وارد می شود باید با استفاده از یک سیستم استاندارد، هدایت و کنترل شده و از میزان این دما کاسته شود.

این موارد نشان می دهد که استفاده از قطعاتی در جهت خنک سازی خودرو لازم می باشد. بدون وجود پروانه فن، امکان کارکرد قطعات داخلی خودرو فراهم نیست. به عبارت دیگر می توان بیان کرد که کارکرد موتور اتومبیل بستگی به عملکرد صحیح سیستم خنک کننده و پروانه ها خواهد داشت.

تفاوت پروانه و فن الکتریکی در چیست و هر یک چه وظیفه ی مهمی در خودرو دارند؟

اگر تا به حال به قطعات خودرو نگاهی انداخته باشید، قطعا متوجه قطعه ای به صورت پروانه ای در بخش جلویی اتومبیل شده اید که در حال چرخیدن می باشد.

به این قطعه پروانه یا فن می گویند. باید گفت بدون این قطعه، موتور خودرو نمی تواند به عملکرد خود ادامه دهد چرا که با هر بار روشن شذن خودرو و حرکت کردن آن، دمای موتور به میزان بسیار زیادی افزایش می یابد و اگر این دما کاهش پیدا نکند باعث ایجاد اختلال در کارایی بخش های ماشین به خصوص موتور خودرو می شود و در نهایت کارایی خودرو را کاهش می دهد. در نتیجه این فن خودرو است که با فرآیند خنک سازی، از افزایش دما جلوگیری به عمل می آورد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *