تابلو راه یک طرفه

5/5 - (1 امتیاز)

ما قصد داریم در این مطلب در مورد تابلو راه یک طرفه، صحبت کنیم. پس در ادامه ی مطالب از سایت مرسی تست با ما همراه باشید.

معرفی تابلو راه یک طرفه

تابلو راه یک طرفه یکی از تابلوهای راهنمایی و رانندگی می باشد که در خیابان ها و جاده ها بسیار دیده شده است. این تابلو با هدف هدایت رانندگان در یک جهت خاص تهیه شده است و به شکل زیر می باشد:

تابلو راه یک طرفه

این تابلو دارای ویژگی هایی می باشد که جزو دسته ی تابلوهای انتظامی است و به رانندگان دستور می دهد که در یک جهت مشخص مجاز به تردد می باشند و نباید از جهت های دیگر عبور نمایند.

به عبارت دیگر تابلو راه یک طرفه با استفاده از نمادها یا فلش هایی، مسیر مناسب را به رانندگان نشان می دهد تا در این صورت در جهت درست حرکت کنند و شاهد بسیاری از تصادفات در این مورد نباشیم.

کاربرد تابلوی راه یک‌طرفه

این تابلو برای آگاهی دادن از خطرات احتمالی و اطلاع از محدودیت های مسیر، نصب می گردد. این تابلو بازدارنده باید پیروی شود و در صورت عدم پیروی از آن، جریمه هایی را در پی خواهد داشت.

تابلو راه یک طرفه در مکان های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. ما در زیر برخی از کاربردهای مهم این تابلو را برای شما بیان خواهیم کرد:

محدودیت های ترافیکی: در بعضی از خیابان ها و جاده ها، به دلیل وجود محدودیت های ترافیکی، تردد در یک جهت خاص امکان پذیر است و در جهت دیگر نباید حرکت کرد. از این رو با نصب تابلو راه یک طرفه این دستور به رانندگان داده می شود.

مناطق پیاده روی: در بعضی از مناطقی که جهت عبور و مرور پیاده ها مناسب است و خطرات کمتری دارد، از این تابلو استفاده می شود تا با تاکید بر اولویت پیاده ها، از ورود دیگر وسایل نقلیه و خطرات آن ها جلوگیری گردد.

مناطق محدودیت دسترسی: در برخی از مناطق خاص از جمله: محوطه های مسکونی، محلات تاریخی یا دیگر مناطق خاص دولتی، ممکن است تردد در یک جهت سخت و محدود باشند. از این رو با نصب این تابلو و با هدف حفظ امنیت و حریم خصوصی استفاده می گردد.

تابلویی که با تابلوی راه یک‌طرفه مشابه است

یک تابلویی را ما به شما معرفی می کنیم که ممکن است آن را با تابلو راه یک طرفه اشتباه بگیرید. این تابلو که خیابان یک طرفه می باشد، از دسته ی تابلوهای انتظامی و بازدارنده است. در این تابلو نشان داده می شود که خیابان یک طرفه می باشد و هم چنین مسیر یک طفه بودن نشان داده می شود.

هر راننده ای که این تابلو را می بیند، متوجه می شود که در یک طرف می تواند عبور نماید و عبور در جهت دیگر ممنوع می باشد. در این صورت ممکن است ایت عبور توسط دوربین هایی ثبت گردد و در صورت سرپیچی از قانون، خودروی متخلف جریمه گردد.

شاید یک طرفه کردن خیابان برای ساکنان آن خیابان، موضوع چندان خوش آیندی نباشد. اما دلایلی وجود دارد که برای یک طرفه کردن خیابان ها می باشد و ما در زیر به آن ها اشاره کرده ایم:

 • گاهی أوقات خیابان آنقدر باریک است که در دو جهت نمی توان از آن تردد کرد
 • باعث ایجاد کنترل وسیله ی نقلیه می شود
 • برای عبور در محل های کنترل شده مانند پارکینگ ها مناسب است
 • جهت آرام کردن ترافیک مخصوصا در مراکز تاریخی شهر مناسب است
 • ترافیک را روان تر می کند و از تراکم ترافیک کم شده
 • از راه می توان راحت تر و آسان تر استفاده کرد
 • دسترسی به جاده های دیگر از طریق آن راحت تر می باشد
 • می توان فضایی از آن را به عبور دوچرخه و وسایل نقلیه ی همگانی اختصاص داد
 • استفاده ی راحت تر عابران از این خیابان ها

اکنون که با تابلو راه یک طرفه آشنا شدید، در زیر برخی از نمونه سوالات آیین نامه را برای شما تهیه کرده ایم که مربوط به این تابلو می باشد:

سوال ۱ – مفهوم تابلوی زیر چه می باشد؟

 1. تابلو راه یک طرفه
 2. تابلو خیابان یک طرفه
 3. تابلو حق تقدم با شماست
 4. تابلو حق تقدم با وسیله ی مقابل شماست

پاسخ صحیح گزینه ی ۱

امیدواریم این مطلب در مورد تابلو راه یک طرفه برای شما داوطلبان مفید باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *