مهم­ترین عامل مؤثر در ایجاد ترافیک کدام گزینه است؟

«مهم­ترین عامل مؤثر در ایجاد ترافیک کدام گزینه است؟» این یکی از نمونه سوالات آیین نامه سال جدید می باشد. برای مشاهده ی پاسخ سوال به ادامه ی این مطلب از سایت مرسی تست مراجعه فرمایید.

کدام یک از گزینه های زیر جزو عوامل مهم برای رهایی از مشکلات ترافیکی می باشد؟

  1. آموزش های آیین نامه راهنمایی و رانندگی
  2. آموزش های رانندگی
  3. اصلاح و ارتقاء فرهنگ ترافیک
  4. آموزش های حق تقدم

پاسخ صحیح گزینه ی ۳ یعنی اصلاح و ارتقاء فرهنگ ترافیک می باشد.

مهم­ترین عامل مؤثر در ایجاد ترافیک کدام گزینه است؟

  1. بی نظمی های ترافیکی
  2. انسان
  3. عدم رعایت حق تقدم
  4. بی قانونی

پاسخ صحیح گزینه ۲ یعنی انسان می باشد.

شاید یکی از بدترین حس های دنیا، پشت ترافیک ماندن است که أصلا حرکت نمی کند. اما واقعا علت این ترافیک ها چیست؟ شاید بتوان گفت در شهرهای بزرگ مخصوصا تهران، رانندگان کمتر حقوق یکدیگر را رعایت می کنند و به عبارت دیگر حق دیگر افراد را ضایع می کنند، این یک رفتار ضد ارزشی است که آن ها این کار را ارزش می دانند و همین امر باعث تشدید شدن ترافیک می شود.

هر چند که در ظاهر کار به نظر می رسد که انسان در اینگونه ترافیک ها نقشی ندارد، و یک نوع زرنگی در بین رانندگان شده است که با خودخواهی قصد دارند زودتر از دیگران به مقصد برسند، اما باید گفت سهم رفتارهای انسانی در ایجاد ترافیک کمتر از عوامل مهندسی نیست.

چاره ی این مشکل، فرهنگ سازی قوی و ارائه آموزش های وسیع در مبحث ترافیک می باشد به طوری که این دو عامل می توان بسیاری از مشکلات ترافیکی را حل کند.

مهم­ترین عامل مؤثر در ایجاد ترافیک در کلان شهرها

یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد مشکلات ترافیکی در کلان شهرها می شود، عوامل پنهانی هستند که به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

دستفروشی در چهار راه ها و مشاغل کاذب مانند پاک کردن شیشه، گل فروشی، دود کردن اسپند، فروش روزنامه و مجله که علاوه بر اینکه جزو معضلات اجتماعی می باشند، جزو معضلات ترافیکی نیز هستند.

فروشندگان سیار میوه که با موتورهای سه چرخ، چرخ دستی یا وانت ها با سرعت کم در معابر تردد دارند یا راه خیابان ها و معابر را برای فروش می بندند.

کندی سرعت خانم ها در رانندگی یا به عبارت دیگر محتاط رانندگی کردن آن ها.

قرار دادن تصاویر متحرک از تلویزیون های شهری یا تابلوها در خیابان ها و اتوبان ها که معمولا این کار در سایر کشورها در مکان ها تفریحی و بوستان ها نمایش داده می شود، اما در کشور ما یعنی ایران در خیابان ها می باشد.

مشاجره ی رانندگان به هنگام وقوع تصادف و حوادث جاده ای، یا توقف دیگر رانندگان برای بررسی ومشاهده ی صحنه ی تصادف و ارائه نظرات کارشناسی توسط آن ها.

توقف زنان به خصوص دختران و زنان خیابانی یا پسران دو جنسیتی در مسیر حرکت خودروهای مدل بالا در خیابان ها و معابر به خصوص در شمال شهر تهران و در ساعات شب.

وجود پمپ بنزین و جایگاه های گاز در محدوده های مرکزی شهرها و تشکیل صف های طولانی در مسیر پمپ های بنزین یا اقدام برخی از شهروندان به پارک خودرو در حاشیه ی پمپ بنزین ها برای دریافت بنزین صدقه ای یا صلواتی یا خرید بنزین به صورت آزاد.

نحوه ی تردد بعضی از موتورسیکلت سواران که در معابر قانون شکنی می کنند و از هر مسیری به خصوص خصوط ویژه عبور می کنند.

رانندگی تفریحی دختران و پسران یا به عبارتی دوردور که یکی از ارزان ترین و آسان ترین روش های تفریح برای جوانان می باشد و تبدیل کردن خیابان ها به تفریح گاه ها.

رانندگی های جنون آمیز برخی از جوانان که به علت مصرف مواد مخدر، توهم زا یا قرص های روان گردان، خیابان ها و معابر را با پیست های رانندگی اشتباه می گیرند.

تغییر شکل ظاهری خودرو به واسطه ی تبعیت کردن از مدل های روز، مانند سیاه کردن چراغ های خودرو و کم کردن نور آن ها، همگی از جمله عواملی هستند که باعث ایجاد ترافیک های جاده ای شده و برای رهایی از این ترافیک باید به تک تک این معضلات نگاه ویژه ای داشت و راه حل اساسی برای آن ها در نظر گرفت.

این مباحث جزو کتاب آیین نامه راهنمایی و رانندگی نمی باشد، اما دانستن آن خالی از لطف نیست چون می تواند کمک شایانی به رفع این معضل ترافیکی داشته باشد. به امید روزی که شاهد ترافیک در خیابان ها نباشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *