مهمترین عامل آلودگی هوا در حمل و نقل چیست

5/5 - (1 امتیاز)

اگر می خواهید درباره ی سوال «مهمترین عامل آلودگی هوا در حمل و نقل چیست» اطلاعاتی کسب کنید، باید بگوییم که مرسی تست به این پرسش پاسخ داده است. کافی است سوال زیر که از نمونه سوالات آیین نامه بوده است را مطالعه فرمایید.

مهمترین عامل آلودگی هوا در حمل و نقل چیست؟

  1. دی اکسید کربن
  2. مونوکسید کربن
  3. ذرات معلق در هوا
  4. هیدرو کربن ها

پاسخ صحیح گزینه ی ۲ یعنی مونوکسید کربن می باشد.

آلودگی هوا در حمل و نقل چیست؟

زمانی که غلظت گازها و ذرات معلق در هوا افزایش یابد و این ذرات برای سلامت انسان و سایر موجودات زنده مضر است را آلودگی هوا می گویند. مهم ترین آلاینده های هوا عبارت اند از:

  • کربن دی اکسید
  • کربن مونوکسید
  • اکسید های نیتروژن
  • ترکیبات آلی فرّار
  • گرد و غبار
  • ازون و …

برخی از آلاینده ها به صورت طبیعی در هوای اطراف وجود دارند اما بعضی دیگر از ترکیب با سایر عناصر دیگر تولید می شوند که هر کدام از این ذرات معلق به سلامت انسان و محیط زیست آسیب های جبران ناپذیری وارد می سازند.

عوامل بسیار زیادی در آلودگی هوا موثر است که عمده ترین ترین آن ها مربوط به فعالیت های انسانی می باشد. هر منطقه بسته به موقعیتی که دارد تحت تاثیر عوامل مختلفی می تواند قرار بگیرد، که از مهم ترین عوامل آلودگی هوا عبارت اند از:

سوخت های فسیلی: مهم ترین عامل آلودگی هوا در کل دنیا، استفاده از سوخت های فسیلی مانند بنزین است. با افزایش خودروها، آلودگی ناشی از احتراق سوخت آن ها به یک معضل برای کلان شهر ها تبدیل شده است. هم چنین گسترش سفرهای هوایی و صنعت گردشگری نیز از جمله عامل افزایش سوخت های فسیلی می باشد.

کارخانه ها و نیروگاه ها: یکی دیگر از عوامل آلودگی هوا وجود کارخانه ها و صنایع هستند که از سوخت های فسیلی برای ادامه ی فعالیت خود استفاده می کنند. انتشار مواد شیمیایی از این صنایع، آسیب های جبران ناپذیری را به محیط زیست وارد می کند.

کشورهای جهان برای رونق اقتصادی خود در برابر فعالیت این گونه کارخانه ها و صنایع سخت گیری نمی کنند. در کشور ما نیز نیروگاه هایی وجود دارند که از سوخت های دیزلی استفاده می کنند که باعث آلودگی محیط زیست می شوند.

کشاورزی و استفاده از کودهای شیمیایی: استفاده از کودهای شیمیایی در کشاورزی علاوه بر آلوده کردن محیط زیست و آبها، باعث آلودگی هوا نیز می شوند.

آلودگی هوای داخل خانه: حتی برخی از فعالیت های داخل خانه نیز وجود دارد که باعث آلودگی هوا می شود. برای مثال پخت و پز، عطر و ادکلن ها، گرد و خاک و … از جمله مواردی هستند که باعث آلودگی هوای داخل خانه می شوند.

روش های مقابله با آلودگی هوا

برای کاهش و مقابله با آلودگی هوا، می توان از روش های گوناگونی هم در خانه ها و هم در شهر ها استفاده کرد. از جمله:

افزایش استفاده از حمل و نقل همگانی: با کاهش حضور خودرو های شخصی در خیابان، آلاینده های ناشی از بنزین نیز کاهش می یابد و با ترویج استفاده از حمل و نقل عمومی که از سوخت های پاک بهره می گیرند، آلودگی هوا تا حد زیادی کاهش می یابد.

الزام کارخانه ها به رعایت استانداردها: پالایش و فیلتر گازها و فاضلاب خارج شده از کارخانه ها می تواند تا حد بسیار زیادی باعث کاهش آلاینده های هوا شود.

روش حفاظت از خود در برابر آلودگی هوا

افرادی که دارای بیماری های تنفسی و ریوی هستند باید با استفاده از روشهایی جان خود را در برابر این آلاینده ها محافظت کنند. از جمله:

استفاده از ماسک در فضاهای باز: بعضی از ماسک ها به نحوی طراحی شده اند که می توانند هوای اطراف را پالایش کنند. ماسک های معمولی این توانایی را ندارند و بهتر است از ماسک های فیلتر دار استفاده گردد.

تغذیه ی مناسب: با مصرف برخی از خوراکی ها می توان مواد مضری که وارد تنفس و خون شده است را پاک کرد. هم چنین برای درمان سرفه و آلرژی های تنفسی نیز می توان از مواد غذایی استفاده کرد.

نگهداری از گیاهان تصفیه کننده هوا: برخی از گیاهان خانگی وجود دارند که تا حدی می توانند هوای داخل خانه را پاک کنند. نگهداری از این گیاهان در خانه نه تنها باعث کاهش این آلاینده ها می شود بلکه باعث مطبوع شدن هوا نیز می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *