عبور کامیون یدک دار ممنوع

5/5 - (1 امتیاز)

اگر می خواهید با تابلو عبور کامیون یدک دار ممنوع آشنا شوید و بدانید چه کاربردی دارد، در ادامه ی این مطلب از سایت مرسی تست با ما همراه باشید.

تابلو عبور کامیون یدک دار ممنوع چیست؟

در مورد تابلو عبور کامیون یدک دار ممنوع می توان گفت یکی از تابلوهای ترافیکی راهنمایی و رانندگی و از گروه تابلوهای انتظامی یا بازدارنده است.

در واقع اگر در مسیری این تابلو نصب شده بود، کامیون ها نباید با یدک وارد شوند اما ورود کامیون های بدون یدک اشکالی ندارد. این تابلو در ایران بسیار استفاده شده است.

ویژگی های تابلو عبور کامیون یدک دار ممنوع چیست؟

همانطور که قبلا گفتیم این تابلو از دسته تابلوهای انتظامی است، از این رو تمام ویژگی های این گروه تابلوها را با خود دارد. برای مثال به شکل دایره می باشد و دارای نوار حاشیه ای قرمز رنگ است.

در پس زمینه ی سفید آن، تصویر یک کامیون و یدک ترسیم شده است که بیانگر همین موضوع می باشد. در واقع این تابلو نوع ممنوعیت ورود و تردد کامیون ها با یدک را اعلام می کند و نوعی دستور می دهد که کامیون های با یدک نباید وارد مکان ها مورد نظر شوند.

کاربردهای تابلو عبور کامیون یدک دار ممنوع چیست؟

با توجه به این که تمام جاده ها برای تردد کامیون های با یدک مناسب نمی باشند، از این رو محدودیت های وزنی، عرضی، طولی و شرایط جاده ای از جمله عواملی می باشد، که تردد کامیون ها در برخی از مکان ها را محدود اعلام می کند.

از این رو با استفاده از علایم راهنمایی و رانندگی مختلفی، کامیون های یدک دار را به مسیرهای مناسب تر دیگری هدایت کرده و در صورتی که کامیون های یدک دار مجاز به تردد از آن مسیرها نباشند، با استفاده از این تابلو، تردد آن ها را ممنوع و به آنها یادآوری می کند.

از این رو این تابلو در هر مکانی می تواند نصب شود که وجود کامیون های یدک دار برای دیگر وسایل نقلیه وسایر افراد مناسب نبوده و خطراتی برای آنها خواهد داشت.

عبور کامیون یدک دار ممنوع

یا ممکن است تردد آن ها از این گونه مسیرها باعث آسیب رساندن به زیر ساخت های جاده ای گردد و خسارت های زیادی را وارد کند.

از این رو هر راننده ی کامیونی که این تابلو را مشاده می کند و در صورتی که دارای یدک باشد، باید از آن پیروی کند تا ایمنی در راه ها را فراهم سازد.

عدم پیروی از این تابلو، پیگردهای قانونی دارد و با افرادی که این قانون را نقض کنند، جریمه یا نمره ی منفی در گواهینامه در نظر گرفته می شود.

نکاتی پیرامون آزمون آیین نامه

آزمون های آیین نامه به صورت ۳۰ سوال تستی مطرح می شود و اگر تنها به ۲۶ سوال آن پاسخ درست دهید، نمره ی قبولی در این آزمون بدست خواهید آورد.

از آن جایی که تعداد تابلوهای راهنمایی و رانندگی چیزی در حدود ۲۰۰ تابلو یا بیشتر می باشد، پس حجم بیشتری از سوالات آزمون آیین نامه را سوالات مربوط به تابلوها تشکیل می دهد.

از این رو یادگیری و به خاطر سپردن این تابلوها می تواند کمک بسیاری به شما داوطلبان داشته باشد تا در آزمون آیین نامه موفق گردید.

ما نمونه سوالات آیین نامه را به صورت یکجا در فایلی تهیه کرده ایم و در اختیار شما قرار داده ایم تا از آن ها استفاده فرمایید.

در زیر می توانید نمونه ای از این سوالات را مشاهده کنید که با مبحث این پست هم بی ربط نمی باشد:

سوال ۱ – مفهوم تابلوی زیر چه می باشد؟

 1. عبور کامیون یدک دار ممنوع
 2. عبور کامیون ممنوع
 3. عبور ممنوع
 4. خطر عبور کامیون یدک دار

پاسخ صحیح گزینه ی ۱

سوال ۲ – تابلوی عبور کامیون یدک دار ممنوع به چه شکلی می باشد؟

 1. به شکل مربع
 2. به شکل دایره
 3. به شکل مثلث
 4. به شکل مستطیل

پاسخ صحیح گزینه ی ۲

سوال ۳ – تابلوی عبور کامیون یدک دار ممنوع از دسته کدام تابلوهای راهنمایی و رانندگی می باشد؟

 1. از گروه تابلوهای بازدارنده
 2. از گروه تابلوهای اخطاری
 3. از گروه تابلوهای محلی
 4. از گروه تابلوهای راهنمای مسیر

پاسخ صحیح گزینه ی ۱

سوال ۴ – وجود نوار قرمز رنگ در حاشیه ی تابلوی هشدار دهنده در کدام گزینه صحیح می باشد؟

 1. ممنوعیت را می گوید
 2. اخطار می دهد
 3. خبر می دهد
 4. راهنمایی می کند

پاسخ صحیح گزینه ی ۱

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *