خط کمکی در آیین نامه

5/5 - (1 امتیاز)

برای آشنایی با مفهوم خط کمکی در آیین نامه، لطفا مطلب زیر که توسط سایت مرسی تست تهیه شده است را مطالعه فرمایید. هم چنین شما می توانید جهت درک بهتر این مفهوم از نمونه سوالات آیین نامه نیز استفاده کنید.

معرفی خطوط طولی راه در رانندگی

خطوط طولی همانطور که از اسم شان بر می آید خطوطی هستند که در راستای طول راه کشیده می شوند و از جمله: خطوط ممتد، خطوط منقطع، خطوط منقطع ترکیبی و ممتد، خطوط هاشور و خطوط زیگزاک می باشند.

خطوط طولی ممتد: در میانه های راه هایی که دو طرفه هستند و فاقد جدول جدا کننده می باشند از این نوع خطوط استفاده می شود. رانندگان به هیچ وجه اجازه ندارند از روی این خطوط عبور کنند و نمی توانند از روی آن سبقت بگیرند. گاهی أوقات به جای یک خط، دو خط در کنار هم رسم شده که تاکید بیشتر این موضوع را می رساند.

خطوط منقطع یا بریده بریده: در راه هایی که دارای چند خط عبور هستند مانند بزرگ راه ها، از این گونه خطوط جهت تفکیک مسیرهای عبوری استفاده میشود. چون حرکت میان خطوط باعث نظم دهی بیشتر می شود. عبور از روی این خطوط برخلاف خطوط ممتد، بلامانع است و اشکالی ندارد.

خط ممتد و منقطع ترکیبی: این خط ها در راه های دو خطه که دارای دو لاین می باشند، دیده می شوند که در میانه ی راه ترسیم می شود. رانندگانی که در سمت خط منقطع هستند اشکالی ندارد که سبقت بگیرند ولی رانندگانی که در سمت خط ممتد هستند اجازه این کار را ندارند.

خطوط هاشور: این خطوط از وجود موانع در راه ها هشدار می دهد مانند وجود بلوک و موانع جداکننده ی مسیر یا ترافیک.

خطوط زیگزاگ: این خطوط دارای رنگ زرد هستند و در حاشیه ی راه ها ترسیم شده که نباید بر روی این خطوط توقف کرد.

معرفی خطوط عرضی راه در رانندگی (معرفی خط کمکی در آیین نامه)

این خطوط همانگونه که از اسمشان پیداست در عرض راه ها کشیده می شوند و دارای أنواع گوناگونی هستند از جمله: خط کشی های عابر پیاده، خط ممتد ایست، خطوط توقف منقطع و خطوط شطرنجی. که در ادامه ی این مطلب آن ها را توضیح خواهیم داد.

خط‌ کشی عابر پیاده: خطی که برای تردد عابرین پیاده استفاده می شود و نشان دهنده ی مکان هایی است که عابرین مجاز هستند از روی آن عبور کنند را گویند و معمولا در تقاطع ها بسیار دیده می شود.

خط ممتد ایست: این خطوط در واقع حریم تقاطع ها را مشخص کرده و وسایل نقلیه باید قبل از این خطوط متوقف شوند.

خطوط توقف منقطع: از نظر عملکرد این خطوط همانند خطوط ممتد ایست هستند با این تفاوت که قبل از خطوط ممتد ایست توقف الزامی است اما در خطوط منقطع ایست، حق تقدم باید رعایت گردد و با احتیاط کامل از تقاطع عبور کنند و در صورت نیاز ایست کنند.

خطوط شطرنجی: این خطوط با رنگ های زرد و سیاه رسم می شوند و به شکل شطرنجی می باشند. هدف از کشیدن این خطوط این است که تا زمانی که تقاطع خالی نشده وسایل نقلیه ی دیگر وارد تقاطع نشوند.

و برای زمانی است که تراکم وسایل نقلیه در تقاطع زیاد می باشد. در این صورت رانندگان باید پشت این خطوط توقف کرده تا مسیر حرکت برای سایر خودروها باز گردد.

ما در زیر چند تعریف دیگر از سایر علائم راهنمایی و رانندگی برای شما تهیه کرده ایم:

خط عبور دوچرخه: مسیرهایی برای عبور و مرور دوچرخه سواران است که یا به صورت فیزیکی از مسیرهای عابرین و خودرو ها جدا شده ی یا با استفاده از خطوط و رنگ ها.

خط کمکی در آیین نامه: خط عبوری است که در تقاطع ها برای افزایش ظرفیت تقاطع ها و کمک به جریان های گردشی به ویژه چپ، با طول محدودتری کشیده می شود.

خط ویژه: از این خطوط برای تردد وسایل نقلیه ی خاص مانند وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس ها یا تاکسی ها استفاده شده و دارای رنگ متفاوتی می باشد.

نوشته ها: این نوشته های بر روی زمین به منظور هشدار و افزایش آگاهی رانندگان می باشند مانند «آهسته» و «احتیاط».

خطوط ایستگاه های وسایل نقلیه: این خطوط برای وسایل نقلیه ی عمومی اتوبوس و تاکسی است که توقف برای سایر وسایل نقلیه ممنوع می باشد.

خطوط پارک خودرو: این خطوط به شکل عمودی، افقی یا مورب ترسیم شده و محدوده های مجاز برای پارک و توقف را مشخص می کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *