ترمز اولیه و ثانویه چیست

ترمز اولیه و ثانویه چیست؟ این یکی از نمونه سوالات آیین نامه پرتکرار می‌باشد که در آزمون‌های اصلی بسیار تکرار شده است، و به شما توصیه می‌کنیم که این سوال را به خاطر بسپارید.

تمام وسایل نقلیه برای توقف کردن، نیاز به یک سیستمی دارند که بتوانند آنها را در شرایط گوناگون ثابت نگه دارند، که در خودروها این سیستم به نام ترمزها می‌باشد. در خودروهای معمولی از دو نوع ترمز پایی یا اولیه و ترمز دستی یا ثانویه استفاده می‌گردد.

ما در سایت مرسی تست قصد داریم که به کاربرد ترمز دستی‌های اهرمی پرداخته، البته این را هم باید بگوییم که ترمز دستی‌های دکمه‌ای یا پدالی هم وجود دارند که در خودروهای مدرن‌تر و جدیدتر مشاهده می‌شوند.

همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم ترمز دستی در بیشتر خودروها به صورت اهرمی است که در سمت راست راننده تعبیه شده است. و طبق قوانین آیین نامه راهنمایی و رانندگی به ترمز دستی، ترمز ثانویه، ترمز توقف یا ترمز پارک نیز می‌گویند.

ترمز اولیه و ثانویه چیست

در پاسخ به سوال ترمز اولیه و ثانویه چیست باید بگوییم که این مطالب را مطالعه فرمایید. در واقع شکل این ترمز مانند یک اهرم است که دو حالت بالا و پایین را دارد، در بالای این اهرم یک دکمه‌ای قرار داده شده است که برای فعال کردن این اهرم باید از آن استفاده کنیم.

در ترمز های پایی انتقال نیرو توسط روغن‌ها انجام شده در حالی که در ترمزهای دستی این انتقال نیرو به وسیله سیم‌های فلزی می‌باشد.
از این رو یک سیم فلزی به انتهای دسته ترمز متصل شده است، که با بالا آوردن این دسته و فعال کردن آن سیم فلزی که کابل اولیه هم نامیده می‌شود نیز کشیده شده.

این کابل به یک نگهدارنده‌ ای که به شکل T می‌باشد متصل شده است. دو سیم دیگر نیز وجود دارد که کابل‌ های ثانویه نامیده شده و به دو طرف این شکل T متصل هستند. این دو کابل ثانویه به صورت جدا به چرخ‌ های عقب خودرو اتصال پیدا کرده‌اند. این کابل‌ ها که به لنت‌ ها نیز متصل هستند در صورتی که کشیده شوند باعث کشیده شدن لنت‌ ها روی چرخ‌ های عقب وسیله نقلیه می‌ شود و در نتیجه باعث متوقف شدن آن می‌ گردد.

اثر ترمز دستی‌ ها روی چرخ‌ های عقب اتومبیل‌ ها می‌ باشند در صورتی که اثر ترمز پایی ها طبق قوانینی که برای آن ها تعیین شده است روی چهار چرخ خودرو عمل می‌ کند.

برای فعال کردن ترمز دستی وقتی که خودرویی در حال پارک قرار دارد باید آن را در بالاترین حد خود بکشیم. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که در هنگام بالا کشیدن ترمز دستی باید ضامن آن را فشار دهیم در صورتی که نیاز به این کار نیست و برای غیر فعال کردن و پایین آوردن آن باید این دکمه را فشار داده.

در صورتی که عقیده بسیاری از افراد این است که در هر دو حالت بالا و پایین و برای جلوگیری از استهلاک زود هنگام ترمز ضامن باید فشرده شود.

در هنگام بالا بردن ترمز دستی صدایی شنیده می‌ شود که این صدا به دلیل برخورد با دنده‌ های چرخ دنده تعبیه شده در زیر این اهرم می‌ باشد. و این صدا به دلیل فشار ندادن این ضامن در اهرم ترمز دستی می‌ باشد که باعث برخورد آن با دنده‌ ها می‌شود. تاکید اصلی هنگام فشردن دکمه برای بالا آوردن ترمز دستی نیز همین است که باعث خوردگی این دندانه‌ ها نشود.

در برخی از خودرو ها روی داشبورد نشانه‌ ای برای فعال بودن یا نبودن ترمز دستی تعبیه شده است.

کاربردهای ترمز دستی چیست

اکنون که با شیوه کار این سیستم ترمز آشنا شدیم باید در مورد کاربرد های آن صحبت کنیم، همان طور که در قبل هم بیان کردیم نام دیگر ترمز دستی ترمز توقف می‌ باشد، به دلیل اینکه در سرعت‌ های پایین برای توقف خودرو می‌ توان از آن استفاده کرد. این نکته را باید در نظر داشته باشید که تنها در سرعت‌ های پایین و زمانی که به هر دلیلی ترمز پایی کار نمی‌ کند و دچار خرابی شده است و نمی توان از آن استفاده کرد، باید انجام پذیرد.

همان گونه که اشاره کردیم نام دیگر ترمز دستی ترمز پارک می‌ باشد که به منظور جلوگیری از حرکت‌ های غیرمنتظره خودرو در هنگام پارک آن را فعال می‌کنیم، به عبارت دیگر کاربرد اصلی این ترمز نگه داشتن آن در هنگام پارک خودرو می‌ باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *