تابلو ایست

5/5 - (1 امتیاز)

اگر می خواهید راجع به یکی از مهم ترین تابلوهای راهنمایی و رانندگی یعنی تابلو ایست، بدانید، پس لطفا در ادامه ی این مطلب از سایت مرسی تست با ما همراه باشید.

تابلوی ایست چیست؟

در واقع می توان گفت یکی از مهم ترین تابلوهای گروه بازدارنده یا انتظامی، تابلو ایست می باشد. این تابلو در سراسر دنیا به یک شکل می باشد و در تقاطع هایی با ترافیک طبیعی که نیاز به نصب چراغ های راهنمایی و رانندگی نیست، استفاده می شود.

ممکن است از پای تابلو و روی زمین خطی هم ترسیم شود که به آن خط ایست می گویند. راننده ای که تابلو ایست را مشاهده می کند باید در پشت خط ایست متوقف شود و منتظر بماند تا خودروهایی که زودتر به تقاطع رسیده اند حرکت کنند و سپس به حرکت خود ادامه دهد.

به عبارت دیگر در سر تقاطع ها یا چهار راه ها، حق تقدم با خودروهایی است که زودتر به تقاطع رسیده اند و یا بر سر راه آن ها تابلو ایست وجود ندارد.

همانگونه که گفتیم این تابلو از دسته تابلوهای بازدارنده و انتظامی می باشد که اگر بخواهیم درباره ی ویژگی های ظاهری آن توضیح دهیم باید بگوییم که ویژگی های متداول تابلوهای انتظامی را ندارند و به شکل هشت گوشه هستند که روی آن نوشته ایست یا STOP.

رنگ این تابلو کاملا به رنگ قرمز است. حالا چرا در طراحی این تابلوی مهم از این شکل استفاده کرده اند؟ به خاطر تاکید بیشتر و توجه بیشتر رانندگان به این تابلو است. هر راننده ای که این تابلو را می بیند باید از سرعت خود کم کند و پشت خط ایست، بایستد.

در طراحی برخی از تابلوها ممکن است علاوه بر نوشته ی ایست، از نوشته های دیگری در کنار آن استفاده کنند. برای مثال: منطقه ی مدرسه، پارکینگ ممنوع و … شما می توانید تصویر این تابلو را در زیر ببینید:

تابلو ایست

کاربرد تابلو ایست چیست؟

می توان گفت که این تابلو حدود صد سال است که وجود دارد و در هرجایی که خودروها و عابران پیاده دارای فضای مشترک هستند، رویت می شود.

هدف از این تابلو هم این است که به مردم دستور می دهد که از سرعت خود کاسته و خود را برای اتفاقات بعدی آماده سازند. این اتفاق بعدی ممکن است یک گذرگاه، تقاطع یا جاده باشد.

این تابلو را در هرجای خیابان، از مناطق مسکونی گرفته تا تقاطع های شلوغ، می توانید مشاهده کنید. حتی ممکن است این تابلو را در محل زندگی خود دیده باشید. اما انقدر این تابلو رایج شده است که بسیاری از افراد به مفهموم آن توجهی نمی کنند.

در واقع می توان گفت تابلو ایست یکی از مهم ترین و شاخص ترین تابلو ها می باشد که در خیابان ها و جاده ها کاربرد دارد.

برخی از رانندگان به این تابلو توجهی نمی کنند و تنها از سرعت خود کم می کنند و از این تابلو رد می شود. عدم توجه به این تابلو می تواند جریمه هایی را در پی داشته باشد.

حالا که با این تابلوی مهم در راهنمایی و رانندگی آشنا شدید، وقت این است که نمونه سوالات آیین نامه پیرامون این تابلو را نیز مطالعه کنید.

این سوالات فقط بخشی از یک فایل با صدها سوال می باشد. که شما می توانید فایل کامل و جامع آن را از همین بخش از سایت تهیه فرمایید و با مطالعه ی آن ها قبل از آزمون آیین نامه، در این آزمون نمره ی قبولی دریافت کنید.

چون تعداد تابلوهای راهنمایی و رانندگی بسیار زیاد می باشد، پس حجم بیشتری از سوالات آزمون اصلی را نیز همین سوالات تشکیل داده است که شما با یادگیری آنها می توانید به سوالات بیشتری پاسخ درست دهید.

سوال ۱ – مفهوم تابلوی زیر چه می باشد؟

تابلو ایست

 1. توقف ممنوع
 2. ایست
 3. توقف مطلقا ممنوع
 4. عبور ممنوع

پاسخ صحیح گزینه ی ۲

سوال ۲ – تابلوی ایست چه شکلی دارد؟

 1. متساوی الاضلع
 2. مربع
 3. هشت ضلعی
 4. مثلث

پاسخ صحیح گزینه ی ۳

سوال ۳ – مفهوم تابلوی زیر در کدام گزینه صحیح می باشد؟

 1. ایست
 2. ورود ممنوع
 3. ایست – بازرسی (گمرک)
 4. ایست پلیس

پاسخ صحیح گزینه ی ۳

امیدواریم این مطلب درباره ی تابلوی ایست مورد قبول شما داوطلب گرامی واقع شده باشد. هم چنین شما می توانید تابلوهای بیشتری را در سایر بخش های سایت بیابید و آن ها را مطالعه کنید.

لطفا نظرات خود را در رابطه با سایت با ما در میان بگزارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *