تابلوی ابتدای منطقه مسکونی

5/5 - (2 امتیاز)

جهت آشنایی با تابلوی ابتدای منطقه مسکونی، لطفاً به ادامه ی مطالب زیر از سایت مرسی تست مراجعه فرمایید.

تابلوی ابتدای منطقه مسکونی

تابلو ابتدای منطقه مسکونی یکی از تابلو های راهنمایی و رانندگی و از جمله تابلو های دسته اخباری در جاده‌ ها و راه‌ ها به حساب می‌ آید، که به رانندگان اطلاع می‌ دهد وارد منطقه مسکونی شده‌ اید و باید از میزان سرعت خود کم کنید، در ضمن به محیط اطراف خود بیشتر توجه کنید.

این تابلو به عنوان یکی از مهم‌ ترین تابلو ها در جاده‌ ها به حساب می‌ آید، که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. رنگ عمومی بیشتر این تابلو ها به رنگ سفید و آبی می‌ باشد که عبارت “ابتدای منطقه مسکونی” یا “ورود به منطقه مسکونی” با رنگ مشکی بر روی آن نوشته شده است.

این تابلو ممکن است شامل سرعت‌ های مجاز در منطقه مورد نظر نیز باشد و یا گاهی اوقات تصویر نمادین از منطقه مورد نظر و دیگر اطلاعات روی آن نوشته شده باشد.

همان طور که در بالا اشاره کردیم تابلو ابتدای منطقه مسکونی به عنوان یکی از مهم‌ ترین تابلو های ترافیکی در راه‌ ها به حساب می‌ آید، که به رانندگان اطلاع می‌ دهد وارد منطقه مسکونی شده‌ اید و باید سرعت خود را تنظیم کنید. در ادامه ی این مطلب تصویر این تابلو را برای شما آورده‌ ایم.

این تابلو ها در ابتدای ورود هر منطقه مسکونی نصب می‌ شود، تا رانندگان با مشاهده آن متوجه شوند که وارد منطقه مسکونی شده‌ اند و در نتیجه سرعت خود را کم کنند و به محیط اطراف بیشتر توجه داشته باشند.

تابلوی ابتدای منطقه مسکونی

شکل‌ های تابلوی ورود به منطقه مسکونی

اگر بخواهیم در مورد ویژگی‌ های این تابلو صحبت کنیم باید بگوییم که دارای رنگ مشکی و سفید می‌ باشد، یعنی زمینه آن سفید است و روی آن شکل یا نوشته‌ هایی به رنگ مشکی وجود دارد و عبارت “ابتدای منطقه مسکونی” یا “ورود به منطقه مسکونی” با همان رنگ مشکی بر روی آن نوشته شده است. هم چنین گاهی اوقات ممکن است میزان سرعت‌ های مجاز یا نام شهر و تصویر های دیگری بر روی زمینه آن وجود داشته باشد.

کاربرد این تابلو

تابلوی ورود به منطقه مسکونی به عنوان یکی از مهم ترین تابلو های راهنمایی و رانندگی در جاده‌ ها، جهت آگاهی رانندگان و دیگر مسافران مفید می‌ باشد. در واقع این تابلو باعث شناسایی منطقه مورد نظر و محدوده سرعت مجاز در آن منطقه می‌ گردد.

از طرف دیگر رعایت سرعت مجاز در منطقه مسکونی از جمله مواردی می‌ باشد که باعث افزایش ایمنی می‌ شود و به آرامش ساکنان منطقه کمک زیادی می‌ کند.

جنس این گونه تابلو ها از فلز‌ هایی مانند گالوانیزه ساخته می‌ شوند، که مقاومت بالایی در شرایط مختلف آب و هوایی داشته باشند. این تابلو ها به شکل مستطیل هستند که دارای طول و عرض استانداردی می‌ باشند.

همان گونه که گفتیم تابلو های ابتدای منطقه مسکونی از جمله تابلو های آگاهی‌ دهنده یا اخباری می‌ باشند. این تابلو های اخباری توصیه‌ های عمومی را به رانندگان می‌ دهند که در رنگ‌ های مختلفی و شکل‌ های مختلفی طراحی شده‌ اند.

تابلو های آگاهی‌ دهنده یا اخباری خود به دو قسمت تابلو های آگاهی دهنده دستوری و تابلو های آگاهی‌ دهنده غیر دستوری تقسیم بندی می‌ شوند.

از شکل مستطیل‌ های افقی در تابلو های راهنمایی و رانندگی برای راهنمایی و هشدار خطرات ناشی در راه‌ ها استفاده می‌ گردد. برای مثال تابلو ابتدای منطقه مسکونی که به صورت مستطیل افقی می‌باشد یک نمونه از این تابلو ها در این گروه است.

شکل مستطیل افقی

ما در زیر به تصویر این تابلو ها اشاره کردیم و تابلو های مشابه آن را نیز بیان کرده‌ ایم. هم چنین وقتی یک منطقه مسکونی نقطه ورود دارد در نتیجه نقطه انتهایی یا خروج هم دارا می‌ باشد. از این رو هر تابلو ابتدای منطقه مسکونی شامل یک تابلوی انتهای منطقه مسکونی نیز است که در تصویر پایین نمایش داده شده است.

پایان منطقه مسکونی

تابلوی ابتدای منطقه مسکونی

ابتدای منطقه مسکونی

تابلوی پایان منطقه مسکونی

هم چنین برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تابلو های راهنمایی و رانندگی می‌ توانید به نمونه سوالات آیین نامه که در سایت مرسی تست تهیه شده است مراجعه فرمایید. لینک دانلود این گونه سوالات در مطالب همین بخش موجود می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *