وظیفه اصلی ترمز دستی چیست

اگر می‌خواهید بدانید که وظیفه اصلی ترمز دستی چیست به شما پیشنهاد می‌کنیم که مطلب زیر در سایت مرسی تست را مطالعه فرمایید تا پیرامون این مبحث اطلاعات کافی را به دست آورید.

همچنین با استفاده از لینک دانلود نمونه سوالات آیین نامه که در ابتدای همین صفحه واقع شده است، نسبت به دانلود بسته طلایی اقدام فرمایید. می‌تواند کمک شایانی به قبولی شما در آزمون آیین نامه داشته باشد.

هر وسیله نقلیه‌ای که در حال حرکت می‌باشد زمانی نیاز به ایستادن دارد. از این رو تمام تولید کنندگان وسایل نقلیه متحرک باید در هنگام طراحی، آنها را به گونه‌ای در نظر بگیرند تا بعد از شروع به حرکت بتوانند بایستند.

گاهی اوقات برخی از وسایل متحرک مانند خودروها، حتی بعد از زمانی که توقف کرده‌اند، در اثر نیروهای مختلف (به غیر از روشن شدن موتور)، از حرکت‌هایی نیز داشته باشد. مثلاً بر اثر وارد شدن یک نیروی خارج به آنها باعث تغییر در موقعیت آنها و حرکت کردن آن می‌شود.

از این رو وسیله نقلیه متحرک حتی هنگامی که متوقف است نیازمند یک عامل نگهدارنده قوی و مطمئن دارد تا مانع ایجاد خطر در آن شود.

عاملی که بتواند خودرو را در هر شرایطی نگه دارد حتی زمان توقف. این عامل را در خودروها ترمز دستی یا ترمز پارک می‌نامند.

ترمز دستی چیست و وظیفه اصلی ترمز دستی در خودرو چیست؟

همانطور که قبلاً اشاره کردیم ترمز دستی که به نام دیگر ترمز پارک نیز می‌باشد، وظیفه ثابت نگه داشتن خودرو در هنگام توقف را دارد. از این رو موتور خودرو ممکن است روشن باشد یا حتی خاموش و همچنین راننده خودرو را در مکان قرار داده است که قادر به حرکت نیست و باید در سکون ثابت باشد. ترمز دستی قادر است که اتومبیل را در حال توقف و حتی در شیب‌های با زاویه ۳۰ درجه ثابت نگه دارد.

یکی از ضروری‌ترین سیستم‌های فنی خودرو، ترمز دستی می‌باشد و عملکرد آن بسیار حائز اهمیت است.

این سیستم ایمنی اتومبیل، راننده و سرنشینان آن را تضمین می‌کند و به شکل یک اهرم، دکمه یا پدالی است که در داخل اتاق اتومبیل و جایی در نزدیکی و دسترس راننده قرار داده شده است. مدل اهرمی این سیستم در کنار دست راست راننده قرار داده شده است، جایی بین دو صندلی جلو می‌باشد و در واقع پشت دنده قرار گرفته است. مدل دکمه‌ای آن نزدیک فرمان و کنار اهرم دنده قرار داده شده است و مدل پدالی آن نزدیک به پای راننده و در فاصله ۲۰ تا ۱۵ سانتی‌متری پدال ترمز قرار دارد.

مدل اهرمی این ترمز دستی از جمله رایج‌ترین نوع ترمز دستی در خودروها می‌باشد که تقریباً تمام رانندگان با آن آشنایی کاملی دارند، اما مدل‌های دکمه‌ای یا پدالی آن جدیدتر و ناآشناتر می‌باشند. همچنین می‌توان از ترمز دستی در مواقعی که ترمز پدالی خودرو کار نمی‌کند نیز استفاده کرد و در سرعت‌های پایین‌تر جهت متوقف کردن خودرو نیز استفاده کرد. هرچند که می‌تواند کارایی به اندازه ترمز پدالی نداشته باشد.

ترمز دستی را به نام ترمز ثانویه می‌شناسند و ترمز پایی را به نام ترمز اولیه یا ترمز سرویس.در پاسخ به سوال «وظیفه اصلی ترمز دستی چیست» باید بگوییم از جمله اصلی‌ترین وظیفه‌ای که ترمز دستی دارد نگه داشتن خودرو در حالت متوقف و پارک است زمانی که راننده خودرو را ترک کرده است و مدار عملکرد ترمز دستی از ترمز پایی کاملاً متفاوت و جدا می‌باشد.

ما در مطالب بالا ترمز دستی را از نظر شکل ظاهری به سه دسته تقسیم بندی کردیم که در داخل اتاق اتومبیل جای گرفتند. الان می‌خواهیم در مورد تفاوت‌ های اساسی این گونه ترمز دستی‌ها با هم صحبت کنیم، ترمز دستی‌های که در گذشته استفاده می‌شدند بیشتر به شکل اهرمی یا پدالی بودند که در خودرو جا گرفته بودند، اما به غیر از تفاوت که در شکل ظاهری این گونه ترمز دستی‌ها وجود دارد، نحوه عملکرد آن ها نیز با هم متفاوت می‌باشد، اگر بخواهیم ترمز دستی را بر اساس نحوه عملکردشان تقسیم بندی کنیم آن ها را می‌ توان در دو گروه زیر جای داد:

  1. ترمز دستی‌ های مکانیکی، پدالی یا اهرمی
  2. ترمز های دستی برقی، الکتریکی یا دکمه‌ ای

اما باید اشاره کنیم که قطعات و بخش‌ های فنی ترمز دستی در هر دو نوع اشاره شده، روی چرخ های خودرو و اکثراً چرخ‌ های عقب خودرو عمل می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *