منظور از چرخ های محرک چیست ایین نامه

5/5 - (1 امتیاز)

اگر به دنبال پاسخ سوال «منظور از چرخ های محرک چیست ایین نامه» می باشید باید به شما بگوییم، مرسی تست پاسخ این سوال را برای شما آورده است. پس در ادامه ی این مطلب با ما همراه باشید.

منظور از چرخ های محرک چیست ایین نامه؟

  1. چرخ های متحرک همان چرخ های هرز گرد می باشند
  2. چرخ هایی هستند که خودرو را به حرکت در می آورند
  3. چرخ هایی که قدرت و نیرویی پشت آن ها وجود ندارد
  4. چرخ هایی هستند که بر اثر حرکت خودرو دوران می کنند

پاسخ صحیح گزینه ی ۲ یعنی چرخ هایی هستند که خودرو را به حرکت در می آورند، می باشد.

همانطور که می دانید انتقال قدرت میان چرخ ها با استفاده از دیفرانسیل انجام شده. خودروهای چهار چرخ با مدل های خاصی تولید می شوند که عملکرد سیستم چهار چرخ محرک در هر یک از آن ها متفاوت است.

منظور از چرخ های محرک چیست (سیستم چهار چرخ محرک)؟

سیستم محرک یا متحرک در خودرو، وظیفه ی انتقال قدرت به چرخ ها را بر عهده دارد و برخی از خودرو ها بر اساس همین موضوع دارای سیستم محرک دیفرانسیل جلو یا دیفرانسیل عقب هستند.

هم چنین انواع دیفرانسیل در مدل های مختلف خودروها نیز با هم فرق دارد و سیستم چهار چرخ محرک نیز یک نوع دیفرانسیل است و در مواقعی استفاده می شود که چسبندگی تایرها نسبت به جاده بسیار پایین باشد. در ادامه ی مطلب به توضیحات بیشتر اشاره شده است.

عملکرد سیستم چهار چرخ محرک

سیستم های چهار چرخ محرک دارای مدل های مختلفی است و هر شرکت تولید کننده خودرو، جهت تولید نیروی لازم میان چرخ های خودرو نیز از مدل های مختلف این سیستم استفاده می کند. البته این نکته را باید بدانید که منظور از سیستم چهار چرخ محرک، سیستم موقتی می باشد و جهت کاهش چسبندگی تایرها مورد استفاده قرار می گیرد.

نمونه ای از آن استفاده در خودرو های آفرودی و شرایط برفی و بارانی است. اما نوع دیگری از این سیستم وجود دارد به نام سیستم تمام چرخ محرک که به شکل دائمی در خودرو ها استفاده می گردد.

عوامل تاثیر گذار بر قدرت کشش

بر نیروی گشتاور عوامل مختلفی تاثیر می گذارد که در ادامه ی مطلب به معرفی آن ها می پردازیم:

نیروی جانبی مرکزی: وقتی خودرویی در مسیر پیچ ها قرار بگیرد نیروی جانبی ایجاد می گردد و همین موضوع باعث می شود که خودرو از پیچ ها عبور کند. وظیفه ی اصلی تولید این نیرو نیز بر عهده ی لاستیک ها و زمین می باشد.

تاثیر ضریب اصطکاک بر قدرت کشش: ضریب اصطکاک فرمان خود را از لاستیک ها گرفته. البته نوع مسیر هایی که خودرو می پیماید نیز می تواند مشخص کننده ی ضریب اصطکاک باشد.

وزن لاستیک ها و قدرت کشش خودرو: هر چه قدر وزن لاستیک ها بیشتر باشد یا به عبارتی سنگین تر باشند پس قدرت کشش بیشتری خواهند داشت. این وزن در حین رانندگی تغییر می کند. برای مثال وقتی که خودرویی در حال دور زدن باشد این وزن به چرخ های بیرونی منتقل شده و وقتی که شتاب خودرو بالا می رود این وزن به چرخ های عقب خودرو منتقل می شود.

لغزش چرخ ها و تاثیر آن روی قدرت کشش: لاستیک ها را در زمان تماس با سطح جاده می توان به دو دسته ی کلی تقسیم بندی کرد: نوع ایستایی و نوع جنبشی.

اگر نوع تماس لاستیک ها ایستایی باشد، لاستیک ها با جاده هیچ لغزشی ندارند و می توان گفت ضریب اصطکاک در این مدل ها بیشتر می باشد و هم چنین قدرت کشش بیشتری هم دارند. اما در نوع تماس جنبشی، لاستیک ها و زمین نسبت به هم لغزنده می باشند و ضزیب اصطکاک نیز پایین است.

نیروی طولی و تاثیر آن بر قدرت کشش لاستیک ها: این نیروی طولی در واقع از یک نیروی گشتاور تولید شده است که به وسیله ی ترمز ها به لاستیک ها انتقال پیدا می کند و همین امر روی شتاب خودرو تاثیر دارد و این شتاب را بالا یا پایین می برد.

لطفا به لینک دانلود در ابتدای همین صفحه بروید و نسبت به تهیه ی نمونه سوالات آیین نامه اقدام کنید. این سوالات می تواند کمک زیادی به شما کند تا در آزمون اصلی آیین نامه نمره ی قبولی کسب کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *