معابر محلی چیست

5/5 - (1 امتیاز)

معابر محلی چیست؟ این سوال است که مرسی تست در ادمه ی این مطالب از سایت برای شما قرار داده است. پس با ما همراه باشید.

برای دانستن این موضوع که معابر محلی چیست و به چه معابری اطلاق می شود؟ باید به یکسری از تعاریف تسلط داشته باشیم. ما این تعاریف را در زیر برای شما فراهم کرده ایم. هم چنین استفاده از نمونه سوالات آیین نامه نیز توصیه می شود.

دسته بندی معابر درون شهری

دسته بندی شبکه ی پیچیده ای از معابر درون شهری به بخش های مختلف که دارای خصوصیات مشابهی می باشند را دسته بندی نعابر درون شهری می گویند.

راه و خیابان: راه، مجموعه ‌ای از معابر می باشد که برای عبور وسایل نقلیه موتوری، دوچرخه و عابر پیاده استفاده می شود. به راه‌‌ های درون ‌شهری، خیابان نیز گفته می ‌شود. مگر در مواردی که راه علی ‌رغم این که درون شهری است ولی عملکرد برون‌ شهری نیز داراست که در این صورت اطلاق خیابان برای آن معمول نیست.

شریانی: معبری است که در طراحی و بهره‌ برداری از آن به جابه‌جایی بیش از دسترسی توجه شده است. برای رعایت این برتری، دسترسی‌های این معبر کاملا کنترل و تنظیم شده است.

آزاده راه: معبری است که در تمام طول آن، دو طرف آن به طور فیزیکی کاملا جدا شده است و نحوه طراحی به گونه‌ای می باشد که جریان ترافیک در آن بدون توقف است. برای تامین چنین شرایطی در این معابر تقاطع‌ ها باید از نوع غیر هم‌ سطح بوده. همچنین نحوه ی ورود و خروج وسایل نقلیه به آن کاملا کنترل می گردد.

تندراه: معبری است که در تمام طول آن، دو طرف به طور فیزیکی کاملا جدا شده است و در طول‌ های زیادی از آن می‌توان ترافیک را پیوسته دانست. برای تامین این شرابط نحوه ی ورود و خروج وسایل نقلیه به آن کاملا کنترل شده می باشد و بر اساس طراحی‌ های صحیح انجام می گردد. که تعداد معدودی تقاطع هم‌ سطح دارد؛ به شرطی که فاصله تقاطع‌ ها از همدیگر زیاد بوده.

معابر جمع کننده: این معابر ارتباط بین گذرگاه ‌های شریانی درجه ۲ و محلی را برقرار می کنند. همچنین ترافیک چند خیابان دسترسی را جمع‌آوری کرده و به خیابان ‌های شریانی درجه دو منتقل می کنند. تقاطع ‌ها در این گذرگاه به صورت هم ‌سطح هستند.

معابر محلی چیست؟

در دسترسی در این معابر به دسترسی بیش از قابلیت جابه ‌جایی و حرکت وسایل نقلیه اهمیت داده شده است که برای این منظور سرعت وسایل نقلیه پایین می باشد. این معابر برقراری ارتباط بین کاربری ‌ها و واحد های مسکونی و محدوده‌ های مجاور را فراهم می کنند و آن ‌ها را به خیابان جمع و پخش‌کننده متصل می کنند. امکان دسترسی به واحدهای صنعتی در این نوع گذرگاه به طور مستقیم وجود دارد.

مسیر اختصاصی: در این معابر هدف اصلی دسترسی به کاربری ‌های خاص و اختصاصی است و به دو نوع اختصاصی با دسترسی محدود و با دسترسی عموم موجود هستند.

مسیر ویژه اتوبوس: خط یا خطوط ترافیکی که به وسیله جداکننده‌ های فیزکی و یا علائم از دیگر بخش ‌های معبر جدا شده اند و فقط مخصوص عبور اتوبوس ‌ها است. در مواقع خاص خودرو های امداد و آمبولانس ‌ها نیز از این خطوط می‌توانند استفاده کنند. مسیرهای ویژه ممکن است گاهی به صورت غیر هم‌سطح نیز از مسیرهای اصلی عبور و مرور خودروهای دیگر جدا شده باشد.

پیاده‌روها: بخشی از شبکه معابر است که از طریق جداسازی ترافیک وسایل نقلیه از عابران پیاده باعث تامین ایمنی عابران پیاده می شود. این مسیرها معمولا به موازات سواره‌ رو و جدا از آن می باشد. در این محدوده تنها عابران پیاده می‌توانند عبور کنند. ایمنی، راحتی، دسترسی و تحرک از خصوصیات مهم و بارز این بخش از شبکه است.

پیاده‌راه: پیاده‌رو ها گذرهای ویژه پیاده می باشد که به منظور ایجاد محیط مناسبی و ایمن برای تردد پیاده‌ ها از طریق اعمال ممنوعیت کامل یا نسبی حرکت احداث می گردند.

دسترسی و حمل و نقل عمومی معابر محلی

 • عملکرد راه قابلیت تامین جا به جایی یا دسترسی، به نوعی که به کاربری‌های مسکونی دسترسی مستقیم وجود داشته باشد.
 • کاربری زمین‌های اطراف معبر معمولا مسکونی می باشد.
 • منطقه مدنظر منطقه شهری است.
 • امکان دسترسی به کاربری‌های شهری پیرامونی به طور مستقیم وجود دارد.
 • تقاطع‌ها از نوع هم‌سطح می باشند.
 • کنترل تقاطع از طریق ابزارهای ترافیکی انجام می گردد.
 • امکان پارک حاشیه‌ای و توقف وجود دارد.
 • عبور عابرین پیاده از عرض معبر مجاز است.
 • امکان تردد طولی عابر پیاده در حریم شبکه در پیاده‌رو امکان‌پذیر است.
 • وسایل نقلیه شخصی و سبک مجاز است.
 • تردد دوچرخه و موتورسیکلت مجاز است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *