صحیح ترین روش ترمز گرفتن

5/5 - (1 امتیاز)

صحیح ترین روش ترمز گرفتن در خودروها به چه صورت می‌باشد، جهت آشنایی با این سوال به شما پیشنهاد می‌کنیم مطلب زیر از سایت مرسی تست را مطالعه فرمایید.

صحیح ترین روش ترمز گرفتن در خودروهایی که فاقد ترمز ABS است چیست؟

  1. پدال ترمز را به شدت فشار داده و سپس فشار وارده را کم می‌کنیم
  2. ابتدا به آرامی پدال را فشار داده و به تدریج فشار را افزایش می‌دهیم
  3. به طور پی در پی پدال ترمز را فشار داده و رها می‌کنیم
  4. همزمان با فشار دادن پدال ترمز ترمز دستی را نیز می‌کشیم

پاسخ صحیح گزینه ۲ یعنی ابتدا به آرامی پدال را فشار داده و به تدریج فشار را افزایش می‌دهیم، می‌باشد.

صحیح ترین روش ترمز گرفتن و نحوه درست فشردن پدال ترمز

گاهی اوقات در حین رانندگی احتیاج به کاهش سرعت خود را دارید، از این رو جهت بهبودی ایمنی و راحتی سرنشینان خودرو باید پدال ترمز را به درستی استفاده کنید.

مهمترین و اصلی‌ترین نکته‌ای که رانندگان تازه کار باید به آنها توجه کنند، نحوه صحیح فشردن پدال ترمز می‌باشد، که چگونه می‌توانند خودرو را به بهترین شکل ممکن متوقف نمایند.

طبق تعاریف ارائه شده فشار دادن پدال ترمز جهت کاهش سرعت خودرو و در نتیجه توقف آن می‌باشد، اما نحوه صحیح ترمز گرفتن نیز به راحتی نمی‌باشد و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

شاید فشار لحظه‌ای روی پدال ترمز و به عبارت دیگر کوبیدن به پدال ترمز باعث توقف آن شود، اما این توقف ناگهانی که با صدای لاستیک همراه است می‌تواند آسیب زیادی را به سیستم ترمز ایجاد کند و باعث هرج و مرج در اطراف شما گردد.

در مورد نحوه صحیح ترمز گرفتن و فشار دادن پدال ترمز باید به چند نکته توجه کرد. برای مثال توقف خودرو با یک سیستم ترمز بسیار پیشرفته به نظر آسان می‌رسد، اما در مقابل یک خودروی قدیمی که فاقد سیستم ترمز پیشرفته است را باید چه کنیم؟

شاید این را شنیده باشید که موثرترین راه برای استفاده از سیستم‌های ترمز ABS پا گذاشتن روی پدال ترمز است اما آیا این به نظر شما درست است؟ در ادامه این مطلب جزئیات بیشتر را برای شما ارائه می‌کنیم.

عملکرد سیستم ترمز خودرو

همانطور که می‌دانیم فشار دادن پدال ترمز باعث کاهش سرعت می‌شود، اما اینکه سیستم‌های ترمز چگونه کار می‌کنند؟ باید بگوییم که سیستم ترمز خودرو بین لنت ترمز و دیسک چرخ، اصطکاک ایجاد می‌کند، و باعث ایجاد شتاب منفی می‌شود، تا در نهایت سرعت را کم کند و خودرو به صورت کامل بایستد.

طبق قانون اول نیوتون، تکانه جسم حفظ می‌شود، مگر اینکه نیروی دیگری روی آن اثر بگذارد، که در واقع آن نیرو اصطکاک لنت ترمز است، که باعث کاهش سرعت خودرو می‌شود. زمان توقف به زمان واکنش ما و شدت فشاری که روی پدال ترمز وارد می‌کنیم بستگی زیادی دارد و کل فاصله توقف شامل زمان واکنش به همراه اضافه زمان ترمز می‌باشد.

ترمزهای ABS یا سیستم‌های ضد قفل نیز بر اساس همین اصل کار می‌کنند و تنها کمی دچار تغییر شده‌اند. سیستم‌های ترمزی که فاقد ABS هستند زمانی که پدال ترمز را به صورت ناگهانی تا آخر فشار می‌دهید ممکن است باعث قفل شدن ترمزها در خودرو شود، در نتیجه از کنترل راننده خارج می گردد.

جهت جلوگیری از این موضوع یک سیستم ABS در هنگام ترمز گرفتن با قطع و وصل کردن فشار هیدرولیک در کسری از ثانیه ارتباط بین لنت با دیسک چرخ را برقرار می‌کند و قطع می‌کند و تکرار سریع این کار باعث از میان رفتن حالت قفل شدن ترمزها می‌شود.

ما در زیر به شما خواهیم گفت که چگونه خودروی خود را به آرامی نگه دارید در واقع نحوه ترمزگیری صحیح یک مسئله فنی برای راحتی سرنشینان و همچنین ایمنی خودرو بسیار مهم است و دارای مزیت‌های زیر می‌باشد:

  • راحتی و آرامش بیشتر سرنشینان خودرو را به دنبال دارد
  • باعث کاهش مصرف سوخت و سایش تایرها و دیگر قطعات خودرو می‌شود
  • باعث صرفه‌جویی در مصرف سوخت خودرو می‌شود
  • به دیگر رانندگان این فرصت را می‌دهد تا با ترمزگیری شما زمان واکنش بیشتری از خود نشان دهد
  • احتمال لغزش و قفل شدن فرمان در خودروهای بدون ABS را کاهش می‌دهد

جهت آشنایی با نمونه سوالات آیین نامه در این مبحث به شما توصیه می‌کنیم با استفاده از لینک دانلود در ابتدای همین صفحه نسبت به تهیه سوالات اقدام فرمایید، این سوالات شانس قبولی شما در آزمون اصلی را افزایش خواهد داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *