خلاصی مجاز غربیلک فرمان چقدر است

خلاصی مجاز غربیلک فرمان چقدر است؟ این یکی از نمونه سوالات آیین نامه می باشد که شاید بسیاری از داوطلبان پاسخ آن را ندانند. لطفا به ادامه ی مطالب زیر ار سایت مرسی تست مراجعه فرمایید.

خلاصی مجاز غربیلک فرمان چقدر است؟

 1. ۱ تا ۳ سانتی متر
 2. ۲ تا ۴ سانتی متر
 3. ۳ تا ۵ سانتی متر
 4. ۴ تا ۶ سانتی متر

پاسخ صحیح گزینه ی ۱ یعنی ۱ تا ۳ سانتی متر، می باشد.

خلاصی غربیلک فرمان چقدر است

سیستم فرمان خودروها، یکی از مهم ترین و حیاتی ترین بخش ها در خودرو ها به حساب می آیند و اگر عملکرد آن با مشکل مواجه شود، علاین مختلفی از خود نشان می دهند.

یکی از متداول ترین مشکلاتی که ممکن است برای فرمان ایجاد شود، شل بودن آن است که با توجه به میزان یا شدت آن، می توان به راحتی نسبت به تعمیر آن اقدام کرد.

شما باید هر بار که پشت فرمان می نشینید، از سالم بودن سیستم فرمان خود اطمینان کسب کنید. اگر فکر می کنید که فرمان شما بیش از حد شل است، با استفاده از چند علامت هشدار می توانید متوجه آن شوید، پس بسیار مراقب باشید.

این نکته را بدانید که برای غربیلک فرمان یک میزان مجاز خلاصی تعیین شده است اما اگر این میزان بیش از حد باشد یکی از مشکلات لق بودن فرمان است که باید بررسی گردد. ما در زیر بیشتر پیرامون این مبحث صحبت خواهیم کرد.

میزان مجازی که برای خلاصی فرمان تعیین شده است بین ۱ تا ۳ سانتی متر است. این بدان معناست که اگر فرمان را تا این میزان بچرخانیم، روی چرخ های خودرو تاثیری نمی گذارد و آن ها را به حرکت در نمی آورد. این امر به خصوص در سرعت های بالا بیشتر نمایان می شود.

اما خلاصی بیش از حد در سیستم فرمان به طوری که با چرخاندن ۲.۵ تا ۴ سانتی متر، چرخ ها حرکتی نکند، از جمله مشکلاتی است که با نام شل بودن فرمان مطرح می گردد یا به عبارتی بازی در آن وجود شناخته می شود.

سیستم فرمان خودرو، هشدارهای زیادی در مورد برخی از مشکلات می دهند و بازی بش از حد ممکن است به خاطر فرسودگی قفسه های فرمان و انتهای میله های اتصال باشد. به هر حال توصیه می شود با مشاهده ی هر کدام از این مشکلات، نسبت به برطرف کردن آن اقدام نمایید.

برای بررسی کردن این گونه مشکلات بهترین راه، بررسی بصری سیستم فرمان است. بهترین روش هم زمانی است که خودرو با تمام وزن خود روی زمین قرار دارد زیرا بالا بردن خودرو باعث قفل شدن یا چسباندن اجزای آن می شود و هر گونه بازی را از بین می برد.

دلایل خلاصی غربیلک فرمان کدام است

 • شلی در دنده فرمان (راه اندازی مجدد، جایگزینی قطعات خراب شده)
 • شلی در اهرم بندی (راه اندازی مجدد، جایگزینی قطعات خرد شده)
 • ساییدگی قطعات سگ دست (راه اندازی مجدد، جایگزینی قطعات تکه تکه شده)
 • خلاصی یاتاقان چرخ یا بلبرینگ‌ ها (جایگزینی قطعات معیوب)
 • دنده ساییده در فرمان ماشین
 • آسیب در سیبک‌ ها
 • چهار شاخه‌ های فرمان لق هستند

علایم خلاصی بیش از حد غربیلک فرمان

 • کنترل خودرو ممکن است دشوار شود. ممکن است به سمت چپ یا راست بپیچد و برای صاف نگه داشتن نیاز به محکم نگه داشتن دائمی ‌داشته باشد.
 • فرمان می ‌تواند در سرعت‌ های بالا تکان بخورد یا به سمت‌ های مختلف حرکت کند.
 • وقتی فرمان شل است و از روی دست اندازها رانندگی می ‌کنید متوجه صدای تق تق می‌ شوید.

علت لق زدن فرمان در سرعت های بالا

اگر ماشین شما دارای لقی فرمان است و فرمان شما در حال حرکت تکان می ‌خورد، این احتمال وجود دارد که چرخ‌ های خودروی شما نیاز به بالانس داشته باشد. همترازی چرخ ها می ‌تواند بخش قابل توجهی از هزینه‌ های نگهداری خودرو را کاهش داده و در دراز مدت در پول شما صرفه جویی کند.

بالانس چرخ ها به چه معنا می باشد

بالانس چرخ‌ ها شامل تنظیم سه زاویه اصلی لاستیک‌ های خودرو برای اطمینان از این می باشد که خودرو با چرخش فرمان به موقع و به اندازه حرکت خواهد کرد؛ چرا که با گذشت زمان سیستم تعلیق خودرو به دلیل حرکت روی جاده دچار نوسان می گردد و از بالانس اصلی خود دور می‌شود.

برای یافتن اطلاعات بیشتر در مورد این نقص، اگر فرمان را از مرکز حرکت داده، اما ماشین در یک خط مستقیم حرکت کند و البته اگر مستقیم حرکت می‌کنید و ماشین در حال چرخش چپ و راست است؛ قطعا سیستم بالانس خودروی شما معیوب و بسیار ناامن است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *