ترمز اصلی از چه نوع سیستمی استفاده می کند

5/5 - (1 امتیاز)

یکی از نمونه سوالات آیین نامه به این صورت بیان شده است: ترمز اصلی از چه نوع سیستمی استفاده می کند؟ جهت مشاهده ی پاسخ آن به ادامه ی این مطلب از سایت مرسی تست بروید.

ترمز اصلی از چه نوع سیستمی استفاده می کند؟

  1. سیستم مکانیکی
  2. سیستم سیمی
  3. سیستم روغنی
  4. هیچ کدام

پاسخ صحیح گزینه ی ۳ یعنی سیستم روغنی می باشد.

معرفی أنواع سیستم ترمز بر أساس ساختار و عملکرد

سیستم های ترمز امنیت خودرو را در راه های برقرار می سازند و باعث می شوند شما با خیال راحت تر رانندگی کنید. اگر بخواهیم از لحاظ ساختار و عملکرد سیتم های ترمز را تقسیم بندی کنیم شامل: سیلندر اصلی، لغزنده ترمز، مایع ترمز، دیسک، درام، لنت و کفش ها می باشد.

تمام این بخش ها توسط لوله ای به نام لوله ی ترمز به هم متصل شده اند که با کمک همدیگر می توانند باعث توقف ماشین شوند.

پدال ترمز به سیلندر داخل محفظه ی موتور متصل شد است و این سیلندر با مایع ترمز پر شده است. هنگامی که پدال ترمز فشار داده می شود یک فشار هیدرولیکی در سیلندر ایجاد می شود. مایع ترمز در طول لوله های ترمز و شیلنگ ها به پیستون های فعال هیدرولیکی فشار وارد کرده.

هم چنین لنت ها نیز به دیسک فشار وارد کرده و آن را وادار می کند که چرخ ها را متوقف کند. ترمز های معمولی به دو نوع ترمز دیسکی و ترمز درام تقسیم بندی می شوند. علاوه بر این دو نوع ترمز، خودروهای جدید مجهز به سیستم ترمز ABS هستند.

ترمز های دیسکی: این سیستم ترمز شامل دیسک ترمز، گیربکس ترمز و لنت ترمز می باشد. وقتی پدال ترمز فشار داده می شود، مایع هیدرولیکی تحت فشار، مدار را در برابر دیسک ترمز چرخان حفظ کرده در نتیجه اصطکاکی ایجاد می گردد که باعث کم شدن سرعت وسیله ی نقلیه می شود. در این نوع سیستم، دیسک ها به عنوان نقش اصلی هستند.

ترمز درام: این سیستم ترمز از سیلندر چرخ هیدرولیک و کفش ترمز تشکیل شده است. هنگام فشار روی پدال ترمز، دو ترمز منحنی توسط سیلندر چرخ هیدرولیک در برابر سطح داخلی یک طبل، از سرعت خودرو می کاهد.

سیستم ترمز ABS و ترمز دستی: سیستم ترمز ضدقفل با محدود کردن، اعمال و انتشار فشار به هر چرخ باعث می شود که خودرو سرعت خود را سریعا از دست بدهد. این سیستم حداکثر نیرویی که برای توقف خودرو نیاز است را بدون قفل کردن چرخ ها به خودرو وارد می سازد.

با هر بار باز کردن و روشن کردن خودرو، این سیستم خود را آزمایش می کند و اگر نقصی در این سیستم وجود داشته باشد، خودکار خاموش شده و سیستم طبیعی فعال می گردد و چراغ خطر ABS جهت هشدار روشن می گردد.

ترمز دستی یک اهرمی است که جهت نگه داری خودروی پارک شده استفاده می گردد. این نوع ترمز قطعات را در عقب سیستم ترمز فعال می کند و باعث ایستادن خودرو می گردد. این سیستم یکی از مهم ترین بخش های هر خودرویی به حساب می آید.

کدام ترمز برای ماشین مناسب می باشد؟

طی گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، تغییرات زیادی در سیستم های ترمز ایجاد شده است و سیستم های مدرنی تولید شده است. در واقع سیستم هایی با سرعت و قدرت بالاتری تولید شده اند.

سیستم های اکثر خودروهای کلاسیک از نوع درام بوده است و بعد از آن سیستم های ترمز دیسکی در چرخ های جلویی خودرو تعبیه شد. در این حالت وسیله ی نقلیه با دو ترمز دیسکی و دو ترمز عقب طبلی به حرکت خود ادامه می دهد.

امروزه اکثر وسایل نقلیه با ترمز دیسکی در چهار چرخ ایجاد می شوند و هنوز سیستم ترمز درام برای برخی از کامیون ها و اتومبیل ها نیز کاربرد دارد.

ترمز های دیسکی دارای کیفیت بهتری می باشند. ترمز های طبلی به چرخ چرخان متصل می شوند و مکانیسم ترمز کفش را پوشش داده و آزادانه شروع به حرکت می کنند.

بعد از اینکه پدال ترمز فشار داده می شود، سیلندر موجود در چرخ چرخان به سمت بیرونی شروع به حرکت کرده. در نتیجه اصطکاک میان کفش و درون طبل چرخ ها باعث می شود خودرو متوقف شود.

در نتیجه این نوع سیستم در اثر اصطکاک، گرمای زیادی را بوجود می آورد و وجود این گرما باعث کاهش اثر ترمز میگردد و می تواند به سایر قسمت های خودرو نیز آسیب وارد سازد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *