تابلو منطقه توقف ممنوع

5/5 - (1 امتیاز)

در مورد تابلو منطقه توقف ممنوع در ادامه ی این مطلب از سایت مرسی تست توضیحاتی داده شده است که از شما می خواهیم با ما همراه باشید.

معرفی تابلو منطقه توقف ممنوع

این تابلو به رانندگان اطلاع می دهد که در منطقه ی توقف ممنوع نمی باشند و اگر نیاز به توقف داشته باشند، می توانند با خیال راحت و برای دقایقی خودروی خود را متوقف کنند.

برخی از رانندگان از این موضوع خبر ندارند که چه زمانی توقف کنند یا در چه مکان هایی می توانند توقف کنند. در این صورت با توقف های اشتباه، جریمه هایی برای آن ها در نظر گرفته می شود.

این تابلو از دسته تابلوهای انتظامی یا بازدارنده می باشد که به شکل دایره است و نوار قرمز رنگی دورتادور خود دارد. یکی از تابلوهای ترافیکی بسیار مهمی است که هر راننده ای باید به آن توجه کند.

شما می توانید تصویر این تابلو را در شکل زیر ملاحظه کنید:

تابلو منطقه توقف ممنوع

چند نکته به داوطلبان آزمون آیین نامه

آیا می دانید توقف چیست؟ توقف به معنای توقف وسیله ی نقلیه با راننده یا بدون آن برای مدت زمان طولانی را گویند. اما در مورد ایستادن به چه صورت می باشد؟

اگر بخواهیم تعریفی برای ایستادن ارایه دهیم می توان گفت، هر گونه توقف وسیله ی نقلیه با راننده یا بدون آن برای مدت زمان خیلی کوتاه را گویند.

دو تابلوی توقف ممنوع و ایستادن ممنوع زیر در این مورد وجود دارد که می توانید در شکل زیر ببینید:

توقف ممنوع

ایستادن ممنوع

تابلو پایان منطقه توقف ممنوع

همانطور که قبلا هم گفتیم، تابلوی توقف ممنوع، توقف در جاده را ممنوع کرده است. دو نوع دیگری از تابلوها وجود دارند به نام های تابلوی توقف ممنوع در روزهای زوج هفته و تابلوی توقف ممنوع در روزهای فرد هفته.

این دو تابلو دقیقا مشابه تابلوی توقف ممنوع هستند با این تفاوت که توقف کردن را در روزهای خاصی از هفته ممنوع می کنند.

نکته ای که در مورد این تابلوها می توان گفت این است که حق توقف در فاصله ی ۱۵ متری از قبل یا بعد از این تابلو را نخواهید داشت، مگر اینکه تابلو پایان منطقه توقف ممنوع را ببینید.

در این صورت هر راننده ای که تابلو پایان منطقه توقف ممنوع را مشاهده کرد می تواند با خیال راحت خودروی خود را متوقف کرده و به أمور خود رسیدگی کند.

شما می توانید تصویر این تابلو را در زیر مشاهده کنید:

تابلو پایان منطقه توقف ممنوع به شکل مستطیل است که در پس زمینه ی سفید آن، علامت توقف ممنوع به رنگ خاکستری کشیده شده است و خطی به صورت مورب بر روی آن قرار داده شده است که نشان دهنده ی همین موضوع می باشد.

هر راننده ای که این تابلو را مشاهده کند متوجه می شود که توقف ممنوع به پایان رسیده است و می تواند در کنار جاده، توقف کند مگر اینکه در مکان هایی باشد که اجازه ی این کار را نداشته باشد.

برای مثال ۱۵ متر قبل و بعد از تقاطع ها، از ابتدا تا انتهای پیچ ها، در فاصله ی ۱۵ متری میدان ها و تقاطع های با راه آهن، در فاصله ی ۱۵ متری چراغ های راهنمایی و رانندگی و گذرگاه های عابر پیاده، روی پلها، درون تونل ها و …

اکنون که با تابلوی منطقه ی توقف ممنوع آشنا شدید، می خواهیم نمونه سوالات آیین نامه را برای شما معرفی کنیم که مرتبط با همین موضوع می باشد و از سوالات مهم آزمون های آیین نامه بوده است.

سوال ۱ – مفهوم تابلوی زیر چه می باشد؟

تابلو منطقه توقف ممنوع

 1. تابلوی منطقه ی توقف ممنوع
 2. تابلو پایان منطقه توقف ممنوع
 3. تابلو منطقه ایستادن ممنوع
 4. تابلو پایان منطقه ایستادن ممنوع

پاسخ صحیح گزینه ی ۱

سوال ۲ – مفهوم تابلوی زیر چه می باشد؟

 1. تابلو منطقه ایستادن ممنوع
 2. تابلو پایان منطقه ایستادن ممنوع
 3. تابلوی منطقه ی توقف ممنوع
 4. تابلو پایان منطقه توقف ممنوع

پاسخ صحیح گزینه ی ۴

سوال ۳ – تابلو پایان منطقه توقف ممنوع چه شکلی دارد؟

 1. به شکل مثلث می باشد
 2. به شکل هشت ضلعی می باشد
 3. به شکل دایره می باشد
 4. به شکل چهارگوش می باشد

پاسخ صحی گزینه ی ۴

سوال ۴ – کدام یک از گزینه های زیر در مورد تابلوهای انتظامی یا بازدارنده صحیح می باشد؟

 1. ممنوعیت کاری را می رسانند
 2. از کاری آگاهی می دهند
 3. به کاری دستور می دهند یا از کاری باز می دارند
 4. گزینه های ۱ و ۳ صحیح می باشد

پاسخ صحیح گزینه ی ۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *