تابلو سبقت ممنوع

5/5 - (1 امتیاز)

یکی از تابلوهای مهم راهنمایی و رانندگی که در خیابان ها نصب می گردد و باید به آن توجه بسیار کرد، تابلو سبقت ممنوع می باشد. ما می خواهیم در این مطلب از سایت مرسی تست راجع به این تابلو صحبت کنیم.

سبقت چیست؟

ما راجع به مبحث سبقت در کتاب آیین نامه ی راهنمایی و رانندگی بسیار صحبت کرده ایم که با مراجعه به مطالب دیگر سایت، می توانید اطلاعات کامل تری راجع به آن بدست آورید.

اما به طور خلاصه در این مطلب هم اشاره ای به آن می کنیم. سبقت گرفتن به معنای پیشی گرفتن از خودرویی می باشد که در جلوتر از اتومبیل ما در حال حرکت است.

برای سبقت گرفتن باید مراحلی را انجام دارد تا یک سبقت خوب و موفق داشته باشیم. هم چنین برای سبقت گرفتن باید به علایم و تابلوهایی که در مکان مورد نظر وجود دارد، توجه کنیم.

سبقت گرفتن باید در مکان ها مجاز صورت بگیرد، یعنی در مکان هایی که تابلوی سبقت گرفتن ممنوع وجود نداشته باشد و خطوط خیابان به صورت ممتد نباشند.

اما تابلو سبقت ممنوع چیست و در چه مکان هایی نصب می گردد؟ این ها سوالاتی هستند که در ادامه راجع به آن صحبت خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

معرفی تابلو سبقت ممنوع

در مورد این تابلو باید بگوییم که هر راننده ای که این تابلو را می بیند به هیچ عنوان نمی تواند سبقت بگیرد. این تابلو که در خیابان ها و جاده ها بسیار استفاده می شودو جزو یکی از تابلوهای انتظامی و بازدارنده است.

تابلوهای بازدارنده دارای یک سری ویژگی هایی هستند که آن ها را از سایر تابلوها متمایز می کند. اگر شما این ویژگی ها را بدانید به راحتی می توانید زیر مجموعه ی تابلوهای این گروه را تشخیص دهید.

برای مثال به شکل دایره می باشند و یک نوار قرمز در حاشیه ی خود دارند. پس زمینه ی این تابلوها سفید می باشد. در مورد تابلوی سبقت گرفتن ممنوع، از تصویر دو خودرو استفاده شده است که به موازات یکدیگر هستند و خودرویی که در سمت چپ قرار دارد به رنگ قرمز است.

این طراحی نیز مفهوم این تابلو را می رساند. یعنی اینکه سبقت گرفتن برای خودروهای ممنوع اعلام شده است. شما می توانید تصویر این تابلو را در زیر ببینید.

تابلو سبقت ممنوع

کاربرد تابلوی سبقت ممنوع چیست؟

این تابلو در نزدیکی پیچ های خطرناک، خیابان های باریک، جاده های کوهستانی، تونل ها، مکان هایی که دارای خطوط ممتد است، پل ها و به کل مکان هایی که برای سبقت گرفتن مناسب نمی باشند، استفاده می شود.

با نصب این تابلو جلوی بسیاری از حوادث و خطرات ناشی از سبقت گرفتن را می گیرند تا امنیت در راه ها برقرار گردد و خسارات مالی و جانی کمتری ایجاد شود.

تابلوی پایان سبقت ممنوع چیست؟

اما همان طور که در مکان هایی این تابلو نصب می گردد، تابلویی نیز وجود دارد که پایان این محدودیت را اعلام می کند. تابلوی پایان سبقت ممنوع نیز هر جایی که محدودیت سبقت گرفتن تمام می شود، نصب می گردد.

شما می توانید با تصویر این تابلو در زیر آشنا شوید و تفاوت آن با تابلو سبقت ممنوع را مقایسه کنید.

هر راننده ای که این تابلو را مشاهده می کند متوجه می شود که دیگر می تواند سبقت بگیرد. البته باید با رعایت احتیاط کامل این کار را انجام دهد و تمام نکاتی که برای سبقت گرفتن نیاز است را رعایت کند تا مشکلی پیش نیاید.

ای تابلو در مکان هایی نصب می گردد که دارای خطوط منقطع می باشند و سبقت گرفتن در آن مکان ها بلامانع است.

اکنون که در مورد تابلو سبقت ممنوع و تابلو پایان سبقت ممنوع اطلاعاتی بدست آوردید، ما نمونه سوالات آیین نامه را در زیر برای شما آورده ایم که مربوط به این تابلوها می باشد.

این سوالات از آزمون های آیین نامه استخراج شده است و جزو سوالات مهم آیین نامه است.

سوال ۱ – مفهوم تابلوی زیر چه می باشد؟

تابلو سبقت ممنوع

 1. تابلو سبقت مجاز
 2. تابلو سبقت ممنوع
 3. تابلو پایان سبقت ممنوع
 4. تابلو سبقت

پاسخ صحیح گزینه ی ۲

سوال ۲ – مفهوم تابلوی زیر در کدام گزینه صحیح می باشد؟

 1. تابلو پایان سبقت ممنوع
 2. تابلو سبقت ممنوع
 3. تابلو سبقت مجاز
 4. هیچ کدام

پاسخ صحیح گزینه ی ۱

سوال ۳ – تابلو سبقت ممنوع به چه شکلی می باشد؟

 1. مستطیل
 2. مثلث
 3. دایره
 4. مربع

پاسخ صحیح گزینه ی ۳

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *