تابلو حق تقدم عبور با شما

5/5 - (1 امتیاز)

اگر می خواهید اطلاعاتی راجع به تابلو حق تقدم عبور با شما، بدست آورید، ابتدا این مطالب در سایت مرسی تست را بخوانید.

حق تقدم چیست؟

اولویت حرکت یک وسیله ی نقلیه، نسبت به سایر وسایل نقلیه یا دیگر افراد را حق تقدم می گویند. به عبارت دیگر کسی که اول از همه باید حرکت کند. حق تقدم تنها برای وسایل نقلیه نیست، بلکه برای افراد پیاده نیز می باشد.

در زمینه ی حق تقدم، تابلوهای زیادی طراحی شده است که هر کدام مفهوم خاصی را می رسانند و باید از آن ها تبعیت کرد تا نظم در راه ها حاکم شود.

یکی از این تابلوها، تابلو حق تقدم عبور با شما می باشد، که در ادامه ی این پست می خواهیم بیشتر به آن بپردازیم.

تابلو حق تقدم عبور با شما چیست؟

این تابلو در واقع می گوید که حق تقدم با شما می باشد. هر گاه راننده ای این تابلو را رویت کرد، می دانید که حق عبور کردن با اوست و می تواند با احتیاط کامل عبور کند. به عبارت دیگر این راننده ی مقابل است که باید به شما اجازه دهد عبور کنید.

این تابلو در خیابان ها و جاده ها بسیار دیده می شود و جزو یکی از تابلوهای ترافیکی و از دسته ی تابلوهای انتظامی یا بازدارنده است.

این گروه از تابلوها، همیشه به صورت دایره ای شکل و نوار حاشیه ای قرمز نیستند، بلکه در شکل های دیگر هم می توان آن ها را مشاهده کرد. برای مثال، تابلو حق تقدم عبور با شما به صورت چهارگوش و مربع است و دارای پس زمینه ی آبی است.

دو فلش به رنگ سفید و قرمز و در مخالف هم، در مرکز این تابلو طراحی شده است که نشانه ی همین موضوع است، یعنی شما اولویت عبور دارید. تصویر این تابلو را می توانید در شکل زیر ببینید:

تابلو حق تقدم عبور با شما

این تابلو یکی از تابلوهای مهم در ایجاد نظم و کاهش ترافیک در راه ها می باشد که می تواند شما را به مسیر درست هدایت کند. پیروی از این تابلو توسط رانندگان دیگر، الزامی است.

کاربرد تابلو حق تقدم عبور با شما چه می باشد؟

در زیر تعدادی از کاربردهای مهم این تابلو را برای شما بیان می کنیم:

 • تنظیم ترافیک: با نصب این تابلو در نقاط مختلف شهرها، ترتیب حرکت خودروها نسبت به یکدیگر مشخص می شود و ترافیک بهبود پیدا می کند.
 • برقراری نظم در عبور و مرور: اگر هر راننده ای با دیدن این تابلو بداند که اجازه عبور با وی می باشد، هماهنگی میان رانندگان برقرار شده و باعث ایجاد نظم در عبور و مرور خودروها می گردد.
 • افزایش ایمنی: دیدن این تابلو توسط رانندگان باعث می شود که بدون نگرانی از ایجاد حادثه، به مقصد خود رانندگی کنند و رانندگی ایمنی داشته باشند.

همان گونه که برای شما در علایم راهنمایی و رانندگی، اولویت حرکت قرار داده شده است، گاهی أوقات نیز ممکن است برای وسایل نقلیه مقابل نیز اولویت تعیین گردد. در این صورت می گویند: حق تقدم عبور با وسایل نقلیه ی مقابل است و این شما هستید که باید به او اجازه دهید تا عبور کند.

این دو تابلو را با هم اشتباه نگیرید. ما تصویر تابلوی حق تقدم عبور با وسیله ی نقلیه ی مقابل است را در زیر برای شما گذاشته ایم. می توانید تفاوت این دو تابلو را با هم درک کنید.

حال که با بخشی از تابلوهای حق تقدم آشنا شدید، می توانید دیگر مطالب از سایت را نیز مطالعه کنید تا با دیگر تابلوهای موجود در این زمینه نیز آشنا شوید.

آنقدر تعداد تابلوهای راهنمایی و رانندگی زیاد می باشد، که به خاطر سپردن آن ها برای آزمون های آیین نامه یک کار طاقت فرسا می باشد. ما یک روش سریع برای یادگیری این تابلوها را به شما یاد خواهیم داد.

آن روش مطالعه ی نمونه سوالات آیین نامه می باشد که لینک دانلود آن در همین بخش موجود می باشد. تعدادی از این سوالات در رابطه با تابلو حق تقدم عبور با شما، در زیر آمده است:

سوال ۱ – مفهوم این تابلو چیست؟

تابلو حق تقدم عبور با شما

 1. تابلوی حق‌تقدم عبور با شما
 2. تابلو حق تقدم عبور با وسیله ی نقلیه مقابل
 3. تابلو رعایت حق تقدم عبور
 4. به تابلو حق تقدم نزدیک می شوید

پاسخ صحیح گزینه ی ۱

سوال ۲ – این تابلو چیست؟

 1. تابلوی حق‌تقدم عبور با شما
 2. تابلو حق تقدم عبور با وسیله مقابل
 3. تابلو رعایت حق تقدم
 4. به تابلو حق تقدم نزدیک می شوید

پاسخ صحیح گزینه ی ۲

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *