به سرعت گیر نزدیک می شوید

5/5 - (1 امتیاز)

به سرعت گیر نزدیک می شوید. شاید این هشدار را تا به حال دیده باشید اما آیا معنا و مفهوم آن چیست، جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به مطالب زیر از سایت مرسی تست مراجعه فرمایید.

هشدار: به سرعت گیر نزدیک می شوید

در شهرهای بزرگ سرعتگیرها آنقدر دارای قدرت هستند که بیشتر از ترافیک‌های شهری اعصاب رانندگان را خورد می‌کنند.

با این حال خود ما نیز تکلیفمان را با این سرعتگیرها نمی‌دانیم چون از یک طرف سرعت عبور و مرور را کم می‌کند و از این رو جان افراد بیشتری حفظ می‌گردد و از طرف دیگر بسیاری از رانندگان آنها را دور می‌زنند و در این صورت خطر بیشتری افراد را تهدید می‌کند.

صداهای نابهنجار بوم بوم ترمزها روی سرعت گیرها مانند سوهان روح است، از این رو مشخص کردن مزیت‌ها یا معایب آن، کار آسانی نخواهد بود.

در مطلب زیر سعی کرده‌ایم که روش صحیح عبور از روی سرعتگیرها و دست‌اندازها و همچنین آموزش تعویض دنده روی سرعت گیرها را برای شما بیاوریم. همچنین نحوه صحیح ترمز گرفتن برای مبتدیان و تعویض دنده معکوس نیز آموزش داده شده است. پس در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

سرعتگیرها در ابعاد مختلفی در مناطق شهری یا مکان‌های پر رفت و آمد استفاده می‌شوند، وجود این سرعتگیرها به معنای یک درخواست دوستانه جهت کاهش سرعت می‌باشد.

اما اگر این درخواست رد شود تصادف یا در بهترین حالت استهلاک زودرس خودرو پیش خواهد آمد پس تکلیف ما با این سرعتگیرها چگونه خواهد بود.

پس اگر بخواهیم بگوییم که چگونه با این سرعتگیرها رفتار کنیم باید به شما بگوییم که در رانندگی کردن هیچگاه عجله نکنید. همیشه زودتر از زمان مورد نظر حرکت کنید تا با سرعت مجاز برانید. پریدن از روی سرعتگیرها در مناطق پر ترافیک کمکی به اینکه شما زودتر به مقصد برسید نمی‌کند.

پس سرعت مناسب برای عبور از روی سرعتگیرها معمولاً بسته به ارتفاع آن و نوع سرعتگیر بستگی دارد، به طوری که هرچه سرعتگیر دارای ارتفاع بیشتر و پهنای کمتری باشد برای ماشین شما خطرناک‌تر است پس سرعت شما باید بین ۵ تا ۲۰ کیلومتر در هنگام عبور از روی این سرعتگیرها باشد.

آموزش عبور کردن از روی سرعت گیرها

همیشه حواستان به خودروهایی که در پشت سر شما جمع می‌شود باشد و همیشه از ۱۰ متر قبل از رسیدن به سرعت گیرها به صورت آهسته و پیوسته ترمز بگیرید. این بهترین روش برای دوری از برخورد اتومبیل‌های پشت سر به شما می‌باشد.

هیچگاه به صورت ناگهانی اقدام به کاهش سرعت نکنید چرا این کار باعث کاهش اصطکاک و از کنترل خارج شدن ماشین می‌گردد.

سرعتگیرها قسمت‌های زیر از خودرو را تحت تاثیر قرار می‌دهند:

 • فنرها و کمک فنرها
 • دسته موتورها و گیربکس
 • سیستم فرمان و سایر اجزای تعلیق خودرو
 • شاسی‌ها
 • مسیر خروج دود
 • لاستیک‌ها

برای کاهش خسارت به خودرو هنگام عبور از روی سرعت گیرها لازم است زمانی که ترمز می‌گیرید این کار به صورت ناگهانی صورت نگیرد و سعی کنید آهسته ترمز بگیرید چون به صورت معمول ترمزها بخش جلویی خودرو را درگیر می‌کند از این رو خودرو اندکی پایین آید و این مسئله باعث می‌شود که تقسیم وزن خودرو به هم خورده شود و وزن خود را در بخش جلویی خودرو بیشتر شود.

این وضعیت شبیه به حالتی است که یک وزنه بسیار سنگینی را بر روی کاپوت ماشین خود قرار داده‌اید. وقتی که در این حالت با این گونه سرعتگیرها مواجه می‌شوید به دلیل وزن بسیار زیاد در قسمت جلویی خودرو فشار چند برابری به سیستم تعلیق خودرو وارد می‌شود، این امر در دراز مدت می‌تواند به جلوبندی خودرو آسیب وارد کند.

برای جلوگیری از این مسئله به شما توصیه می‌کنیم که قبل از رسیدن به سرعتگیرها سرعت خود را به صورت پیوسته و آهسته کاهش دهید و به محض اینکه به سرعت گیرها می‌رسید پدال ترمز را رها کنید تا به این ترتیب تقسیم وزن خودرو روی سرعت گیر به حالت طبیعی خود برگردد و فشار کمتری به جلوبندی خودرو وارد شود. پس هیچگاه روی سرعتگیرها ترمز نگیرید.

ما در زیر مکان‌هایی را برای شما معرفی می‌کنیم که در آنجا از سرعتگیرها استفاده شده است:

 • وقتی به مدرسه‌ها نزدیک می‌شوید اغلب سرعتگیرها وجود دارد
 • وقتی که به بیمارستان نزدیک می‌شوید
 • وقتی که به یک بریدگی در وسط بلوار نزدیک می‌شوید
 • وقتی که به میدان‌ها نزدیک می‌شوید
 • قبل از رسیدن به خطوط عابر پیاده
 • همچنین می‌توان گفت که در خارج از شهرها نیز سرعتگیرها کاربردهای بسیار زیادی دارد از جمله:
 • وقتی که به پلیس راه یا ایست بازرسی نزدیک می‌شوید
 • وقتی که به روستاها نزدیک می‌شوید

برای دریافت نمونه سوالات آیین نامه می توانید به لینک دانلود در ابتدای همین مطلب مراجعه فرمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *