آج لاستیک چقدر باید باشد

5/5 - (1 امتیاز)

آج لاستیک چقدر باید باشد؟ این یکی از نکات کلیدی آیین نامه می‌باشد که دانستن پاسخ آن بسیار مهم است. پس در ادامه سایت مرسی تست با ما همراه باشید.

آج تایر چیست؟

شاید بتوان گفت یکی از کوچک‌ترین اجزای موثر در خودروها آج تایرها می‌باشند. همانطور که می‌دانید آج تایر با اندازه بسیار کوچکی که دارند می‌توانند تاثیر بسیار زیادی را در حین رانندگی ایجاد کنند.

در واقع آج تایر یکی از مهمترین اجزا در حفظ ایمنی و امنیت خودرو و سرنشینان آن به حساب می‌آیند.

بنابراین داشتن اطلاعات کافی در مورد این مبحث و یادگیری میزان آج لاستیک می‌تواند نقش بسیار مهمی در حفظ سلامتی خودرو، راننده و سرنشینان آن ایفا کند.

اصلی‌ترین وظیفه آج تایر چیست؟

اگر بخواهیم به صورت ساده و خلاصه در مورد وظیفه آج تایر صحبت کنیم، باید بگوییم که مسئول اصلی برقراری اصطکاک لازم بین تایر خودرو و زمین می‌باشد.

در واقع این آج در تایرها است که میزان چسبندگی خودرو با زمین را تعیین می‌کند. از این رو بسته به نوع زمین و همچنین بسته به نوع خودرو انواع آج لاستیک طراحی و بر روی تایرهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای مثال آج تایرهای تولید شده برای لاستیک‌های خیابانی و جاده‌ای نسبت به آج تایرهای طراحی شده برای لاستیک‌های برفی با هم متفاوت است. از این رو می‌توانیم حدس بزنیم که آج تایر برفی باید عمق بیشتری نسبت به آج تایرهای جاده‌ای داشته باشند و بنابراین هر چقدر عمق آج در تایرها بیشتر باشد می‌تواند اصطکاک بیشتری داشته باشد و چسبندگی بیشتری با زمین برقرار سازد.

بنابراین می‌توانیم بگوییم آج تایر در ایجاد چسبندگی و اصطکاک بین جاده و لاستیک بسیار موثر است. این موضوع در سرعت‌های بالا و در ترمزها، خود را به خوبی می‌تواند نشان دهد.

اما نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد این است که اساساً آج تایر از جنس خود تایر و لاستیک‌ها می‌باشد و بعد از گذشت زمانی ساییده می‌شود. از این رو آج با سطح لاستیک برابر می‌گردد و خاصیت چسبندگی و اصطکاک خود را از دست می‌دهد.

در اصطلاح می‌گویند که تایر ساییده شده است و آج صاف شده است، وقتی که تایر صاف می‌شود احتمال ترکیدن آن افزایش پیدا می‌کند و همچنین کنترل خودرو در سرعت‌های بسیار بالا سخت‌تر می‌شود.

خودروهایی که دارای سیستم ضد قفل هستند نیز با ساییده شدن لاستیک‌ها خودرو نمی‌تواند به موقع بایستد و در جاده سر می‌خورد. این‌ها همه اهمیت آج تایر را بیان می‌کند و به ما می‌گوید که توجه به آن چقدر مهم می‌باشد.

آج لاستیک چقدر باید باشد؟

می‌توان گفت آج تایر یک قطعه و وسیله جدایی نیست که بتوانیم به راحتی از آن محافظت کنیم. در واقع یکی از ویژگی‌ها و مشخصه‌های هر لاستیک، آج آن می‌باشد. از این رو ما با نگهداری درست از لاستیک‌های خود می‌توانیم از آج آن نیز محافظت کنیم.

به عبارت کلی اگر به شکل صحیح و با سرعت قابل قبول و مطمئن رانندگی کنیم و همچنین از ترمزگیری با شتاب پرهیز کنیم، می‌توانیم طول عمر تایر و آج را افزایش دهیم. این‌ها همه مواردی هستند که ما می‌توانیم برای سالم نگه داشتن تایر لاستیک‌های خود از آن استفاده کنیم.

اما مسئله‌ای که باید به آن توجه کنیم این است که در هر حال تایر یک ماده مصرفی می‌باشد و دارای طول عمر مشخصی است، از این رو بعد از گذشت مدت زمان خاصیت خود را از دست می‌دهد و نیاز به تعویض دارد. همانطور که می‌دانید بهترین روش تشخیص زمان تعویض تایر، آج آن به حساب می‌آید. تشخیص عمق آج تایر می‌تواند نشان دهد که شما چه زمانی باید لاستیک خود را تعویض کنید.

اگر عمق اج تایر چیزی بین ۶ تا ۸ میلی‌متر باشد می‌توان گفت که تایر خودروی شما نو و دست اول است. اگر عمق آج تایر بین ۴ تا ۵ میلی‌متر باشد نیز قابل قبول است و رانندگی کردن با آن امن به حساب می‌آید.

اما اگر عمق آج لاستیک حدود ۳ میلی‌متر باشد، بهتر است گوش به زنگ بوده و اگر این مقدار به دو میلی‌متر برسد باید به فکر تعویض لاستیک‌های خود بروید. اگر لاستیک‌های خود را تعویض نکنید و عمق آج تایر خودروی شما به کمتر از یک و نیم میلی‌متر برسد، خطرناک است و شما با جان خود و سرنشینان خود بازی می‌کنید.

در مورد اندازه‌گیری روش آج لاستیک‌های خود کار سختی نمی‌خواهید انجام دهید تنها کافیست به کمک یک خطکش فاصله بین لاستیک و برآمدگی آن را اندازه بگیرید، و حتی اگر می‌خواهید این کار را حرفه‌ای تر انجام دهید می‌توانید از ابزارهای خاصی که برای این کار تهیه شده است استفاده کنید.

ما در این سایت نمونه سوالات آیین نامه را در غالب آزمون های آنلاین برای شما داوطلبان فراهم کرده ایم که می توانید خود را با آن محک بزنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *