کدام مورد در مورد دسته دنده اشتباه است

5/5 - (1 امتیاز)

این سوال یکی از سوالات آیین نامه بوده است: « کدام مورد در مورد دسته دنده اشتباه است»، برای مشاهده ی پاسخ این سوال لطفا مطلب تهیه شده در سایت مرسی تست را مطالعه فرمایید.

کدام مورد در مورد دسته دنده اشتباه است؟

  1. گیربکس خودروهای سواری معمولاً ۵ حالته می باشد
  2. اهرم دنده معمولاً در طرف راست راننده قرار دارد
  3. وقتی دنده در حالت خلاص می باشد نیرویی به پشت چرخ محرک منتقل نخواهد شد
  4. اهرم دنده بصورت مستقیم با سیستم کلاچ در ارتباط است

پاسخ صحیح گزینه ی ۴

باید ها و نباید هایی که حین رانندگی باید در نظر گرفت (مواردی که در مورد دسته دنده اشتباه است)

همیشه قبل از گرم شدن خودرو شروع به رانندگی کنید: بسیاری از افراد تا خودرو را روشن می کنند، گاز می دهند و سپس حرکت می کنند. این یک اشتباه می باشد که با گاز دادن موتور خودرو گرم می شود. وقتی خودرو را روشن می کنید گاز ندهید و اجازه دهید یکی دو دقیقه درجا کار کند و گرم شود.

در این صورت روغن بین موتور و سایر اجزا جریان پیدا کرده، فکر نکنید که گاز دادن این فرآیند را سریعتر می کند به عبارتی گاز دادن در ماشین سرد باعث افزایش ناگهانی دما شده و فشار زیادی را به موتور وارد می کند. تنها یکی دو دقیقه درجا کار کردن قبل از حرکت عمر موتور خودرو را افزایش می دهد.

دنده ی عقب را ناگهانی به دنده یک عوض نکنید: بعضی افراد هنگام دنده عقب گرفتن بدون اینکه خودرو کامل متوقف شود بلافاصله دنده را یک می کنند. این امر ممکن است در همان لحظه مشکلی ایجاد نکند اما به مرور زمان به موتور خودرو و گیربکس ها آسیب وارد می کند. بعد از دنده عقب گرفتن خودرو را کامل متوقف کنید و سپس دنده یک بزنید.

دستتان را مدام روی دنده قرار ندهید: بعضی از افراد یک دست خود را روی دنده و دیگری را روی فرمان می گذارند و فکر می کنند اینگونه رانندگی حرفه ای می باشد، اما باید بگوییم که اگر دست خود را مدام روی دنده گذاشته به بوش های گیربکس فشار وارد شده و به مرور باعث سایش می شود. بهتر است هر دو دست خود را روی فرمان قرار دهید تا عمر گیربکس ها را طولانی کرده و تسلط بیشتری بر رانندگی داشته باشید.

به ترمز دستی اهمیت فراوان دهید: بسیاری از افراد فکر می کنند ترمز دستی را فقط زمانی باید کشید که اتومبیل در سطح شیب دار باشد ولی غیر از این است، اتومبیل حتی اگر روی سطح صاف باشد باید ترمز دستی را کشید. هنگام توقف خودرو تمام وزن آن روی یک پین فلزی کوچک به اندازه ی یک انگشت قرار می گیرد و ممکن است آن را بشکند به همین دلیل کشیدن ترمز دستی می توان تقسیم این وزن را روی همه ی قسمت های خودرو متعادل کند و به این صورت عمر این گونه اجزای ظزیف افزایش می یابد.

پدال گاز را تا انتها فشار ندهید: اگر از آن دسته از رانندگانی هستید که عاشق هیجان هستید و گاهی أوقات در ابتدای حرکت گاز را تا انتها فشار داده و به قول معروف تیک آف می زنید باید بدانید که با این کار آسیب جدی به خودرو وارد می سازید. وقتی پدال گاز را تا آخر فشار می دهید سرعت یکباره زیاد شده و شما برای کاهش آن باید ترمز بگیرید. در نتیجه نیزان مصرف سوخت را نیز افزایش داده و بار سنگینی روی اجزای وارد شده و باعث ساییده شدن لنت ترمز می شود.

اجازه دهید باک بنزین تا آخر خالی شود و سپس بنزین بزنید: بعضی از افراد عادت دارند که تا باک خودرو تا ته خالی نشده اقدام به بنزین زدن نکنند یا مقدار کمی بنزین در باک بریزند و با همان مقدار کم رانندگی کنند.

اگر هر دوی این کارها مکرر انجام شود به سیستم سوخت خودرو آسیب وارد کرده. در بعضی از خودرو ها، پمپ سوخت باید در بنزین شناور باشد تا خنک باشد حالا وقتی شما مقدار خیلی کمی بنزین در باک می ریزید، این کونه پمپ ها نمی توانند در بنزین شناور بوده و خنک نمی شوند و با گرمای زیاد عمرشان کم شده و شما مجبورید مدام آن ها را تعویض کنید.

امیدواریم پاسخ سوال خود را در مورد «کدام مورد در مورد دسته دنده اشتباه است» پیدا کرده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *