چرخش میل لنگ به کدام یک از موارد زیر منتقل می شود

5/5 - (1 امتیاز)

چرخش میل لنگ به کدام یک از موارد زیر منتقل می شود؟ جهت دریافت پاسخ این سوال می توانید به ادامه ی مطالب زیر از سایت مرسی تست مراجعه فرمایید.

چرخش میل لنگ به کدام یک از موارد زیر منتقل می شود؟

  1. میل سوپاپ
  2. دیفرانسیل
  3. میل لنگ
  4. پیستون

پاسخ صحیح گزینه ی ۱ یعنی میل سوپاپ می باشد.

این سوال یکی از نمونه سوالات آیین نامه پرتکرار در هر آزمون اصلی می باشد. شما برای آشنایی با بقیه ی سوالات می توانید به لینک دانلود در ابتدای همین بخش مراجعه فرمایید.

آشنایی با میل لنگ و عملکرد آن

آشنایی شما با اجزا و قطعات مهم خودرو، اطلاعات شما بالا می برد و همین موضوع باعث می شود در هنگام مواجه شدن با مشکلات بتوانید تا حدودی عیب خودروی خود را تشخیص دهید.

خودروها از اجزای زیادی تشکیل شده اند، که عملکرد مناسب آن ها در کنار یکدیگر باعث می شود که خودرو به حرکت در آید. میل لنگ نیز یکی از قطعات مهم در موتور خودرو می باشد که در این پست سعی کرده ایم پیرامون آن صحبت کنیم.

همان طور که قبلا گفتیم میل لنگ بخشی از موتور می باشد که به وسیله ی گروه پیستون هدایت می شود. این قطعه گشتاور را به چرخ دنده انتقال می دهد و در نتیجه باعث چرخش چرخ دنده می شود و هم چنین چرخش بر روی محورهای محرک نیز منتقل می گردد.

در زیر کاپوت تمام خودروها، موتورهای احتراق داخلی وجود دارد و میل لنگ برای موتور ایجاد شده است نه برای ماشین. اما اینکه این قطعه چگونه کار می کند؟ کجا قرار دارد و چه عملکردی دارد همگی سوالاتی هستند که در ادامه آن ها را پاسخ خواهیم داد.

آشنایی با ساختار میل لنگ موتور

میل لنگ در قسمت پایین موتور و دقیقاً بالای مخزن روغن قرار دارد و شامل اجزای زیر است:

  • گردن اصلی: قسمت پشتیبانی بخشی که بلبرینگ اصلی میل لنگ بر روی آن قرار گرفته است.
  • گردن میله اتصال: توقف برای اتصال میله ها.
  • قسمت خروجی میل لنگ: روی آن پولی درایو تسمه تایم قرار دارد.
  • ساق میل لنگ: قسمت مخالف شافتی که چرخ دنده به آن متصل شده است که چرخ دنده های جعبه دنده را هدایت می کند و استارت نیز به آن متصل شده است.
  • وزنه های مقابل: برای حفظ تعادل در حین حرکات رفت و برگشتی گروه پیستون و تخلیه بار نیروی گریز از مرکز استفاده می شود.

اما نقش میل لنگ در اتومبیل چیست؟ بدون وجود میل لنگ حرکت کردن ماشین غیرممکن می باشد. این قسمت بر اساس اصل رکاب زدن دوچرخه کار می کند. موتورهای خودرو به تنهایی از میله های اتصال بیشتری استفاده کرده. میل لنگ بر طبق مکانیسم زیر عمل کرده:

مخلوط سوخت و هوا در سیلندر موتور اشتعال پیدا می کند. انرژی تولید شده به پیستون نیرو وارد می کند. در این حالت یک میله اتصال به میل لنگ رانده می شود. این قسمت یک حرکت چرخشی ثابت را به دور محور میل لنگ ایجاد کرده.

در این لحظه قسمت دیگری که در سمت دیگر محور قرار دارد در جهت مخالف حرکت می کند و پیستون بعدی را به داخل سیلندر پایین می آورد.

حرکت چرخه ای این عناصر منجر به چرخش آرام میل لنگ می شود. بنابراین حرکت رفت و برگشتی به چرخش تبدیل می شود و در نهایت گشتاور به قرقره زمان بندی انتقال پیدا می کند.

عملکرد کلیه مکانیزم های موتور شامل پمپ آب، پمپ روغن، ژنراتور و سایر اتصالات به چرخش میل لنگ بستگی خواهد داشت.

اگر بخواهیم به وظایفی که میل لنگ در خودرو بر عهده دارد بپردازیم باید از موارد زیادی یاد بگوییم. در ادامه به تعدادی از این وظایف به صورت مختصر اشاره خواهیم کرد:

میل لنگ باعث می شود تا شاتون و پس از آن پیستون به حرکت در آید و در نهایت منجر به متراکم کردن محفظه احتراق گردد.

از دیگر وظایف مهمی که میل لنگ در خودرو بر عهده دارد انتقال حرکت به ژنراتور یا آلترناتور است.

انتقال نیرو به واتر پمپ، انتقال حرکت به پمپ هیدرولیک فرمان، انتقال حرکت به کمپرسور کولر خودرو، انتقال نیرو به گیربکس و چرخ ها، انتقال حرکت دورانی به پولی پروانه و … از دیگر وظایفی است که میل لنگ در خودرو بر عهده دارد و بدون حضور آن این کارها با اختلال مواجه می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *