مبدل کاتالیستی آیین نامه

اگر می‌ خواهید در زمینه مبدل کاتالیستی آیین نامه اطلاعاتی کسب کنید، به شما پیشنهاد می‌ کنیم مطلب زیر از سایت مرسی تست را مطالعه فرمایید.

وظیفه مبدل کاتالیستی چیست و زمان تعویض آن طبق کتاب آیین نامه چه زمانی می‌ باشد؟

در این مطلب می‌ خواهیم در مورد قطعه ای از خودرو صحبت کنیم که به آن کاتالیست یا کاتالیزور می‌ گویند، همچنین یاد می‌ گیریم که وظیفه کاتالیست در وسایل نقلیه چیست و چه زمانی باید آن ها را تعویض نمود.

ابتدا باید بدانید که مبدل کاتالیست یا کاتالیزور یکی از اجزای سیستم اگزوز در ماشین‌ ها به حساب می‌ آیند، که وظیفه آن ها کاهش آلاینده‌ های گازی خارج شده از موتور خودرو می‌ باشد. در واقع این قطعه، گازهای سمی و مضر برای انسان را به گاز های کم ضررتر تبدیل کرده و از آلودگی هوا جلوگیری به عمل می‌ آید می‌ آورد.

در خودرو های جدید تر که مباحث آلودگی محیط زیست بیشتر در مورد آن ها مطرح می‌ شود سعی شده است که آلودگی‌ های ناشی از خودرو مانند آلودگی‌ های صوتی، آلودگی‌ های هوا به میزان حداقل در آن ها برسد، از این رو یکی از قطعاتی که به منظور همین امر به خودرو های جدید اضافه شده است کاتالیست می‌ باشد که وظیفه اصلی آن کم کردن از میزان آلودگی هوا می‌ باشد.

کاتالیزور های خودرو گاز های سمی و مضر برای انسان و محیط زیست را به وسیله مواد موجودی که در این قطعه وجود دارد ترکیب می‌ کنند و طی فرایند های شیمیایی به گاز های کم خطر تبدیل می‌ شود و در نتیجه آلودگی‌ های ناشی از خودرو را کم می‌ کند.

بر اساس توضیحاتی که در کتاب آیین نامه راهنمایی و رانندگی آورده شده است، کاتالیست را باید با پیمودن هر ۶۰ تا ۸۰ هزار کیلومتر تعویض کرد، زیرا موادی که در این قطعه وجود دارد بعد از مدتی خاصیت خود را از دست داده.

این قطعه دارای اهمیت بسیار زیادی زیرا اگر به موقع تعویض نشود علاوه بر آن که توان موتور را کم می‌ کند، آلاینده‌ های خروجی از اگزوز نیز افزایش پیدا می‌ کند به عبارت دیگر مبدل نه تنها نقشه در کاهش آلایندگی نخواهد داشت، بلکه خود باعث ایجاد آلودگی در هوا می‌ شود.

برخی از افراد اعتقاد دارند که با برداشتن مبدل کاتالیستی قدرت و شتاب خودرو زیادتر می‌ شود، اما باید بگوییم که این طرز فکر درست نیست.

موتور های امروزی برای استفاده در کنار کاتالیست‌ ها طراحی شده‌ اند و هرگونه تغییری در آن ها نه تنها باعث افزایش قدرت موتور در این خودرو ها نمی‌ شود بلکه آلودگی محیط زیست را در پی خواهد داشت.

در مورد اینکه از این مبحث در آزمون‌ های آیین نامه سوالی طرح می‌ شود یا نه، باید بگوییم که بله. در آزمون‌ های آیین نامه هم از بخش آلودگی‌ های ترافیک و هم از بخش فنی خودرو سوالاتی آمده است و ما در زیر نمونه سوالات آیین نامه را برای شما گرد آوری کردیم و از شما می‌ خواهیم که آن ها را نیز مطالعه فرمایید.

هم چنین می توانید برای دریافت کامل تر و جامع تر این سوالات از بسته طلایی موجود در سایت استفاده فرمایید. لینک دانلود در ابتدای همین بخش قرار داده شده است.

سوال ۱ – در چه زمانی توصیه می‌ گردد فیلتر روغن تعویض شود؟

 1. با هر بار تعویض روغن
 2. با هر ۲۰ هزار کیلومتر پیمودن
 3. با هر ۱۰ هزار کیلومتر پیمودن
 4. با هر ۱۵ هزار کیلومتر پیمودن

پاسخ صحیح گزینه ۳

سوال ۲ – در هنگام بررسی گیج روغن چه موقعی باید روغن را مورد بررسی قرار داد؟

 1. زمانی که سطح روغن از علامت حک شده روی گیج بالا تر رود
 2. زمانی که سطح روغن از علامت حک شده روی گیج پایین‌ تر رود
 3. زمانی که سطح روغن بین علامت حک شده روی گیج باشد
 4. وارد ۱ و ۲

پاسخ صحیح گزینه ۴

سوال ۳ – سطح روغن موتور هر چند وقت یک بار باید چک شود؟

 1. هر روز
 2. یک بار در ماه
 3. با هر ۲۰۰۰ کیلومتر کارکرد
 4. هفته یک بار

پاسخ صحیح گزینه ۴

سوال ۴ – روغن موتور هر چند وقت یک بار باید تعویض گردد؟

 1. با هر ۸ تا ۱۰ هزار کیلومتر کارکرد
 2. هر ماه یک بار
 3. هر سه ماه یک بار
 4. با هر ۲ تا ۵۰۰۰ کیلومتر کارکرد

پاسخ صحیح گزینه ۱

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *