فاصله مناسب از جدول هنگام پارک چقدر است

فاصله مناسب از جدول هنگام پارک چقدر است؟ این یکی از نمونه سوالات آیین نامه می باشد که پاسخ آن را در ادامه ی مطلب تهیه شده در سایت مرسی تست می توانید مشاهده فرمایید.

فاصله مناسب از جدول هنگام پارک چقدر است؟

 1. ۲۵ سانتی متر
 2. ۳۰ سانتی متر
 3. ۴۰ سانتی متر
 4. ۴۵ سانتی متر

پاسخ صحیح گزینه ی ۴ یعنی ۴۵ سانتی متر، می باشد.

از مهم ترین واجباتی که هر فردی ضروری است آن را فرا گیرد، رانندگی می باشد. از این رو هر راننده ای باید از مهارت بالایی حین رانندگی برخوردار باشد تا آسیب کمتری به خود و خودرو وارد سازد.

یکی از مباحث مهمی که هر راننده باید آموزش ببیند، پارک کردن مخصوصا پارک در کنار جداول می باشد. تردد رانندگان در سطح شهر و نیاز به توقف های متعدد، اهمیت این موضوع را دو چندان می کند.

پارک کردن در کنار جدول نیازمند آموزش خاص دارد که باید طبق استاندارهایی صورت پذیرد. ما این مطلب را اختصاص داده ایم به این موضوع و از شما می خواهیم که با ما همراه باشید.

پارک در کنار جدول چیست؟

وسایل نقلیه جهت سوار یا پیاده کردن مسافران یا سرنشینان خود باید فاصله ی مناسبی را از خودروی کناری خود رعایت کنند. یکی از بیشترین دلایل که باعث ایجاد ترافیک در شطح شهر ها می شود، توقف های بی جا می باشد که وسایل نقلیه را هر جایی که اراده می کنند متوقف می کنند، مثلا فرقی نمی کند کنار خیابان باشد یا وسط خیابان و در لاین حرکت!

این نکته با نیز بهتر است بدانیم که توقف ماشین باید در لاین مخصوص توقف انجام پذیرد. جهت این کار ابتدا باید به بررسی سمت راست وسیله ی نقلیه ی خود بپردازیم تا بتوانیم یک پارک مناسب در کنار جدول داشته باشیم.

اگر در هنگام پارک کردن در کنار جداول، این فاصله بسیار زیاد باشد ممکن است در هنگام پیاده شدن از خودرو، با وسایل دیگری برخورد کنیم و آسیب ببینیم.

اگر هم این فاصله بسیار کم باشد، پیاده شدن از خودرو سخت می باشد و باعث می شود درب خودرو به جدول گیر کند و باعث آسیب رساندن به ماشین گردد. از این رو توصیه می شود در پارک در کنار جدول، فاصله ی مناسب رعایت گردد تا هیچ کدام از مشکلات گفته شده پیش نیاید.

قانون پارک و فاصله ی مناسب از جدول هنگام پارک چگونه است؟

فاصله ی مناسب که جهت پارک در کنار جدول در نظر گرفته شده است، ۴۵ سانتی متر می باشد. چون در هنگام پارک، دیدن سمت راست اتومبیل سخت می باشد پس باید مبنای کار را وسط شیشه ی بزرگ، پایه ی برف پاک کن یا چشمه ی آب پاش قرار داد.

اگر با پایه ی برف پاک کن و چشمه ی آب پاش آشنا نیستید، می توانید در یک خیابان خلوت که دارای خط کشی و لاین بندی است بروید و پارک انجام دهید و مشاهده کنید که کناره ی خط مقطع لاین باید با پایه ی برف پاک کن در یک خط قرار بگیرند.

این تمرین را به مدت ده دقیقه و در سرعت کم انجام دهید، این کار می تواند مهارت شما در پارک کردن را بالا ببرد.

خطوط پارک به رنگ سفید در کف خیابان، برای دید بهتر در شب و پارک کنار جداول می باشند. فاصله ی این خطوط تا لبه ی آسفالت ۳۰ سانتی متر است و دارای پهنای خط ۱۵ سانتی متری می باشند.

اگر جایی که پارک می کنید دارای جدول های با لبه های بلندی بود، فاصله ی ۴۵ سانتی متری را رعایت فرمایید، اما اگر پارک در مکان خلوت و عدم وجود خط پارک بود، رعایت کردن فاصله ی ۳۰ سانتی متری هم موردی ندارد. این نوع پارک را پارک منطبق می گویند.

مکان هایی که پارک در کنار جداول در آن ها ممنوع می باشد:

 • مکان هایی که تابلو یا علایم پارک ممنوع نصب شده است
 • پارک در ایستگاه های اتوبوس یا تاکسی
 • پارک در حریم تقاطع ها، یا به عبارتی ۱۵ متر قبل و بعد از تقاطع ها
 • پارک در میدان ها، تونل ها
 • پارک روبروی درب منازل، ساختمان های اداری، تجاری و مسکونی یا روبروی درب پارکینگ ها
 • پارک روی خط کشی های عابر پیاده یا روبروی پل ها و ورودی کوچه ها
 • پارک زیر پل ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *