علت سر خوردن خودرو در شرایط یخبندان

5/5 - (1 امتیاز)

اگر می‌خواهید بدانید که علت سر خوردن خودرو در شرایط یخبندان چیست؟ این یکی از نمونه سوالات آیین نامه می باشد که به شما توصیه می‌کنیم که مطلب زیر از سایت مرسی تست را مطالعه فرمایید.

علت سر خوردن خودرو و لغزیدن آن چیست؟

شاید بتوان گفت که وضعیت خودرو و جاده‌ها نقش بسیار مهمی را در سر خوردن آنها دارند، اما بدون شک عامل اصلی سر خوردن و لغزیدن خودرو رانندگان می‌باشند. در واقع می‌توان گفت که در رانندگی سه نوع سر خوردن وجود دارد که می‌توان آنها را به صورت زیر تعریف کرد؛

  • به خاطر سرعت بیش از حد خودرو و نامناسب بودن آن با وضعیت جاده‌ها و ترافیک‌ها
  • به خاطر شتاب زیاد یا گاز دادن بیش از حد خودرو، ترمز گرفتن و نیرویی که در پیچ‌های جاده به لاستیک‌ها وارد می‌شود
  • ترکیبی از دو حالت قبل

علت سر خوردن چرخ‌های عقب اتومبیل به خاطر کاهش چسبندگی در آنها می‌باشد. که این مورد به خاطر سرعت بیش از اندازه و نیروی وارده به چرخ‌ها در سر پیچ‌ها می‌باشد.

همچنین ممکن است شتاب خودرو و نیروی بیش از اندازه معمول ترمز نیز این حالت را تشدید کند. این سر خوردن و لغزش خودرو به آسانی قابل تشخیص می‌باشد، و حتی با کمی بی‌دقتی ممکن است خودرو در هنگام پیچیدن کاملا به دور خود بچرخد.

اما در جاده‌سازی‌ها با ایجاد یک شیب ملایم به سمت داخل پیچ‌ها تا حدی از این کار جلوگیری به عمل می‌آید، پس رانندگان باید برای از بین بردن عامل لغزش یا سر خوردن خودرو پای خود را از روی پدال گاز و ترمز بردارند و تنها حرکت خود را با فرمان هماهنگ کنند.

هنگامی که خودرو در جهت‌های نادرست حرکت می‌کند، عکس‌العمل شما به عنوان یک راننده این است که با استفاده از فرمان آن را به مسیر درست خود هدایت کنید.

سر خوردن چرخ‌های جلو در خودروها نیز زمانی اتفاق می‌افتد که چسبندگی آنها بسیار کم باشد، از این رو خودرو کنترل مستقیم خود را از دست می دهد و توصیه می‌شود که فرمان را در جهت حرکت خودرو هدایت کنید و سعی کنید با تشخیص و از بین بردن علت کار، چرخ‌ها را به صورت مستقیم در آورید یا فشار روی پدال گاز و پدال ترمز را کم کنید.

علت سر خوردن خودرو در شرایط یخبندان

رانندگان که رانندگی در جاده‌های برفی و یخبندان را بسیار تجربه کرده‌اند، همیشه مقداری نمک در خودروی خود نگه می‌دارند تا در صورت متوقف شدن خودرو در برف با ایجاد اصطکاک مناسب بین لاستیک‌ها و جاده‌ها از نمک ها استفاده کند.

در هنگام رانندگی کردن بر روی برف‌ها و یخ‌ها باید دنده خودرو را به صورتی انتخاب کرد که با سرعت یکسان حرکت کنید. باید پدال گاز را به صورت آرام فشار داد تا دور موتور به آرامی کم یا زیاد شود و تا می‌توانید از کمک سنگین استفاده نکنید و تنها با استفاده از کمک سبک و قفل دیفرانسیل به مسیر خود ادامه دهید.

از تصمیمگیری‌های عجولانه در هنگام رانندگی کردن در شرایط یخبندان بپرهیزید که عامل بسیاری از مشکلات و تصادفات جاده‌ای می‌باشد. در سفر کردن اگر با مسیرهای سخت و صعب العبور مواجه شدید، سرعت خود را بسیار پایین بیاورید.

همچنین برای عبور کردن از این گونه مسیرهای دشوار سعی کنید با چند اتومبیل دیگر همراه شوید تا حداقل گروهی به همراه شما باشند که اگر مشکلی برای شما پیش آمد بتوانند یاری رسان شما باشند.

اگر شرایط بسیار حاد بود باید یک نفر به صورت پیاده در جلوی اتومبیل حرکت کند تا مسیر را زودتر از شما مشاهده کرده و به شما فرمان صحیح را بدهد، البته باید بگوییم که این شخص باید فردی باشد که بر اصول رانندگی کاملاً مسلط باشد.

نکات مربوط به توقف در هنگام سر خوردن خودرو

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که هنگام سر خوردن خودرو چگونه می‌توانیم خودروی خود را متوقف کنیم؟

ابتدا باید اعتماد به نفس خود را نگه دارید و کاملاً به خود مسلط باشید، چون در غیر این صورت نمی‌توانید تصمیم درست را بگیرید.

از ترمز کردن‌های ناگهانی دوری کنید چون ضربه زدن به ترمز بر روی یخ‌ها باعث قفل شدن چرخ‌ها می‌شود و لغزش و سر خوردن خودرو را بیشتر می‌کند.

در جهتی حرکت کنید که قسمت عقب خودرو به آن سمت سر خورده است و فرمان را به همان سمت بچرخانید

وقتی که خودرو به حالت مستقیم درآمد سپس به جهت دلخواه خود حرکت کنید، پای خود را خیلی آهسته بر روی ترمز بگذارید تا از سرعت خودرو کم شود و همچنین پای خود را به آرامی بر روی پدال گاز بگذارید تا خودرو به حرکت درآید.

در این شرایط هیچگاه سبقت نگیرید، چرخاندن فرمان به حالت زیاد، به عقب خودرو ضربه‌ای وارد کند که سر خوردن آن را تشدید می‌کند و باعث می‌شود که خودرو در جهت عکس حرکت کند.

خودرو را در دنده نگه دارید و آن را هیچگاه خلاص نکنید زیرا در این حالت سرعت خودرو را کم می‌کند و راننده روی خودرو کنترل بیشتری خواهد داشت.

پای خود را از روی پدال گاز به صورت ناگهانی برندارید و سعی کنید پدال گاز را به صورت متعادل نگه دارید تا مانع از سر خوردن خودرو در این شرایط شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *