علائم رانندگی مثلث برعکس

اگر بخواهید در زمینه علائم رانندگی مثلث برعکس اطلاعاتی داشته باشید، باید به شما بگوییم که سایت مرسی تست مطالب زیر را به همین منظور تهیه کرده است تا شما هنرجویان آنها را مطالعه کنید. برای مطالعه بیشتر می توانید به نمونه سوالات آیین نامه نیز مراجعه کنید.

علائم رانندگی مثلث برعکس

تابلوهای راهنمایی و رانندگی بر اساس نوع شکل هندسی تقسیم بندی می‌شوند، که این تقسیم بندی شامل ۹ گروه می‌باشد. یکی از این گروه‌ها شامل شکل هندسی مثلث متساوی الاضلاعی است که روی یک راس نشسته است، از این شکل هندسی تنها برای رعایت حق تقدم استفاده می‌شود که ما در ادامه مطالب زیر بیشتر در مورد تابلوی رعایت حق تقدم صحبت خواهیم کرد.

علائم رانندگی مثلث برعکس

اهمیت توجه به تابلوهای راهنمایی و رانندگی

رانندگی کردن بدون شناختن علایم راهنمایی و رانندگی کار سخت و پیچیده می‌باشد، همانطور که می‌دانید هر یک از تابلوهای راهنمایی و رانندگی معنا و مفهوم خاص به خود را دارند، تا به شما کمک کنند رانندگی ایمن‌تر و بدون خطری را داشته باشید. از این رو یادگیری هر کدام از این تابلوها می‌تواند به شما کمک کند که:

  • تصادفات حین رانندگی را کاهش دهید
  • امنیت خود و سرنشینان خود را بالا ببرید
  • تعداد تخلفات رانندگی و جرایمی که برای خودرو شما ثبت می‌شود را کم کنید
  • به قوانین راهنمایی و رانندگی توجه کنید و بدون توجه به آنها رانندگی نکنید

کاربرد تابلوی حق تقدم

بین تمام تابلوهای راهنمایی و رانندگی که در خیابان‌ها و جاده‌ها مشاهده می‌کنید باید گفت که علائم رانندگی مثلث برعکس نقشه بسیار زیادی در افزایش امنیت تقاطع‌ها و سه راهی‌ها دارد، زیرا که یکی از زیادترین سوء تفاهم‌هایی که در میان رانندگان به وجود می‌آید همین موضوع حق تقدم است.

از این رو رعایت کردن حق تقدم یکی از مهم‌ترین مواردی است که باعث جلوگیری از بروز تصادفات و حوادث جاده‌ای می‌شود. بیشتر تصادفاتی که در جاده‌ها رخ می‌دهد به خاطر این موضوع است که یک راننده یا راننده دیگری حق تقدم را رعایت نمی‌کند و در تردد خود عجله می‌کند.

علائم راهنمایی و رانندگی برای برقراری این گونه نظم‌ها به وجود آمده‌اند، که به شما اطلاع می‌دهند کدام وسیله نقلیه اولویت بیشتری برای عبور از تقاطع‌ها یا سه راهی‌ها هستند.

تابلوی حق تقدم به شکل مثلثی شکل هست و در واقع برعکس می‌باشد، یعنی اینکه روی یک راس آن نشسته است و راس آن به سمت پایین است. این تابلو دارای حاشیه قرمز رنگی است و از تابلوهای ترافیکی به حساب می‌آید و بر سر تقاطع‌ها یا سه راهی‌ها نصب می‌شود و اولویت حرکت هر وسیله نقلیه‌ای را مشخص می‌کند.

اگر بخواهیم به ویژگی تابلوهای حق تقدم اشاره بکنیم باید بگوییم که: شکل این گونه تابلوها به صورت مثلثی شکل است که یک نوار قرمز رنگی را به دور خود دارد.

همانطوز که می دانید ما در کشوری واقع شده‌ایم که چهار فصل را تجربه می‌کنیم و چهار نوع آب و هوای گوناگون داریم، به همین دلیل جنس این تابلوها باید بسیار مقاوم باشد تا بتواند تمام این شرایط آب و هوایی را تحمل کند. همچنین دارای ابعاد مناسبی باشد تا برای سایر رانندگان در هر شرایطی قابل رویت باشد.

جنس این تابلوها از ورق‌های گالوانیزه می‌باشد که برای مناطق غیر مسکونی استفاده می‌شود. برای مناطق مسکونی و در ابعاد کوچک تر از ورق‌های آهنی استفاده شده‌اند، که همگی آنها روی یک پایه فلزی نصب می‌گردد.

روی این تابلوها یک روکشی به رنگ الکترواستاتیک قرار می‌گیرد تا از خوردگی و زنگ زدگی و یا خراش آنها جلوگیری شود. با توجه به محلی که این تابلوها نصب می‌شود و همچنین ابعاد و میزان وضوح دید آنها، روی آنها از یک سری از برچسب‌های شبرنگ و شب نما استفاده می‌گردد تا قابلیت تحمل نیز در شرایط آب و هوایی مختلف را دارا باشد.

نوع نوشته‌هایی که روی این تابلوها قرار می‌گیرد به صورت چاپی یا برش‌های کامپیوتری هستند.

در سخن آخر می‌توان گفت که زمانی که از خیابان‌ها و جاده‌های شهری و برون شهری عبور می‌کنید باید به تمام تابلوهای نصب شده در گوشه و کنار خیابان‌ها توجه کنید چرا از این تابلوها به شما معنا و مفهوم خاصی می‌رساند. شما با شناخت هرگونه از آنها می‌توانید رانندگی ایمنی را تجربه کرده و جلوی بروز تصادفات را بگیرید.

اگر به هر دلیلی به این علائم توجه نکنید باید در انتظار وقوع یک حادثه و یا جریمه خودروی خود باشید. برای مثال اگر تابلوی توقف مطلقاً ممنوع را ندانید و خودرویی را در زیر این تابلو پارک کنید، مطمئناً جریمه خواهید شد و یا ممکن است خودرو با استفاده از جرثقیل به پارکینگ هدایت شود و از این رو هزینه گزافی را برای شما به دنبال دارد.

اگر حین رانندگی تخلفی را انجام دادید، می‌توانید با استعلام گرفتن و پرداخت آن خلافی، بدهی خود را تسویه کنید. اگر ظرف مدت ۶۰ روز تسویه انجام نشود مبلغ جریمه خودروی شما دو برابر خواهد می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *