سوئیچ استارت چند حالت دارد

5/5 - (1 امتیاز)

سوئیچ استارت چند حالت دارد؟ این یکی از نمونه سوالات آیین نامه می باشد که در آزمون های زیادی تکرار شده است. در ادامه ی سایت مرسی تست با ما همراه باشید.

سوئیچ استارت چند حالت دارد؟

  1. یک حالت
  2. دو حالت
  3. سه حالت
  4. چهار حالت

پاسخ صحیح گزینه ی ۴ یعنی چهار حالت، می باشد.

آشنایی با سوئیچ استارت خودرو

با استفاده از سوئیچ خودرو می باشد که شما قادر هستید موتور خودرو را خاموش یا روشن کنید. سوئیچ استارت در کنار غربیلک فرمان و در سمت راست آن قرار دارد و شاید در خودرو های جدید کمی متفاوت تر باشد.

این سوئیچ در حالت معمولی دارای چهار حالت می باشد که عبارت اند از: LOCK، ACC، ON و START. که در ادامه این چهار حالت توضیح داده شده اند:

حالت اول را لاک یا همان قفل گویند، وقتی سوئیچ در این حالت قرار داده شود ضمن اینکه موتور خودرو خاموش می گردد بلکه فرمان در حالت قفل نیز خواهد بود و غربیلک فرمان هیچ چرخشی نمی تواند داشته باشد و تنها در این حالت است که سوئیچ را می تواند از خودرو خارج کرد.

حالت دوم را ای.سی.سی یا تجهیزات جانبی می گویند. که وقتی سوئیچ در این حالت گذاشته شود می توان از برخی از تجهیزات جانبی مانند برق خودرو و رادیو استفاده نمود.

حالت بعدی آن یا روشن می باشد. قرار دادن سوئیچ در این حالت به معنای روشن بودن موتور نیست بلکه به معنای باز بودن مدارات الکتریکی است از جمله سیستم های برقی، مدارهای جرقه زنی، نشانه ها و هشدارهای جلوی داشبورد.

حالت چهارم استارت یا راه اندازی خودرو می باشد. وقتی سوئیچ در این حالت باشد موتور خودرو روشن می شود و میل لنگ با سرعت هزار دور در دقیقه شروع به گردش می کند. وقتی موتور روشن شد این حالت به مرحله ی قبل یعنی ON به صورت خودکار باز می گردد.

علت قفل شدن سوئیچ خودرو چه می باشد؟

دلایل زیادی برای گیر افتادن سوئیچ داخل خودرو وجود دارد. که می تواند از یک نقص کوچک تا یک مشکل بزرگ را شامل شود. برخی از رانندگان وقتی با این وضعیت روبرو می شوند با دستپاچگی با مکانیک تماس می گیرند.

اگر برای شما نیز این مشکل پیش آمده است باید بگوییم گیر افتادن سوئیچ در خودرو و رفع آن کار پیچیده ای نیست. در ادامه مواردی را بیان می کنیم که می توانید این مشکل را حل کنید.

اتومبیل هایی که گیربکس اتومات هستند با ویژگی های محافظتی ایجاد می گردند که باعث می شود استارت خودرو، سوئیچ را در جای خود قفل سازد.

وقتی رخ می دهد که راننده خودرو را در حالت پارک یا خلاص قرار نداده باشد و به عنوان یک یادآوری به رانندگان می باشد که حتما قبل از خارج ساختن سوئیچ از خودرو، دنده را در حالت P یا N قرار دهند. در غیر این صورت باعث حرکت خود به خود خودرو خواهید شد.

باید اطمینان کسب کنید که دنده در جای مناسب خود می باشد یعنی در حالت های Park یا Neutral. یعنی وقتی می تواند سوئیچ را خارج کرد که دنده در این دو حالت باشد.

اگر به استارت خودروی خود نگاهی کرده باشید شاید قسمت های گوناگون آن با نام های مختلف را دیده باشید. و حتما مشاهده کرده اید که هیچ قسمتی با نام OFF وجود ندارد و به جای آن قسمتی با نام LOCK طراحی شده است و در دایره ی حول استارت خودرو و در قسمت پایینی آن وجود دارد.

وقتی ماشین خود را خاموش می کنید باید سوئیچ را روی این حالت قرار دهید و قرار دادن روی هر حالت دیگری باعث می شود که اتومبیل فکر کند هنوز روشن می باشد و از این رو اجازه نمی دهد که سوئیچ را خارج سازید.

رانندگان بسیاری سوئیچ خودرو را تا انتها نمی چرخانند و روی گزینه ی LOCK قرار نمی دهند و اقدام به خارج کردن سوئیچ می کنند ولی در صورت قفل بودن سوئیچ دستپاچه نشوید و بررسی کنید سوئیچ تا انتها می باشد یا نه، در این صورت می توانید آن را خارج کنید.

از جمله موارد دیگری که می تواند باعث قفل شدن سوئیچ در خودروی شما شود عبارت اند از:

  • وضعیت فرمان ماشین را چک کرده.
  • سوراخ استارت ماشین را برای وجود هرگونه مانع خارجی احتمالی بررسی کرده.
  • بعد مطمئن شوید کلید شکسته ای در استارت خودرو وجود ندارد.
  • از سلامت باتری ماشینتان اطمینان حاصل کرده.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *