در کنترل سیستم های وسیله نقلیه کنترل کدام مورد اهمیت کمتری دارد؟

5/5 - (1 امتیاز)

این سوال یکی از نمونه سوالات آیین نامه می باشد: در کنترل سیستم های وسیله نقلیه کنترل کدام مورد اهمیت کمتری دارد؟ اگر به دنبال پاسخ این سوال هستید لطفا مطلب زیر از سایت مرسی تست را مطالعه فرمایید.

در کنترل سیستم های وسیله نقلیه کنترل کدام مورد اهمیت کمتری دارد؟

وسایل نقلیه جزیی از سیستم های حمل و نقل در جاده ها به حساب می آیند. پس می توان گفت که ایمنی وسایل نقلیه در ایمنی کل سیستم اهمیت بسیار بالایی دارد.

اگر بخواهیم وسایل نقلیه در جاده ها را تقسیم بندی کرد، می توان آن ها را به دو دسته ی وسایل نقلیه ی موتوری و وسایل نقلیه ی غیر موتوری تقسیم بندی کرد.

همه ی ما از بچه گی با وسایل نقلیه ی غیر موتوری آشنا هستیم. این وسایل دوچرخه ها و سه چرخه هایی هستند که ما بارها سوار شده ایم و با تمام توان خود آن ها را به حرکت در آورده ایم.

اما وسایل نقلیه ی موتوری وسایلی هستند که با استفاده از موتورها به حرکت در می آیند و انرژی این گونه وسایل از سوخت های فسیلی تامین می گردد.

امروزه این وسایل نقلیه ی موتوری می باشند که در اولویت قرار گرفته اند. زیرا که این وسایل برای مردم از جذابیت بیشتری برخوردار هستند و هم چنین افراد در سفر کردن با آن ها راحت تر می باشند.

این وسایل بارهای سنگین تری را قادر هستند حمل کنند و در نتیجه به دلیل قیمت پایین سوخت های فسیلی از نظر اقتصادی نیز به صرفه تر هستند.

امروزه در تمام کشورها وسایل نقلیه ی سواری در حال گسترش می باشند. همان طور که قبلا هم گفتیم اکثر این وسایل با سوخت های فسیلی مانند بنزین کار می کنند.

البته در دهه های گذشته وسایل نقلیه ای نیز تولید شده اند که با نیروی های الکتریکی کار می کنند که از برق های شهری برای مدت زمان های مخصوصی با استفاده از ایستگاه های شارژ، شارژ می شوند.

این وسایل از نظر وزن، بالا می باشند از این رو در تصادفات می توانند ضربه های زیادی را به انسان یا دیگر وسایل وارد سازند. از این رو انسان ها سعی بسیاری می کنند که این تلفات را به حداقل برسانند.

از این رو تلاش های بسیاری در سرتاسر دنیا در حال انجام است که در تولید وسایل نقلیه ی موتوری علاوه بر اینکه جذابیت، راحتی، سرعت را مد نظر قرار دهند هم چنین ایمنی لازم برای کاربران آن را نیز فراهم کنند.

از جمله این تلاش ها می توان به آینه های بغل، آینه های دید عقب، وجود سنسورهایی در جلو و عقب وسیله ی نقلیه، ترمز های ضد قفل، ایربگ ها، کمربند های ایمنی، سیستم های کمکی راننده نام برد. هم چنین بهبود شاسی ها و سیستم های تعلیق نیز از این موضوع مستثنی نیست.

وسایل نقلیه ی سنگین در سیستم های حمل و نقل، جایگاه مخصوص خود را دارا هستند. هم چنین برای بهبود عملکرد این نوع از وسایل نقلیه نیز تلاش های فراوانی نیز صورت پذیرفته است.

برای مثال از اجباری کردن معاینات فنی برای این وسایل گرفته تا کنترل وزن، نحوه ی مهار کردن بار بر روی این وسایل، استانداردهای سیستم های الکتریکی آن ها و … تنها بخشی از نمونه های آن ها می باشد.

طراحی حفاظ برای جلوگیری از رفتن سایر وسایل نقلیه ی کوچک تر به زیر این وسایل، کنترل ساعات کاری رانندگان، سیستم های پیشرفته ی مدیریت ناوگان نیز در جهت افزایش ایمنی در این وسایل انجام شده است.

نوع دیگری از وسایل نقلیه هستند به نام وسایل نقلیه ی خودران، که ایمنی آن ها با وسایل نقلیه ی سواری و سنگین فرق دارد. سیستم های هدایت کننده ی این وسایل خودران هستند و دخالت انسان در آن ها بسیار کم می باشد. از این رو بررسی امنیت در آن ها نیازمند فضای جداگانه ای می باشد.

از جمله دیگر وسایل نقلیه ای که ایمنی در آن بسیار مهم می باشد، موتور سیکلت ها هستند که دارای وضعیت ویژه ای به وسایل نقلیه ی دیگر هستند. تلاش های بسیاری برای کاهش تلفات در سرنشینان آن صورت گرفته است.

از جمله این تلاش ها اجباری کردن کلاه ایمنی در حین رانندگی، ایجاد خطوط ویژه در برخی از معابر شهری و برون شهری، ممنوع کردن حرکت موتورسیکلت ها در بزرگ راه های شهری می باشند.

اما می توان گفت که ایمنی این وسایل هم چنان در کم ترین حد از خود می باشد. وجود آمارهای تلفات جاده ای نیز این مساله را تایید می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *