خط کشی عرض نشان داده شده در این شکل نشان دهنده چیست

5/5 - (1 امتیاز)

یکی از نمونه سوالات آیین نامه به این صورت طرح شده است: خط کشی عرض نشان داده شده در این شکل نشان دهنده چیست؟ این سوال در ادامه این مطلب از سایت مرسی تست به همراه پاسخ برای شما هنرجویان آورده شده.

خط کشی عرض نشان داده شده در این شکل نشان دهنده چیست؟

خط کشی عرض نشان داده شده در این شکل نشان دهنده چیست

  1. خط توقف منقطع
  2. این خطوط معمولاً در تقاطع‌ها کشیده می‌شوند و رانندگان باید قبل از آن توقف کنند
  3. خط کشی عابر پیاده
  4. رانندگان باید از سرعت خود کم کنم و با رعایت احتیاط کامل و حقق تقدم وارد راه اصلی شوند

پاسخ صحیح گزینه ۲

مفهوم خط کشی در جاده‌ها و خیابان‌ها چیست؟

خط کشی عرض نشان داده شده در این شکل نشان دهنده چیست

یکی از بخش‌های مهم کتاب آیین نامه راهنمایی و رانندگی بخش مربوط به خط کشی در معابر می‌باشد. برای اینکه بتوانید در آزمون راهنمایی و رانندگی نمره قبولی کسب کنید آشنایی شما با این مفاهیم و خط‌کشی‌ها بسیار مهم است، ما در مطب زیر سعی کرده‌ایم که این مفاهیم را برای شما گردآوری کنیم.

خط‌کشی‌ها را در راه‌ها می‌توان به دو صورت خط کشی عرضی و خط کشی طولی تقسیم بندی کرد، که هر کدام از آنها جهت آگاه نمودن حرکت وسایل نقلیه و هدایت آنها استفاده می‌شود.

خطوط طولی: شامل خط ممتد، خط ممتد دوبله، خط مقطع یا بریده بریده، خط مقطع و ممتد ترکیبی، خطوط هاشور، خطوط زیگزاگ و خطوط پارک هستند که در امتداد طول راه‌ها کشیده می‌شوند.

خط طولی ممتد: همانگونه که در شکل زیر مشاهده می‌کنید این خطوط در حاشیه راه‌ها و در وسط راه‌های دو طرفه کاربرد دارند، که رانندگان وسایل نقلیه نمی‌توانند از روی آن عبور کنند و زمانی که دو خط در کنار هم کشیده شده باشد به معنای تاکید بیشتر این کار است.

خط کشی عرض نشان داده شده در این شکل نشان دهنده چیست

خط مقطع یا بریده بریده: همانگونه که در شکل زیر مشاهده می‌کنید از این گونه خطوط برای تفکیک گذرگاه‌ها جهت هدایت وسایل نقلیه استفاده می‌کند، و باید بگوییم که گردش، سبقت گرفتن و تغییر حرکت و دور زدن از روی این خطوط با رعایت حق تقدم بلامانع است.

خط کشی عرض نشان داده شده در این شکل نشان دهنده چیست

خط ممتد و مقطع ترکیبی: همانگونه که در شکل زیر مشاهده می‌کنید مفهوم این دو خط ترکیبی در کنار هم این است که اگر راننده در سمت خط ممتد قرار داشته باشد اجازه عبور از روی آن را ندارد و اگر راننده در سمت خط مقطع وجود داشته باشد اشکالی ندارد که از روی آن عبور کند.

خط ممتد و مقطع ترکیبی

خطوط هاشور: همانگونه که در شکل زیر این خطوط نشان داده شده است این خطوط نشان دهنده وجود موانع در سر راه‌ها و جاده‌ها می‌باشند و باید به نحوی کشیده شده باشند که ترافیک را از آن دور کنند.

خطوط هاشور

خط زیگزاگ: همانگونه که در شکل زیر تصویری از این خطوط را مشاهده می‌کنید، از این خطوط در حاشیه راه‌های متصل به پیاده‌روها استفاده می‌شود و رنگ آنها زرد می‌باشد. نکته‌ای که باید راجع به آنها بدانید این است که عبور کردن و ایستادن از روی آنها ممنوع است.

خطوط زیگزاگ

خطوط پارک: نمونه‌های این خطوط در تصویر زیر قابل مشاهده است و برای پارک وسایل نقلیه در کنار جداول خیابان‌ها استفاده می‌شود که عبارتا اند از پارک افقی، پارک مورب و پارک عمودی.

خطوط پارک

خط‌کشی‌های عرضی: این خط‌کشی‌ها در عرض خیابان‌ها طراحی شده‌اند، که به آنها خط‌کشی‌های عرضی می‌گویند و مهم ترین آنها عبارتند از خط توقف منقطع، خطوط عابر پیاده و خط ممتد ایست. که در ادامه به معرفی آن ها می‌ پردازیم.

خطوط توقف منقطع: رانندگان وقتی این خطوط را مشاهده می‌کنند باید سرعت خود را کاسته و با رعایت احتیاط کامل و حق تقدم وارد راه اصلی خود شوند و حتی اگر نیاز باشد بایستند.

خط کشی عابر پیاده: از این خطوط که در تقاطع‌ ها یا محل‌ های خاصی استفاده شده‌ است جهت تردد عابر پیاده از عرض راه‌ ها استفاده می‌ شود.

خط ممتد ایست: این خطوط نشانه این است که رانندگان باید قبل از این خطوط در تقاطع‌ ها توقف کامل بکنند.

خطوط شطرنجی: شکل این خطوط مانند صفحه شطرنج می‌ باشد و دارای رنگ سیاه و سفید است، و کاربرد آن وقتی است که تراکم خودرو ها در تقاطع بسیار زیاد است و امکان تخلیه آن وجود ندارد. در این صورت عبور از روی این خطوط در چنین شرایطی ممنوع است و رانندگان باید قبل از این خطوط توقف کنند و مسیر را برای خودرو های دیگر و تخلیه تقاطع باز بگذارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *