توقف در روزهای زوج هفته ممنوع

تابلوی توقف در روزهای زوج هفته ممنوع به چه صورت می‌باشد؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون این سوال می‌توانید به مطالب زیر از سایت مرسی تست مراجعه فرمایید.

معرفی تابلوی توقف در روزهای زوج هفته ممنوع

این تابلو یکی از تابلوهایی است که راننده وسیله نقلیه را از توقف کردن در روزهای زوج منع می‌کند. این تابلو به شکل دایره‌ای شکل می‌باشد و پس زمینه آبی رنگی دارد که نوار حاشیه قرمزی به دور آن می‌باشد.

در مرکز این دایره دو خط به موازات هم کشیده شده‌اند که نشانه روزهای زوج است و خط قرمز موربی بر روی این دو خط قرار گرفته است که منع این کار را می‌رساند.

این تابلو از بسته تابلوهای بازدارنده یا انتظامی در راهنمایی و رانندگی می‌باشند می‌توان گفت که بعضی از این علایم با حاشیه قرمز رنگ هستند و نوع ممنوعیت را به وسیله علامت خاص نشان می‌دهند مانند تابلوی توقف در روز زوج هفته ممنوع.

اما در مورد اینکه این تابلو در چه مکان‌هایی یافت می‌شود باید بگوییم که تابلوی توقف در روز زوج هفته ممنوع را می‌توان در بیرون و محوطه‌های باز و روی دیوارها بیشتر مشاهده کرد.

همچنین این تابلو ممکن است در داخل سوله، کارخانه‌ها، شرکت‌ها و یا محل‌های دیگر نیز کاربرد داشته باشد. در ضمن می‌توان این تابلو را بر روی پایه، لوله و یا حتی دیوار نصب کرد.

در مورد قوانین و ضوابط تابلوی توقف در روزهای زوج ممنوع است باید بگوییم که این تابلو تفاوت چندانی با تابلوی اصلی یعنی توقف ممنوع ندارد و تنها نوع روزهای هفته است که این دو تابلو را از یکدیگر متمایز می‌کند.

این تابلو در قسمت‌های باریک جاده‌ها، در محل دفاتر متعدد موسسات و سازمان‌ها و در مکان‌هایی که توقف وسایل نقلیه بسیار مشکل خواهد بود نصب می‌گردد.

محدوده اعتبار تابلوی توقف در روزهای زوج ممنوع است از محل نصب آن شروع می‌شود و تا بخش‌هایی از جاده ادامه می‌یابد که عبارتند از:

  • نزدیک‌ترین تقاطع در طول مسیر
  • محل نصب علامت پایان منطقه همه محدودیت‌ها

لازم به ذکر است که تابلوی توقف در روزهای زوج هفته ممنوع فقط در کنار جاده‌ای که در آن نصب شده است کاربرد خواهد داشت و توقف کردن در روزهای زوج هفته یعنی روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه در محدوده این تابلو ممنوع می‌باشد.

در کنار تابلوی توقف در روزهای زوج هفته ممنوع تابلوی دیگری نیز وجود دارد به نام تابلوی توقف در روزهای فرد هفته ممنوع است.

شما شکل این دو تابلو را در زیر می‌توانید مشاهده کنید و تفاوت میان آن را احساس کنید.

تابلوی توقف در روزهای زوج هفته ممنوع

تابلوی توقف در روزهای فرد هفته ممنوع

تابلوی توقف در روز های فرد هفته ممنوع

این تابلو نیز از نظر ویژگی‌ها شباهت بسیار زیادی به تابلوی توقف در روزهای زوج هفته ممنوع دارد و از دست تابلوهای انتظامی به حساب می‌آید.

برخلاف تابلوی توقف ممنوع که هرگونه توقف را ممنوع می‌دارد این تابلو تنها در روزهای خاص از هفته که روزهای فرد می‌باشد توقف را ممنوع کرده است. یعنی راننده متوجه می‌شود که در روزهای یکشنبه سه‌شنبه و پنجشنبه در محدوده این تابلو نباید توقف کند.

توقف به چه معنا می‌باشد؟ اگر معنای توقف را فراموش کرده‌اید باید بگوییم که در کنار تابلوی توقف ممنوع شما می‌توانید تنها برای مدت کوتاهی و به صورت لحظه‌ای توقف داشته باشید به شرط آنکه خودرو روشن باشد و راننده در خودرو حضور داشته باشد.

یعنی اگر برای مدت خیلی کوتاه و کمتر از چند دقیقه این توقف صورت بگیرد باعث نقض شدن قانون نخواهد شد.

اگر شکل ظاهری تابلوی توقف در روزهای فرد هفته ممنوع را بخواهیم اشاره کنیم باید بگوییم که به صورت دایره‌ای شکل و پس زمینه آبی رنگ و دارای نوار حاشیه قرمز رنگی می‌باشد که یک خط به رنگ سفید در مرکز آن رسم شده است و یک خط مورب قرمز آن را قطع کرده است.

این خط سفید نشان دهنده روزهای فرد هفته می‌باشد و تنها تفاوتی که میان تابلوی توقف در روزهای زوج هفته ممنوع و تابلوی توقف در روزهای فرد هفته ممنوع می‌توان مشاهده کرد همین خطوط است.

به طوری که برای روزهای زوج از دو خط استفاده شده است و برای روزهای فرد از یک خط اما از نظر ویژگی‌ها و شکل ظاهری کاملاً شبیه به هم می‌باشند.

لینک دانلود نمونه سوالات آیین نامه در همین مطلب جهت استفاده ی شما داوطلبان قرار داده شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *