تابلو سبقت برای کامیون ممنوع

5/5 - (1 امتیاز)

آشنایی با معنای تابلو سبقت برای کامیون ممنوع یکی از ضروریاتی است که هر راننده ای باید آن را بداند. ما در سایت مرسی تست درباره ی این تابلو توضیح داده ایم. پس با ما همراه باشید.

سبقت گرفتن در معابر به معنای جلو افتادن از خودروی یا وسیله ی نقلیه ای است که روبروی ما در حال حرکت می باشد. برای سبقت گرفتن در معابر قوانین و تابلوهایی وضع شده است که باید بسیار به آن ها دقت کرد.

هم چنین در هر مکانی نمی توان سبقت گرفت، برخی از مناطق برای سبقت گرفتن ممنوع اعلام شده است. شما برای داشتن یک سبقت خوب باید مراحلی را طی کنید که تمام این نکات در مطالب دیگر این سایت موجود می باشد.

اما تابلویی که می خواهیم در این مطلب راجع به آن صحبت کنیم تابلو سبقت برای کامیون ممنوع می باشد. در ادامه مفصلا در مورد آن صحبت کرده ایم.

معرفی و کاربرد تابلو سبقت برای کامیون ممنوع

هر راننده ای اختیار دارد که سبقت بگیرد یا نه. اما برای این کار باید به تمام موارد اعم از شرایط جاده و علایم راهنمایی و رانندگی که وجود دارد توجه بسیار کند تا خطری برای خود و دیگران ایجاد نشود.

گاهی أوقات در تمامی یک جاده یا خیابان، سبقت گرفتن با استفاده از خطوط ممتد، ممنوع اعلام می شود و هیچ وسیله ی نقلیه ای اعم از سواری یا وسایل نقلیه ی سنگین اجازه ی این کار را نخواهند داشت.

اما اگر سبقت گرفتن در مکانی مجاز باشد، یا به عبارتی از خطوط منقطع در آن مکان استفاده شده باشد، باز ممکن است یک سری علایم برای برخی از وسایل نقلیه وجود داشته باشد، که مانع از این کار شود.

تابلو سبقت برای کامیون ممنوع یکی از تابلوهایی است که سبقت گرفتن را برای کامیون ها ممنوع می دارد. این تابلو جزو یکی از تابلوهای انتظامی و بازدارنده می باشد که به شکل دایره با نوار قرمز می باشد.

در تصویر آن یک خودروی سواری و یک کامیون به رنگ قرمز که در سمت چپ خودروی سواری وجود دارد، رسم شده است که مفهوم این تابلو را می رساند.

هر راننده ی کامیونی که از این تابلو سرپیچی کند، برابر قانون با وی رفتار خواهد شد و جریمه هایی نیز برای او در نظر گرفته می شود.

شما تصویر این تابلو را در زیر می توانید ببینید:

تابلو سبقت برای کامیون ممنوع

یکی از مکان هایی که استفاده ی این تابلو بسیار کاربرد دارد، قبل از ورودی تونل ها می باشد. سبقت گرفتن در تونل ها برای بیشتر وسایل نقلیه بسیار خطری است مخصوصا برای وسایل نقلیه ی سنگین و کامیون ها.

هدفی که تابلو سبقت برای کامیون ممنوع در راه ها و خیابان ها نصب می شود این است که مانع از ایجاد ترافیک های سنگین در معابر شود، که هم چنین ممکن است به دنبال آن خطرات دیگری نیز ایجاد گردد.

تابلوی پایان سبقت ممنوع برای کامیونها

همان طور که ممکن است در مکان هایی، سبقت گرفتن برای کامیون ها ممنوع اعلام شود، تابلویی نیز برای پایان دادن به این محدودیت در نظر گرفته شده است که در تصویر زیر ملاحظه می کنید.

این تابلو در واقع می گوید که محدودیت سبقت ممنوع برای کامیون پایان یافته است و هر کامیونی می تواند با رعایت تمام نکات ایمنی، سبقت بگیرد. برای این کار باید طبق آموزش های گفته در مطالب این سایت اقدام نماید تا خطری پیش نیاید.

حالا که با این دو تابلو به خوبی آشنا شدید، زمان این است که سوالات مربوط به این تابلو ها را برای شما بیاوریم. این سوالات جزو نمونه سوالات آیین نامه ی آزمون های قبلی بوده است که بسیار مهم است.

سوال ۱ – مفهوم تابلوی زیر چه می باشد؟

تابلو سبقت برای کامیون ممنوع

 1. تابلو سبقت برای سواری ممنوع است
 2. تابلو سبقت برای کامیون ممنوع است
 3. تابلو سبقت ممنوع است
 4. تابلو سبقت مجاز است

پاسخ صحیح گزینه ی ۲

سوال ۲ – مفهوم تابلوی زیر چه می باشد؟

 1. تابلو پایان سبقت ممنوع برای کامیون است
 2. تابلو پایان سبقت ممنوع برای سواری است
 3. تابلو پایان سبقت ممنوع است
 4. تابلو پایان سبقت مجاز است

پاسخ صحیح گزینه ی ۱

سوال ۳ – کدام گزینه در مورد تابلوهای انتظامی درست می باشد؟

 1. نام دیگر آن تابلوهای بازدانده است
 2. نام دیگر آن تابلوهای اخطاری است
 3. نام دیگر آن تابلوهای اخباری است
 4. به آن ها تابلوهای راهنمای مسیر نیز می گویند

پاسخ صحیح گزینه ی ۱

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *