تابلو حق تقدم عبور با وسیله نقلیه مقابل است

5/5 - (1 امتیاز)

یکی از تابلوهایی که می خواهیم در این پست از مرسی تست راجع به آن صحبت کنیم، تابلو حق تقدم عبور با وسیله نقلیه مقابل است. پس لطفا در ادامه این مطالب با ما همراه باشید.

رعایت حق تقدم توسط هر راننده ای باعث برقراری امنیت در راه ها می شود و از بی نظمی های ترافیکی تا حد زیادی جلوگیری به عمل می آورد.

با توجه به اینکه تابلوهای موجود در زمینه ی حق تقدم بسیار زیاد می باشد، ما در سایت مرسی تست هر مطلبی را به توضیح پیرامون یک تابلو اختصاص داده ایم. از این رو شما می توانید بسیار خوب این تابلو ها را یاد بگیرید و در آزمون های اصلی آیین نامه به سوالات مربوط به آن پاسخ دهید.

یکی از تابلوهایی که می خواهیم در این پست راجع به آن صحبت کنیم، تابلو حق تقدم عبور با وسیله نقلیه مقابل است. که در زیر این تابلو کامل معرفی شده است.

تابلوی حق تقدم عبور با وسیله‌ی نقلیه مقابل می باشد

این تابلوی راهنمایی و رانندگی، جزو یکی از تابلوهای گروه بازدارنده یا انتظامی می باشد. تابلوهای این گروه در واقع ممنوعیت کاری را می رسانند. به عبارت دیگری به کاری دستور می دهند یا از کاری باز می دارند.

تابلوی حق‌تقدم عبور با وسیله نقلیه مقابل می باشد، به شکل دایره های می باشد و دارای نوار حاشیه ای قرمز رنگی است. دو فلش در خلاف هم و به موازات یکدیگر در طراحی این تابلو استفاده شده است که یکی از آن ها سیاه و دیگری قرمز است. این موضوع بیانگر همین امر است که حق تقدم عبور با وسیله نقلیه مقابل است.

این تابلو را که ممکن است زیاد در گوشه و کنار خیابان ها و جاده ها دیده باشید به رانندگان می گوید که اولویت حرکت با وسایل نقلیه ی مقابل است و باید به آن ها راه بدهید.

شما می توانید شکل این تابلو را در تصویر زیر مشاهده کنید:

تابلو حق تقدم عبور با وسیله نقلیه مقابل است

کاربرد تابلوی حق‌تقدم عبور با وسیله‌ی نقلیه مقابل می باشد، چیست؟

 • این تابلو در برخی از تقاطع ها نصب می شود و باعث راهنمایی رانندگان می شود که راه را به وسایل نقلیه ی مقابل بدهند.
 • هر راننده ای با رویت این تابلو باید از آن پیروی کند تا مانع بروز بسیاری از حوادث جاده ای گردد.
 • هر راننده ای باید با توجه به این تابلو، حق عبور را به وسیله ی نقلیه ی مقابل خود دهند که در راه های اصلی قرار دارند.
 • اگر راننده ای بدون توجه به این تابلو حرکت کند و دچار حادثه گردد به عنوان مقصر شناخته می شود و برابر قانون با وی رفتار خواهد شد.

یکی دیگر از تابلوهایی که نقطه ی مقابل تابلو حق تقدم عبور با وسیله نقلیه مقابل است، تابلوی حق تقدم عبور با شماست، می باشد. که جهت آشنایی بیشتر با این تابلو و مقایسه ی آن ها با یکدیگر، تصویر آن در زیر برای شما قرار داده شده است:

حالا که با تعدادی از تابلوهای حق تقدم آشنا شدید، نوبت این است که نمونه سوالات آیین نامه پیرامون این تابلو ها را با هم حل کنیم. تعداد سوالات بیشتری در فایل کامل و قابل دانلود در همین بخش از سایت موجود است که می توانید نسبت به تهیه ی آن اقدام کنید.

این نکته را نیز در نظر داشته باشید که هدف از طراحان سوال به چالش کشیدن داوطلبان است، از این رو تابلوهای راهنمایی و رانندگی که بسیار شبیه به هم هستند را به خوبی یاد بگیرید و به نحوه ی مطرح شدن آن ها در سوالات بسیار توجه کنید.

چرا که بسیاری از داوطلبان بوده اند که این تابلو ها را به خوبی می شناختند اما در قالب سوال، به اشتباه به آن ها پاسخ می داند و همین امر باعث مردود شدن آن ها در آزمون آیین نامه می شد. پس بسیار به این سوالات دقت فرمایید.

سوال ۱ – مفهوم این تابلو در کدام گزینه درست می باشد؟

تابلو حق تقدم عبور با وسیله نقلیه مقابل است

 1. تابلو حق تقدم عبور با وسیله نقلیه مقابل است
 2. تابلو حق تقدم عبور با شما می باشد
 3. تابلو رعایت حق تقدم
 4. به تابلوی رعایت حق تقدم نزدیک می شوید

پاسخ صحیح گزینه ی ۱

سوال ۲ – مفهوم این تابلو چه می باشد؟

 1. تابلوی رعایت حق تقدم
 2. به تابلوی رعایت حق تقدم نزدیک می شوید
 3. تابلو حق تقدم عبور با وسیله نقلیه مقابل است
 4. تابلو حق تقدم عبور با شما می باشد

پاسخ صحیح گزینه ی ۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *