تابلو برآمدگی

5/5 - (1 امتیاز)

اگر به دنبال این هستید که راجع به تابلو برآمدگی اطلاعاتی کسب کنید، به شما پیشنهاد می کنیم مطالب زیر که توسط سایت مرسی تست تهیه شده است را مطالعه فرمایید.

تابلو برآمدگی

تابلو برآمدگی یکی از تابلوهای ترافیکی می باشد، که می تواند باعث کاهش سوانح و حوادث جاده ای شود. از جمله مهم ترین مزیتی که این تابلوها دارند، این است که امنیت را در راه ها برقرار می سازند.

تابلو برآمدگی از دسته تابلوهای هشدار دهنده یا اخطاری می باشد، که برای بیان هشدار یا اخطار به رانندگان استفاده می شوند. که پیروی از آن ها ایمنی راننده و سرنشینان را در پی خواهد داشت.

از جمله ویژگی های ظاهری تابلوی برامدگی عبارت است از: به شکل مثلث می باشند و دارای نوار حاشیه ای قرمز رنگ هستند. زمینه ی تابلو سفید است و نوع هشدار یا خطر را به شکل تصویر مشکی، نشان می دهند. البته برخی دیگر نیز وجود دارند که به شکل مثلث نیستند و در شکل های دیگر طراحی شده اند.

هر تابلوی ترافیکی از جمله تابلو برآمدگی که در که در خیابان ها و جاده های نصب می شوند، باید به راحتی قابل رویت باشند و پیام مورد نظر را به تمام افراد برسانند. آشنایی با مفهموم این تابلوها و پیروی از آن ها، مانع از قانون شکنی و ایجاد نظم می شود.

کاربرد و ویژگی های تابلو برآمدگی

تابلوهای برآمدگی یا تابلوهای ناهمواری در واقع یک تابلو برای هشدار سرعت می باشد، که به راننده هشدار به کاهش سرعت در رانندگی داده، که بیشتر در جاده هایی که دچار ناهمواری و برآمدگی در مناطق مسکونی، نزدیک مدرسه ها و ورودی راه ها و جاده هایی که ممکن است سرعت بالای وسایل نقلیه باعث به وجود آمدن خطر تصادف شود، استفاده می شود.

تابلوهای سرعت گیر یا برامدگی عموما چندین متر قبل از سرعت گیرها نصب می شود. تصویر این تابلو را به همراه تابلوهایی که ممکن است با آن اشتباه گرفته شوند، مشاهده می کنید.

دلایل نصب تابلو برآمدگی چیست؟

نصب علائم راهنمایی و رانندگی در راه ها، اطلاعات مهمی را به تمام افراد اعم از عابران و رانندگان وسایل نقلیه، می دهد. تابلو برآمدگی به عنوان راهنما، موجب حفظ نظم و کاهش تصادفات می گردد.

در همه ی تابلوها به خصوص تابلوی برامدگی، از تصاویر گرافیکی برای بیان مفهوم استفاده می شود، چرا که همه ی افراد با تمامی زبان ها بتوانند آن ها را درک کنند. ما در ادامه ی این مطلب، برخی از مهم ترین دلایل نصب انواع تابلوهای ترافیکی را بیان کرده ایم:

 • علائم ترافیکی و ایمنی رانندگان: تابلوی برامدگی در سراسر کشور به صورت یکسان و یک شکل می باشد، تا تمام افراد در مسیرهای مختلف و شهرهای گوناگون، دچار سردرگمی نشوند. برای مثال با دقت به تابلو برآمدگی متوجه می شوند چه مفهومی دارد.
 • راهنمایی رانندگان: تصور کنید در یک جاده ی ناآشنا در حال رانندگی هستید، آیا بدون مشاهده ی تابلوهای ترافیکی مانند تابلو برآمدگی می توانید متوجه وضعیت راه ها و محیط پیرامون خود شوید؟ پاسخ به این سوال حتما منفی است. این علائم هستند که به رانندگان کمک می کنند بهتر مسیر خود را بشناسند.
 • علائم رانندگی برای کاهش ترافیک: در مورد تابلوهای ترافیکی مانند تابلو برآمدگی، باید بگوییم یک عامل مهم برای پیشگیری از آشفتگی در خیابان ها و ترافیک بیش از حد در راه ها می گردد.
 • کمک رسانی به تمام افراد: تابلوهای ترافیکی مانند تابلو برآمدگی به تمام افراد کمک می کنند تا حرکت های درست و عبور مناسب از راه ها داشته باشند و به راحتی مسیرهای خود را شناسایی کنند.
 • هشدار در مورد مکان های خطرناک: تابلوهای ترافیکی از جمله تابلو برآمدگی، هشداری برای تمام افراد است تا آن ها را در شرایط مختلف جاده ای، از خطرات احتمالی در امان نگه دارند.

چند نکته به داوطلبان آزمون آیین نامه رانندگی

ما به شما پیشنهاد می کنیم که از نمونه سوالات آیین نامه تابلوها، استفاده کنید. ما در زیر سوالی را برای شما فراهم کرده ایم که مرتبط با تابلوی برآمدگی می باشد.

سوال ۱ – تابلوی برآمدگی جزو کدام دسته از تابلوهای راهنمایی و رانندگی می باشد؟

 1. تابلوهای انتظامی یا بازدارنده
 2. تابلوهای اخطاری یا هشدار دهنده
 3. تابلوهای محلی
 4. برچسب ها

پاسخ صحیح گزینه ی ۲

سوال ۲ – مفهوم تابلوی زیر در کدام یک از گزینه های صحیح می باشد؟

 1. تابلوی برآمدگی
 2. تابلوی چاله
 3. تابلوی دست انداز
 4. تابلوی سرعت گیر

پاسخ صحیح گزینه ی ۱

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *