بافلر چیست

5/5 - (1 امتیاز)

اگر می‌ خواهید بدانید که بافلر چیست و وظیفه آن در خودرو چه می‌ باشد به شما پیشنهاد می‌ کنیم مطلب زیر از سایت مرسی تست را مطالعه فرمایید.

بافلر در خودرو چیست؟

در پاسخ به سوال بافلر چیست باید بگوییم یک تلفیق کننده صدا، یا یک قطعه معمول در خودرو ها می‌ باشد که به عنوان یک پوشش درون لوله اگزوز قرار گرفته است. هدف اصلی این قطعه کاهش صدای تولید شده در اگزوز خودرو ها می‌ باشد. این قطعه تلاش می‌ کند با ایجاد مسیر های پیچیده برای جریان گاز ها در اگزوز، صدای آن را کاهش دهد از این رو به آن بافلر می‌ گویند.

در برخی از خودرو ها بافلر به صورت قطعات جداگانه نصب شده‌ اند و در برخی دیگر از خودرو ها به عنوان جزئی از لوله اگزوز قرار گرفته‌ اند.

بافلر یا تلفیق کننده صدا در اگزوز خودرو ها، دارای تاثیرات بسیار زیادی می‌ باشد. در واقع این قطعه جهت کنترل سطح صدای اگزوز در خودرو ها طراحی شده‌ اند و تاثیرات زیر را روی وسایل نقلیه می‌ گذارند.

کاهش صدای اگزوز: در واقع می‌ توان گفت که بافلر به عنوان فیلتر صوتی عمل کرده و سطح صدای تولید شده توسط اگزوز وسایل نقلیه را، به شدت کاهش می‌ دهد. این کاهش صدا باعث کاهش آلودگی‌ های صوتی در محیط زیست می‌ شود، به ویژه برای آن دسته از وسایل نقلیه‌ ای که در شهر ها و مناطق پر جمعیت در حال تردد می‌ باشند.

کاهش انتشار گاز های آلاینده: بافلر علاوه بر کاهش صدای اگزوز به حفظ محیط زیست نیز کمک می‌ کند، زیرا با کاهش سطح صدای اگزوز، تولید گاز های آلاینده را نیز کاهش می‌ دهد، از این رو استفاده کردن از بافلر در سیستم اگزوز وسایل نقلیه می‌ تواند باعث بهبود کارایی خودرو و کاهش آلودگی‌ های صوتی و آلودگی‌ های هوا شود.

در مورد اینکه آیا بافلر در همه خودرو ها استفاده شده است یا نه باید بگوییم که بله، در اکثر خودرو ها در سیستم اگزوز از این قطعه استفاده شده است. اما باید این نکته را در نظر داشته باشیم که در برخی از خودرو ها سیستم اگزوز به صورت یکپارچه طراحی شده‌ اند و بافلر به صورت یک قطعه جداگانه در آن ها نصب شده است.

در برخی از وسایل نقلیه استفاده از بافلر ممکن است تاثیرات مخربی را روی کارایی خودرو ایجاد کند، از این رو باید قبل از نصب این قطعه با توجه به نوع خودرو و سیستم اگزوز آن از توصیه‌ های تولید کنندگان یا کارشناسان مربوطه استفاده نمود. اما به طور کلی بافلر به عنوان یکی از روش‌ های کاهش صدای اگزوز در خودرو ها مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

آیا بافر تاثیری بر روی رانندگی می‌ گذارد؟

استفاده از بافلر در سیستم اگزوز خودرو بر روی رانندگی تاثیر مستقیمی نمی‌ گذارد، اما ممکن است باعث تغییر در صدای تولید شده توسط اگزوز شود و از این رو بر روی تجربه رانندگی تاثیر گذار باشد.

مهم ترین تاثیری که استفاده از بافلر دارد کاهش سطح صدای تولید شده در اگزوز ها می‌ باشد، از این رو کاهش صدا می‌ تواند باعث بهبود تجربه رانندگی شود.

صدای بلند تولید شده توسط اگزوز می‌ تواند تاثیرات منفی را روی تجربه رانندگی بگذارد به خصوص در حین مسافرت‌ های طولانی یا مسیر های پر ترافیک. بنابر این بافر این تاثیرات منفی را کاهش می‌ دهد و تجربه رانندگی را برای رانندگان و سرنشینان آن بهتر می‌ سازد.

هم چنین استفاده از بافر ممکن است باعث بهبود در عملکرد خودرو شود، مانند بهبود توان و راندمان آن، کاهش فرسایش درونی موتور و اجزای خودرو، کاهش انتشار گاز های آلاینده و …

از این رو این تاثیرات ممکن است روی تجربه رانندگی نیز تاثیر گذار باشد، که برای رانندگان حرفه‌ ای قابل توجه است و رانندگان معمولی و روزمره به آن توجهی نمی‌ کنند.

برای آشنایی با نمونه سوالات آیین نامه در بخش فنی خودرو ها، به شما پیشنهاد می‌ کنیم از فایل کامل و جامعی که در ابتدای همین بخش از مطالب قرار گرفته شده است استفاده فرمایید. همچنین در زیر یک نمونه سوال برای شما آورده شده است:

وظیفه بافلر در اتومبیل‌ ها چه می‌ باشد؟

  1. جلوگیری از تبخیر آب رادیاتور
  2. جلوگیری از تبخیر بنزین
  3. کاهش آلاینده‌های گاز های باقیمانده از احتراق موتور
  4. کاهش صدای نابهنجار موتور و سیستم اگزوز

پاسخ صحیح گزینه ۴ یعنی کاهش صدای نابهنجار موتور و سیستم اگزوز می‌ باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *