کم بودن عمق شیار تایر منجر به چه می شود

اگر این سوال برای شما پیش آمده است کم بودن عمق شیار تایر منجر به چه می شود؟ در پاسخ به این سوال باید به شما بگوییم که مطلب زیر از سایت مرسی تست را مطالعه فرمایید.

کم بودن عمق شیار تایر منجر به چه می شود؟

 1. افزایش احتمال آسیب به تایر ها
 2. لیز خوردن خودرو به ویژه در سطح‌ های خیس یا مرطوب
 3. کاهش اصطکاک بین تایر و سطح راه‌ ها
 4. تمام موارد

پاسخ صحیح گزینه ۴ یعنی تمام موارد می‌ باشد.

بررسی خطرات مربوط به کم بودن عمق شیار تایر در خودرو ها

تایر‌ هایی که دارای شیار مناسبی نیستند، احتمال سر خوردن آن ها بسیار بالا می‌ باشد، همچنین در هنگام رانندگی در سطح‌ های خیس و یا مرطوب به دلیل عدم وجود اصطکاک میان تایر و سطح زمین، باید دقت بیشتری را در نظر گرفت.

یکی از مهم ترین نکاتی که در خصوص تایر ها می‌ توان بیان کرد، عمق آج آن ها می‌ باشد. ارتفاع آج در یک تایر اگر نو باشد باید بیشتر از ۹ میلی‌ متر بوده. اگر این ارتفاع به کمتر از دو میلی‌ متر برسد توصیه می‌ گردد که آن تایر را با تایری نو تعویض کرد.

اگر ارتفاع آج در یک تایر به کمتر از یک و نیم میلی‌ متر برسد، باعث ایجاد شرایط نا ایمن و لغزنده در جاده‌ ها می‌ گردد. همچنین محل تایر ها در خودرو ها بسیار حائز اهمیت می‌ باشد. به طوری که باید بعد از پیمودن هر ۵۰۰۰ کیلومتر تایر ها به صورت ضربدری جایشان با یکدیگر عوض شود، تا تمام آن ها به صورت یکسان تحت سایش قرار بگیرند.

تایر‌ هایی که دارای شیار مناسب نیستند، در هنگام رانندگی در سطح‌ های لغزنده، خیس یا مرطوب به دلیل نداشتن اصطکاک، احتمال سر خوردنشان بسیار بالا می‌رود.

علاوه بر موارد بالا که در مورد عمق آج تایر ها گفته شد، باید میزان باد تایر ها نیز کنترل شود. میزان باد در تایر ها باید مناسب باشد به طوری که پر بودن بیش از حد تایر ها می‌ تواند فرمان پذیری و کنترل خودرو را کم کرده و باعث ایجاد خطرات شود.

از طرف دیگر کم بودن باد تایر ها نیز باعث افزایش مصرف سوخت، فرسایش تایر ها و همچنین از دست رفتن تعادل، هدایت و فرمان‌ پذیری وسیله نقلیه در هنگام ترمز گرفتن می‌ شود. از این رو مناسب بودن میزان باد در تایر ها بسیار مهم می‌ باشد.

در مورد استفاده از تایر های یخ شکن یا زنجیر در تایر ها می‌ توان گفت که در شرایط برفی و یخبندان باید از این گونه زنجیر چرخ‌ ها استفاده کرد، چرا که به دلیل کم بودن اصطکاک تایر ها با سطح آسفالت‌ ها، احتمال سر خوردن و چرخش خودرو به اطراف بسیار بالا می‌ رود.

اگر بخواهیم از لحاظ تامین ایمنی بیشترین نقش در خودرو را بررسی کنیم، می‌ توان آن ها را به تایر ها نسبت داد. از این رو صحت و سلامت آن ها دارای اهمیت بالایی است. تایر ها معمولاً دارای علائمی بر روی دیواره آج یا برجستگی‌ هایی در کناره آن هستند، که با استفاده از آن ها می‌ توان به میزان ساییدگی آن ها پی برد.

در زیر تعدادی از نمونه سوالات آیین نامه برای شما مطرح شده است که در مبحث تایر ها می‌ باشد و به شما توصیه می‌ کنیم که آن ها را مطالعه فرمایید چرا که احتمال بسیار زیادی دارد که در آزمون آیین نامه این سوالات مجدداً بیاید.

سوال ۱ – بودن باد در لاستیک‌ ها بر کدام یک از گزینه‌ های زیر اثر خواهد گذاشت؟

 1. ترمز کردن و هدایت و فرمان پذیری خودرو
 2. گرم شدن موتور
 3. تعویض دنده
 4. نیروی موتور

پاسخ صحیح گزینه ۱

سوال ۲ – کم بودن باد تایر ها منجر به کدام یک از گزینه‌ های زیر می‌ شود؟

 1. باعث از دست رفتن فرمان پذیری در خودرو می‌ شود
 2. باعث فرسایش تایر ها در خودرو می‌ شود
 3. باعث کاهش مصرف سوخت می‌ شود
 4. باعث افزایش سرعت خودرو می‌ شود

پاسخ صحیح گزینه ۱

سوال ۳ – پر بودن باد تایر های خودرو می‌تواند باعث بروز کدام یک از موارد زیر شود؟

 1. فرمان پذیری خودرو را کاهش می‌ دهد و باعث ایجاد خطرات می‌گردد
 2. باعث افزایش مصرف سوخت در سرعت‌های پایین‌تر از ۵۰ کیلومتر در ساعت می‌شود
 3. باعث فرسایش تایرها در سرعت‌های بالاتر از ۵۰ کیلومتر بر ساعت می‌شود
 4. همه موارد

پاسخ صحیح گزینه ۱

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *