وسایل نقلیه موتوری چیست

5/5 - (1 امتیاز)

یکی از نمونه سوالات آیین نامه که در یک آزمون اصلی بیان شده است این سوال می باشد: وسایل نقلیه موتوری چیست؟ شما می توانید پاسخ آن را در مطلب زیر از سایت مرسی تست بیابید.

وسایل نقلیه موتوری چیست؟ (برگرفته از کتاب آیین نامه)

در پاسخ به سوال وسایل نقلیه موتوری چیست باید بگوییم به هر نوع وسیله ی نقلیه ای که حداقل یک چرخ در جلو و دو چرخ در عقب داشته باشد و دارای موتور و سیستم انتقال قدرت بوده و جهت حمل بار یا مسافر استفاده می شود به آن وسیله ی نقلیه ی موتوری یا خودرو می گویند.

وسایل نقلیه ی موتوری أنواع گوناگونی دارند که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

خودروها که شامل اتومبیل ‌های سواری و وانت
خودروها و اتوبوس‌ های کوچک با وزن کمتر از ۵/۳ تن
وسایل نقلیه باری (کامیون ها)
اتوبوس‌ های بزرگ با بیش از ۵/۳ تن وزن
تراکتورها که شامل تراکتورهای یدک ‌کش با سرعت کمتر از ۲۰ کیلومتر در ساعت
بارکش‌ های شهری با سرعت بیش از ۲۰ کیلومتر بر ساعت
یدک‌ کش‌های چرخ زنجیری
موتورسیکلت‌ ها که بر اساس حجم موتور آن ها تقسیم‌ بندی می ‌شوند مثل موتورسیکلت‌ های با حجم ۵۰ و ۱۰۰ و ۱۲۵ و ۲۵۰ و ۷۵۰ و ۱۰۰۰ سی سی
قطار
ماشین آلات کشاورزی
قایق دریانوردی، ماهی گیری، اسکی ‌روی آب، تندروی ورزشی، دفاعی، گشت گمرکات، گشت مرزی، گشت نجات
کشتی تفریحی، باری، مسافربری، دفاعی، شیلات، گشت گمرکات و گشت مرزی، گشت نجات
لنج باری، مسافری، دریانوردی

شناسایی أنواع وسایل نقلیه و نکات مربوط به هر یک

می توان گفت وسایل نقلیه أنواع گوناگونی از وسایل نقلیه ی عمومی، شخصی، موتوری و غیرموتوری را شامل می شوند.

اگر قصد آشنایی با أنواع وسایل نقلیه را داشته باشید، این نکته را باید در نظر بگیرید که باید به طور کامل این وسایل را مورد بحث و بررسی قرار داده و از نقطه ی ابتدایی شروع کرده.

لازم به ذکر می باشد که در گذشته، وسایل نقلیه ی موتوری نبوده است و وظیفه ی حمل و نقل بدون آن ها انجام می شده است. از این رو در این پست سعی کرده ایم تا به شناسایی وسایل نقلیه ی موتوری و نکات و مطالب مهم آن ها بپردازیم. پس خواهشمندیم تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

قبل از آن که به أنواع وسایل نقلیه بپردازیم و هر یک از آن ها را معرفی کنیم، این نکته را باید بدانید که وظیفه ی این وسایل حمل و نقی و جابه جایی می باشد و با توجه به این نکته می توانند انسان یا بار را جابه جا کنند.

شناخت أنواع وسایل نقلیه ی جدید و امروزی

به مرور و با گذشت زمان، ماشین‌ های با چهار چرخ و موتوری و هم چنین دوچرخه ‌هایی که با نیروی پا حرکت می ‌کنند، وارد صنعت حمل و نقل شده است و باعث به وجود آمدن یک تحول بزرگ در کشور های مختلف جهان شده است.

با وجود آن که این تغییر و تحولات تنها برای کشور های پیشرفته و مدرن بود، اما با این وجود اندکی از این تحولات به کشور های دیگر نیز منتقل شده است.

با عبور سریع از این برهه از تاریخ می ‌رسیم به دوره ی حاضر که در آن زندگی می کنیم و استفاده از ماشین چهار چرخ و موتوری کاملاً رایج شده است.

هم چنین در شهرها و بخش‌ های متفاوتی از انواع وسایل نقلیه عمومی و شخصی استفاده می ‌کنند. در این مقاله به معرفی برخی از انواع وسایل نقلیه و توضیحاتی در رابطه با آن ها پرداختیم.

انواع وسایل نقلیه موتوری امروزی

لازم به ذکر است که امروزه انواع مختلفی از ماشین ‌ها وجود دارند که هرکدام از آن ها وظیفه ی حمل و نقل و جابجایی را به خوبی انجام خواهند داد و متناسب با هدف خاصی که دنبال می کنند طراحی و تولید می شوند و به بازار راه پیدا می کنند.

وسایل نقلیه امروزی به دو گروه بزرگ وسایل نقلیه عمومی و وسایل نقلیه شخصی دسته ‌بندی شده است.

نیروی محرکه ی وسایل نقلیه ی موتوری چه از نوع موتور درون سوز باشد و چه از نوع موتور الکتریکی و یا حتی ممکن است از هر دو نوع موتور استفاده کند که به آن خودروی اتصال برق دوگانه سوز می گویند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *