میزان کارایی روغنهای معمولی موتور چند کیلومتر می باشد

5/5 - (1 امتیاز)

میزان کارایی روغنهای معمولی موتور چند کیلومتر می باشد؟ اگر به دنبال دریافت پاسخ این سوال می‌باشید پیشنهاد ما به شما مطالعه مطلب زیر از سایت مرسی تست می‌باشد.

میزان کارایی روغنهای معمولی موتور چند کیلومتر می باشد؟

 1. در حدود ۸ تا ۱۰ هزار کیلومتر
 2. در حدود ۸۰ تا ۱۰۰ هزار کیلومتر
 3. در حدود ۲ هزار کیلومتر
 4. در حدود هزار کیلومتر

پاسخ صحیح گزینه ۱ یعنی در حدود ۸ تا ۱۰ هزار کیلومتر می‌باشد.

کارایی روغن‌های معمولی موتور و زمان تعویض آنها

یکی از نمونه سوالات آیین نامه و پر تکرار در آزمون‌های آیین نامه کارایی روغن‌های معمولی موتور چند کیلومتر می‌باشد؟ جهت پاسخ دادن به این سوال فنی از کتاب آیین نامه راهنمایی و رانندگی باید به شما بگوییم که پاسخ حدود ۸ تا ۱۰ هزار کیلومتر کارکرد خودرو می‌باشد.

در صفحه ۱۴۴ کتاب آیین نامه راهنمایی و رانندگی در مورد تعویض روغن موتور مطالبی آورده شده است که در زیر بخشی از آن را بیان می‌کنیم:

مقدار حجم روغن موتور در خودروهای مختلف متفاوت می‌باشد، اما در انواع خودروهای سواری مقدار این روغن می‌تواند بین ۴ تا ۶ لیتر باشد. این مقدار در هر خودروی مشخص و معین گردیده است.

یکی از مهمترین مسائلی که در زمینه سرویس و نگهداری خودروها باید به آن توجه کرد، کنترل روغن خودرو می‌باشد. روغن موتور طی کارکردهای خاصی خاصیت‌های خود مانند چسبندگی را از دست می‌دهند و دیگر کارایی لازم را برای روانکاری، جذب کثیفی و ذرات معلق ندارند. از این رو لازم است که طی دوره‌های زمانی مشخص روغن‌های جدیدی را جایگزین کنیم.

عمر مطلوب روغن‌های موتور بستگی به میزان استفاده از وسیله نقلیه و همچنین کیفیت روغن مورد استفاده دارد. اما به طور معمول هر روغنی در حدود ۸ تا ۱۰ هزار کیلومتر کارایی خواهند داشت. هر راننده‌ای باید دفترچه مخصوصی برای یادداشت این گونه موارد داشته باشد تا هنگام انجام سرویس و نگهداری تاریخ و کیلومتر خود را در آن یادداشت نماید و در مراجعات بعدی بتواند از آن استفاده کند.

در صورت به تعویق انداختن زمان سرویس و نگهداری ممکن است باعث ایجاد مشکلات دیگر شود از این رو با پرداخت هزینه‌های اندک مانع از پیش آمدن هزینه‌های زیادتری برای خودروی خود شوید.

دست کم هفته‌ای یک بار به وسیله سیم یا گیج روغن سطح روغن موتور خود را بررسی کنید. گیج روغن دارای یک حلقه در انتهای خود می‌باشد که شما می‌توانید آن را به راحتی از محل خود بیرون بکشید و روغن را بررسی کنید. انتهای دیگر دو علامت حک شده است که نشان دهنده حد مجاز حداقل و حداکثر سطح روغن می‌باشد.

روغن باید بین این دو علامت باشد، پایین‌تر بودن سطح روغن از این علامت و یا بالاتر بودن از آن نشانه خوبی نیست و باید مورد بررسی قرار داده شود.

به این نکته توجه داشته باشید که هنگام انجام این کنترل‌ها، موتور خودروی خود را خاموش کنید و مقدار نیز از خاموش بودن آن طی شده باشد. همچنین بررسی گیج روغن باید در محلی صورت بگیرد که کاملاً صاف بوده و در سراشیبی وجود نداشته باشد.

ما در زیر چند نمونه سوالات آیین نامه را برای شما آورده‌ایم و به شما پیشنهاد می‌کنیم که آنها را مطالعه فرمایید.

سوال ۱ – بازدید سطح روغن ترمز چه مدتی باید انجام شود؟

 1. روزی یک بار
 2. هفته یک بار
 3. دو هفته یک بار
 4. هر ماه یک بار

پاسخ صحیح گزینه ۲

سوال ۲ – بازدید ارتفاع سطح روغن موتور هر چند مدت باید انجام شود؟

 1. هر روز باید بازدید شود
 2. هر هفته باید بازدید شود
 3. هر ماه باید بازدید شود
 4. هر سال باید بازدید شود

پاسخ صحیح گزینه ۲

سوال ۳ – کدام یک از گزینه‌ های زیر از وظایف اصلی فیلتر روغن می‌ باشد؟

 1. تصفیه روغن موتور
 2. جدا کردن ذرات اضافه از روغن موتور
 3. گزینه‌های ۱ و ۲
 4. هیچکدام

پاسخ سریع گزینه ۳

سوال ۴ – کدام یک از گزینه‌ های زیر وظیفه جلوگیری از ورود ذرات گرد و غبار و دیگر ذرات معلق را به داخل موتور خودرو و فضای احتراق به عهده دارد؟

 1. فیلتر روغن
 2. صافی بنزین
 3. فیلتر هوا
 4. همه موارد

پاسخ صحیح گزینه ۳

سوال ۵ – چه زمانی توصیه می‌ شود که فیلتر روغن خودرو را تعویض کنید؟

 1. با هر بار تعویض روغن
 2. با هر ۲۰ هزار کیلومتر کارکرد
 3. با هر ۱۰ هزار کیلومتر کارکرد
 4. با هر ۱۵ هزار کیلومتر کارکرد

پاسخ صحیح گزینه ۳

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *