مفهوم تابلوهای مثلثی شکل راهنمایی چیست؟

5/5 - (1 امتیاز)

مفهوم تابلوهای مثلثی شکل راهنمایی چیست؟ اگر به دنبال پاسخ این سوال می‌ باشید به شما توصیه می‌ کنیم مطلب زیر از سایت مرسی تست را مطالعه فرمایید.

در این مطلب از سایت سعی کردیم در مورد شکل‌ های تابلو های راهنمایی و رانندگی و مفهوم هر یک از آن ها صحبت کنیم. شما برای اینکه بتوانید تابلوهای راهنمایی و رانندگی را بهتر از هر چیزی یاد بگیرید، کافی است با مفهوم شکل‌ ها و رنگ‌ ها در آن آشنا باشید.

شکل‌ های تابلو های راهنمایی و رانندگی

اگر از نظر شکل بخواهیم تابلو های راهنمایی و رانندگی را تقسیم بندی کنیم، می‌ توان آن ها را در ۹ دسته ی زیر جای داد که مفهوم هر یک از آنها در ادامه توضیح داده شده است.

  • دایره‌ ای شکل
  • هشت گوشه
  • مستطیل افقی
  • مثلث متساوی الاضلاع (نشسته روی یک راس)
  • مستطیل پرچمی
  • مستطیل قائم
  • مثلث متساوی الاضلاع (نشسته روی قاعده)
  • لوزی (مربع نشسته روی یک راس)
  • پنج گوشه (با نقطه راس فوقانی)

مفهوم تابلوهای دایره‌ای شکل راهنمای چیست؟

یکی از پر کاربرد ترین تابلو های راهنمایی و رانندگی این شکل هستند که استفاده از این شکل به معنای دستوری و بازدارنده می‌ باشد، برای مثال تابلو های ورود ممنوع، تابلوی بوق زدن ممنوع، تابلوی توقف ممنوع و تابلوی ایستادن ممنوع جز این دسته می‌ باشند.

مفهوم تابلوهای هشت گوشه در راهنمایی و رانندگی چیست؟

استفاده از شکل‌ های هشت گوشه در تابلو های راهنمایی و رانندگی برای مفهوم ایست و توقف استفاده شده است. برای مثال تابلوی ایست به صورت هشت گوشه می‌ باشد.

مفهوم تابلوهای مستطیل افقی در راهنمایی و رانندگی چیست؟

استفاده از شکل مستطیل افقی در تابلو های راهنمایی و رانندگی معمولاً برای راهنمایی و هشدار خطرات ناشی از تعمیر و نگهداری در جاده‌ ها و راه‌ ها می‌ باشد. برای مثال تابلوی ابتدای منطقه مسکونی یکی از تابلو های می‌ باشد.

تابلوهایی به شکل متساوی الاضلاع نشسته روی یک راس

استفاده از این شکل در علائم راهنمایی و رانندگی تنها برای حق تقدم می‌ باشد. این نکته را در نظر داشته باشید که اگر مثلث متساوی الاضلاعی که روی یک راس نشسته است را در تابلو های راهنمایی و رانندگی مشاهده کردید تنها برای تابلوی حق تقدم است.

تابلو های مستطیل قائم راهنمایی و رانندگی

استفاده کردن از شکل‌ های مستطیل قائم در علائم راهنمایی و رانندگی برای تابلو های دستوری و خدماتی است. در واقع می‌ توان گفت تابلو های مستطیل قائم یکی از پر کاربرد ترین شکل‌ ها در تابلو ها هستند و تابلو های اخباری اکثراً به این گونه می‌ باشند. برای مثال تابلوی ایستگاه اتوبوس در این دسته جای می‌ گیرد.

تابلو های مستطیل پرچمی در راهنمایی و رانندگی

مستطیل‌ های پرچمی در تابلو های راهنمایی و رانندگی جهت علائم راهنمایی استفاده می‌ شود. برای مثال تابلوی راهنمای مسیر که به صورت مستطیل پرچمی رسم می‌ شود یک نمونه از این تابلو ها است.

از شکل لوزی یا مربع نشسته روی یک راس در تابلو های راهنمایی و رانندگی

استفاده از شکل لوزی به معنای شروع و پایان حق تقدم در مسیر است. برای مثال تابلوی خیابان اصلی و تابلوی پایان خیابان اصلی یک نمونه است این گونه تابلو ها می‌ باشند.

تابلو های پنج گوشه با نقطه راس فوقانی در راهنمایی و رانندگی

استفاده از شکل‌ های پنج گوشه با نقطه راس فوقانی به معنای علامت‌ های هشدار برای مدارس و دبیرستان‌ ها هستند که در این دسته از تابلو ها قرار می‌ گیرد.

تابلو های مثلث متساوی الاضلاع نشسته روی قاعده

استفاده از مثلث متساوی الاضلاعی که روی قاعده نشسته است جز پر کاربرد ترین شکل‌ ها در تابلو ها هستند که به معنای هشدار دهنده می‌ باشند. برای مثال تابلوی میدان از این تابلو ها هست. این تابلو ها دارای نوار حاشیه قرمز رنگی هستند. از جمله دیگر موارد آن تابلوی خطر و تابلوی کارگران مشغول کارند، می‌ باشد.

جهت آشنایی با نمونه سوالات آیین نامه در زمینه ی تابلو های راهنمایی و رانندگی به خصوص سوالات مربوط به شکل ها و رنگ ها، بهتر است از لینک دانلود در ابتدای صفحه نسبت به تهیه و مطالعه ی آن ها اقدام فرمایید.

هم چنین پاسخ به سوال مفهوم تابلوهای مثلثی شکل راهنمایی چیست؟ نیز در این سوالات آمده است که شما با مراجعه به آن ها می توانید از آن بهره ببرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *