معیوب بودن سیستم تعلیق خودرو باعث چه میشود

5/5 - (1 امتیاز)

معیوب بودن سیستم تعلیق خودرو باعث چه میشود؟ شما می‌ توانید پاسخ این سوال مهم از آیین نامه را در مطلب زیر از سایت مرسی تست بیابید.

معیوب بودن سیستم تعلیق خودرو باعث چه میشود؟

 1. باعث می‌ شود ارتعاشات زیادی را به بدنه و سرنشینان خودرو وارد کند
 2. باعث می‌ شود تماس کامل میان تایرها و سطح جاده‌ ها حفظ نشود
 3. سیستم هدایت خودرو را دچار مشکل می‌ کند
 4. تمام موارد

پاسخ صحیح گزینه ۴ یعنی تمام موارد، می‌ باشد.

معیوب بودن سیستم تعلیق خودرو باعث چه میشود؟

 1. فرمان پذیری و سیستم هدایت خودرو دچار اختلال می‌شود
 2. باعث افزایش آلایندگی گازهای خروجی از موتور می‌شود
 3. باعث می‌شود رادیاتور به جوش آید
 4. باعث می‌شود روغن موتور به مرور زمان کاهش یابد

پاسخ صحیح گزینه ۱ یعنی فرمان پذیری و سیستم هدایت خودرو دچار اختلال می‌شود، می‌باشد.

سیستم تعلیق خودرو چیست؟

بسیاری از افراد در هنگام خرید وسیله نقلیه به قدرت و شتاب آن توجه می‌کنند، اگر شما به عنوان یک راننده مشخصات خودرو را قبل از خرید بررسی می‌کنید، احتمالاً با عبارتی به نام سیستم تعلیق خودرو آشنا هستید.

می‌توان گفت سیستم تعلیق نقش بسیار مهمی را در کیفیت رانندگی و راحتی سرنشینان خودرو برقرار می‌کند، که توجه بسیار زیادی به آن شده است.

در این مطلب از سایت سعی کردیم در مورد سیستم تعلیق خودرو و وظایف آن صحبت کنیم. همچنین در ادامه مطلب در مورد معیوب بودن این سیستم نیز توضیحاتی داده شده است.

وظایف سیستم تعلیق خودرو چیست؟

وجود نیروی گرایش باعث می‌شود لاستیک‌ها با سطح زمین برخورد داشته باشند، از این رو نیاز به یک سیستمی می‌باشد تا شتاب عمودی را جذب کند و به بدنه ی خودرو اجازه دهد که حرکت راحت‌تر و روان‌تری را روی سطوح ناهموار داشته باشند.

پس اگر بخواهیم وظیفه اصلی سیستم تعلیق خودرو را بگوییم، توانایی هموارسازی جاده‌های ناهموار و به حداکثر رساندن اصطکاک بین لاستیک‌ها و سطح جاده می‌باشد، همچنین ایجاد ثبات فرمان، شتابگیری ایمن و اطمینان از راحتی سرنشینان از جمله دیگر موارد است، که در زیر این موارد به صورت تیتر وار بیان شده‌اند:

 • به حداکثر رساندن اصطکاک بین لاستیک‌ها و جاده
 • ایجاد ثبات فرمان با هندلینگ خوب
 • اطمینان از راحتی سرنشینان

معیوب بودن سیستم تعلیق خودرو باعث چه چیزی می‌شود؟

معیوب بودن سیستم تعلیق خودرو باعث ایجاد مشکلاتی در خودرو می‌شود از جمله:

کاهش راحتی سرنشینان خودرو: سیستم تعلیق، وظیفه جذب ضربات و ارتعاشات ناشی از حرکت خودرو بر روی جاده‌ های ناهم وار را به عهده دارد که در صورت معیوب بودن این سیستم، ضربه‌ ها و ارتعاشات به صورت مستقیم به اتاقک خودرو و سرنشینان وارد می‌ شود که این کار باعث افزایش خستگی و ناراحتی سرنشینان در خودرو می‌ گردد.

کاهش فرمان پذیری و کنترل خودرو: سیستم تعلیق خودرو وظیفه حفظ تماس موثر چرخ‌ ها با سطح جاده‌ ها را نیز بر عهده دارد که در صورت معیوب بودن این بخش، چرخ‌ها ممکن است به خوبی روی سطح جاده تماس پیدا نکنند و باعث کاهش فرمان‌ پذیری و کنترل خودرو شده و باعث افزایش خطر تصادف می‌ گردد.

افزایش استهلاک خودرو: سیستم تعلیق خودرو از قطعه‌های مختلفی تشکیل شده است که با گذشت زمان دچار فرسودگی می‌ شوند که در صورت عدم رسیدگی به این بخش‌ ها قطعات فرسوده ممکن است آسیب‌ های جدی‌ تری را به دیگر قطعات وارد کنند، از این رو باعث افزایش هزینه‌ های تعمیر و نگهداری در خودرو می‌ شوند.

در زیر برخی از نشانه‌ های معیوب بودن سیستم تعلیق خودرو بیان شده است:

 • کوبیدن فنرها هنگام عبور از دست‌انداز ها
 • لرزش بیش از حد خودرو در حین رانندگی
 • بیرون کشیدن چرخ‌ ها از خط مرکزی در هنگام رانندگی
 • افزایش مصرف سوخت خودرو
 • شنیدن صدای غیر عادی از سیستم تعلیق خودرو

در صورتی که هر یک از نشانه‌ های بالا را مشاهده کردید باید به سرعت خودروی خود را به یک تعمیرکار نشان دهید، جهت جلوگیری از مشکلات جدی‌ تر باید به صورت دوره‌ های منظم هر یک از موارد خودرو را بررسی و سرویس دهی کنید.

هم چنین توصیه می‌ شود که از رانندگی با سرعت‌ های زیاد بر روی سطح جاده‌ هایی که ناهم وار هستند بپرهیزید.

جهت دانلود نمونه سوالات آیین نامه می‌ توانید به ابتدای همین مطلب مراجعه فرمایید و نسبت به تهیه و مطالعه آن ها اقدام کنید تا در آزمون اصلی موفق گردید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *