مسافت توقف یک خودرو در جاده لغزنده، چند برابر مسافت توقف در یک جاده خشک

5/5 - (1 امتیاز)

مسافت توقف یک خودرو در جاده لغزنده، چند برابر مسافت توقف در یک جاده خشک می باشد؟ اگر به دنبال پاسخ این سوال هستید مطلب زیر از سایت مرسی تست را بخوانید.

یکی از نمونه سوالات آیین نامه راهنمایی و رانندگی به صورت زیر بیان شده است:

مسافت توقف یک خودرو در جاده لغزنده، چند برابر مسافت توقف در یک جاده خشک می‌باشد؟

پاسخ سوال، ۱۰ برابر است.

نکته‌ای که لازم است به آن اشاره کنیم این است که در شرایط یخبندان و جاده‌های برفی با توجه به لغزنده بودن سطح جاده‌ها و همچنین عدم تماس نامناسب چرخ‌ها با سطح جاده‌ها، ترمز گرفتن به خوبی انجام نمی‌شود و خودروها نسبت به جاده‌های خشک مسافت توقف بیشتری پیدا می‌کند، شاید بتوان گفت این مسافت توقف به اندازه ۱۰ برابر افزایش می‌یابد.

نکاتی مهم در حین رانندگی در فصل سرما که باید به آن توجه کرد

قبل از سفر کردن چک لیست تهیه کنید و موارد مهمی همچون سیستم گرمایشی، لوله‌های سیستم گردش آب، ضد یخ، برف پاک کن، ترموستات، زنجیر چرخ و یا لاستیک‌های یخ شکن را بررسی کنید تا از سلامت خودروی خود اطمینان کسب کنید.

سفر در فصل‌های سرد باید با لوازم کافی یا به عبارت دیگر با وسایل مخصوص این فصل انجام گیرد، برای مثال استفاده از لباس‌های گرم و ضد آب، دستکش‌های ضد آب، کلاه، کیسه‌های گرمایشی برای موارد ضروری، کفش‌های ساق بلند و ضد آب، جوراب‌های پشمی و … هستند که به آن نیاز می‌باشد.

این نکته را به یاد داشته باشید که بیش از مدت زمان سفرتان وسایل مانند پوشاک، مواد غذایی و آشامیدنی را به همراه داشته باشید.

افرادی که دارای اتومبیل‌های دو دیفرانسیل هستند باید بدانند که تصوری که در مورد اتومبیل‌های دیفرانسیل وجود دارد: که نیاز به استفاده از زنجیر چرخ نیست را از ذهن خود بیرون کنند، زیرا که بالا رفتن از هر سربالایی پایین آمدنی نیز در پی خواهد داشت.

اتومبیلی که زنجیر چرخ ندارد و در نواحی کوهستانی و برفی تردد می کند، حتی اگر دو دیفرانسیل هم باشند در حرکت‌های مختلف و کاهش سرعت مشکل ایجاد می‌کنند و این بسیار خطرناک است.

این نکته را به یاد داشته باشید که در سرعت ۳۲ کیلومتر، ۵ متر از زمان ترمزگیری طول می‌کشد تا اتومبیل متوقف شود، که این مسافت بر روی مسیرهای برفی و یخی بسیار افزایش پیدا می‌کند.

ه طوری که اگر سرعت همان ۳۲ کیلومتر باشد، این فاصله به ۴۵ متر تغییر می‌کند و تقریباً ۹ تا ۱۰ برابر بیشتر می‌شود و حتی اگر زنجیر چرخ استفاده کنیم این فاصله ۲۲ متر می‌شود پس نتیجه می‌گیریم که کاهش سرعت در مسیرهای برفی و یخی و به آرامی انجام پذیرد.

برای پاک کردن شیشه‌های پوشیده شده از برف، از آب گرم به هیچ وجه استفاده نکنید، چرا که این کار باعث می‌شود به شیشه شوک وارد شده و باعث شکسته شدن آنها می‌شود. برای پاک کردن شیشه اتومبیل از دستمال یا برس استفاده کنید، سپس برف پاک کن را روشن کنید.

همچنین می‌توانید از محلول‌های شیشه شوی ضد یخ نیز استفاده کنید تا در صورت حرکت کردن برف پاک کن یخ نزنند و مشکلی ایجاد نکنند.

قبل از وارد شدن به مناطق برفی زنجیر چرخ را نصب کنید. نصب کردن زنجیر چرخ در مناطق و شرایط برفی کار بسیار سختی خواهد بود.

این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که اتومبیل‌های دودیفرانسیل باید برای هر چهار چرخ آنها زنجیر چرخ نصب شوند، زیرا اگر به دو چرخ جلو یا عقب زنجیر چرخ بسته شود عملاً اتومبیل را به یک خودروی یک دیفرانسیل تبدیل خواهد کرد.

رانندگی در مسیرهای برفی و یخبندان حالتی شبیه به رانندگی در گل و لای دارد، پس در نظر گرفتن توصیه‌ها و تکنیک‌ها در این دو حالت یکسان است البته تفاوت‌هایی هم وجود دارد.

رانندگی کردن در فصل‌های سرد به ویژه مناطق کوهستانی و مسیرهای جنگلی بسیار سخت است و گاهی باعث به وجود آمدن موقعیت‌های خطرناکی می‌شود.

استفاده از تکنیک‌های مربوطه می‌تواند شما را از این شرایط نجات دهد. هیچگاه در هنگام عبور از روی تخته سنگ‌ها و محل‌هایی که دارای سنگریزه‌ها است پای خود را روی پدال گاز فشار ندهید چرا که این کار باعث می‌شود اصطکاک چرخ‌ها را کم کند و شما از ادامه مسیر باز می‌مانید.

به هر حال اگر هنگام تردد احساس کردید که مانع بر روبروی شما وجود دارد و عبور کردن از روی آن باعث لیز خوردن می‌شود مسیر دیگری را برای تردد جایگزین کنید. از تصمیمگیری‌های عجولانه دوری کنید که عامل بسیاری از حوادث جاده‌ای هستند.

سعی کنید با سرعت بسیار کمی حرکت کنید. این توصیه را برای عبور از مسیرهای دشوار با چند اتومبیل در نظر بگیرید و حداقل با گروهی اقدام به سفر کنید که در صورت وقوع مشکلات یاری رسانه شما باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *