قدرت موتور بعد از گیربکس به کدام قسمت وارد می شود؟

5/5 - (1 امتیاز)

قدرت موتور بعد از گیربکس به کدام قسمت وارد می شود؟ این یکی از نمونه سوالات آیین نامه می باشد که جهت دریافت پاسخ آن می توانید مطالب زیر از سایت مرسی تست را مطالعه فرمایید.

اطلاعاتی که در مورد سیستم انتقال قدرت خودرو موجود می باشد، کم است. شاید یکی از دلایل آن پیچیده بودن آن می باشد و اینکه نیاز به آموزش های تخصصی دارد. ما در زیر درباره ی نحوه ی عملکرد و اجزای تشکیل دهنده ی این سیستم صحبت کرده ایم.

سیستم انتقال قدرت خودرو چیست و چه وظیفه ای دارد؟

سیستم انتقال قدرت وظیفه ی انتقال نیروی تولید شده از موتور به چرخ ها را دارد تا باعث به حرکت در آمدن آن ها شود. در واقع این سیستم نیروی احتراق تولید شده در موتور را به نیروی فیزیکی تبدیل کرده.

جهت درک این موضوع ابتدا به روند کار در موتور اشاره می کنیم:

  • سوخت در محفظه ی احتراق مشتعل شده
  • با احتراق سوخت، گاز و گرمای منبسط شده از انفجار، مجموعه ای از پیستون ها داخل سیلندر موتور را حرکت می دهد
  • پیستون ها به بالا و پایین حرکت می کنند و در نتیجه میل لنگ را می چرخانند
  • میل لنگ باعث حرکت چرخ های خودرو شده و از طریق این مکانیزم، انرزی انفجاری به مکانیکی تبدیل شده
  • در واقع نیرویی که توسط سیستم انتقال قدرت از موتور به چرخ ها انتقال می یابد، به کاربر اجازه می دهد خودرو را کنترل کند. هر قطعه ای که مابین چرخ ها و موتور است، بخشی از سیستم انتقال قدرت می باشد که هدف همه ی آن ها به حرکت در آوردن خودرو می باشد.

سیستم انتقال قدرت سه وظیفه ی مهم دارد از جمله: قطع و وصل کردن قدرت، انتقال قدرت از موتور به چرخ ها و تغییر مقدار گشتاور.

در واقع هر وسیله ی نقلیه بدون این سیستم نمی تواند نیروی موتور را کنترل کرده و سرعت خود را تنظیم نماید. دو مزیت این سیستم عبارت است از:

  • کاهش مصرف سوخت
  • جلوگیری از هدر رفتن توان تولید موتور
  • نحوه ی کار سیستم انتقال قدرت

جعبه دنده از تعدادی چرخ دنده تشکیل شده است که روی تعدادی میله قرار گرفته است. کلاچ میان موتور و گیربکس قرار دارد و وظیفه ی قطع و وصل کردن نیرو به گیربکس را به عهده دارد.

با فشار کلاچ، صفحه کلاچ آزاد شده و ارتباط میان موتور و گیربکس قطع شده. و وقتی راننده دنده را روی دنده ی مورد نظر قرار می دهد، در واقع میزان شتاب و سرعت خودرو را تنظیم می کند. سپس با برداشتن پا از روی کلاچ، اتصال دوباره ی صفحه کلاچ با دیسک برقرار می شود.

در زیر اجزای تشکیل دهنده ی سیستم انتقال قدرت معرفی و توضیح داده شده است:

کلاچ: افرادی که با خودروهای دنده دستی کار کرده اند، می دانند که کلاچ چیست. این سیستم از طریق پدالی در زیر پای سمت چپ راننده قرار داده شده است. راننده باید برای تغییر دنده ابتدا کلاچ را فشار دهد.

که باعث قطع شدن ارتباط میان موتور و گیربکس می شود. و وقتی راننده پای خود را از روی کلاچ بر می دارد، این ارتباط دوباره برقرار می شود.

جعبه دنده: جعبه دنده یا گیربکس، توان تولید موتور را بر حسب نیاز خودرو کنترل کرده. هم چنین این امکان را برای راننده فراهم می کند که بتواند خودرو را در سرعت های مختلف کنترل کند.

در واقع کاری می کند که راننده بتواند بدون افزایش دور موتور، سرعت را تغییر دهد.

میل گاردان: این بخش حرکت از انتهای گیربکس را به انتهای دیفرانسیل انتقال می دهد. فاصله ی بین گیربکس و دیفرانسیل زیاد است، برای همین از میل گاردان برای پر کردن آن استفاده می کنند.

دیفرانسیل: این قطعه بین دو چرخ عقب و دو چرخ جلو قرار دارد و نیروی موتور را بین چرخ ها تقسیم می کند.

پلوس: انتقال گشتاور به چرخ ها بر عهده ی این بخش می باشد. در واقع پلوس میله ای است که میان دیفرانسل و چرخ ها قرار گرفته است.

قدرت موتور بعد از گیربکس به کدام قسمت وارد می شود؟

با فشار دادن کلاچ و تغییر دنده مورد نظر، نیروی خارج شده از گیربکس به میل گاردان و سپی به دیفرانسیل می رسد. در دیفرانسیل نیروی موتور از طریق پلوس های چپ و راست به چرخ ها انتقال می یابد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *