سطح روشن در رانندگی

5/5 - (1 امتیاز)

اگر می خواهید بدانید که سطح روشن در رانندگی چه معنا و مفهومی دارد، لطفا مطالب زیر از سایت مرسی تست را مطالعه فرمایید.

مهم ترین اصطلاحات راهنمایی و رانندگی (مفهوم سطح روشن در رانندگی)

سطح روشن در رانندگی: این سطح در چراغ ها شامل سطح قابل دیدی می باشد که نور از خود منتشر می کند و درباره ی منعکس کننده ی نور عبارت است از سطح قابل دیدی که نور را منعکس می کند.

شانه راه: بخشی از راه که جهت توقف های اضطراری وسایل نقلیه در دو طرف خط های عبور و مرور در نظر گرفته شده است.

شماره وسیله ی نقلیه: عدد های چند رقمی به همراه یک حرف که از سمت راهنمایی و رانندگی روی پلاک هایی نوشته شده و در عقب و جلوی وسیله ی نقلیه نصب می گردد.

شناسنامه خودرو: برگه ای که مشخصات خودرو، مالک آن و نشانی محل سکونت و تاریخ نقل و انتقالات از سوی راهنمایی و رانندگی روی آن نوشته می شود و در اختیار آخرین مالک وسیله ی نقلیه قرار می گیرد.

شیب: شامل سربالایی و سرازیری می باشد و به تغییر تدریجی ارتفاع راه ها گویند.

کوچه: راه هایی که عرض آن از شش متر کمتر باشد.

گذرگاه عابر پیاده: مکان هایی در تقاطع ها، امتداد پیاده روها، سواره روها، روگذر ها یا زیر گذرها می باشد که به وسیله ی خط کشی یا میخ کوبی ها جهت تردد افراد پیاده در نظر گرفته شده است.

گواهی نامه ی رانندگی: اجازه نامه برای رانندگی وسایل نقلیه که از سمت راهنمایی و رانندگی برای افراد صادر شده.

راه های شریانی درجه یک: معابری که در طراحی و بهره برداری از آن به جا به جایی وسایل نقلیه ی موتوری ارجحیت داده شده و ارتباط با راه های برون شهری را فراهم می سازند. این راه ها بر اساس نحوه ی دسترسی به تقاطع ها به دو نوع آزاد راه ها و بزرگ راه ها تقسیم می شوند و ضوابط آن را شورای عالی هماهنگی ترافیک شهری مشخص می کند.

راه های شریانی در جه دو: معابری که در طراحی و اجرای آن به جابه جایی و دسترسی وسایل نقلیه ی موتوری ارجحیت داده شده است و جهت رعایت این برتری برای افراد پیاده از عرض خیابان ها مکان هایی مشخص شده است. این راه ها شبکه ی اصلی راه های شهری را تشکیل داده و ضوابط اجرایی آن را شورای عالی هماهنگی ترافیک شهری مشخص می کند و به انواع زیر تقسیم می شوند:

را های محلی: راه هایی که در طراحی و اجرای آن به نیاز های وسایل نقلیه و عابران پیاده به صورت یکسان توجه شده است و باعث ارتباط میان کوچه ها و خیابان های شریان فرعی می شود.

معاینه فنی: بازدید ظاهری و فنی جهت تشخیص اصالت وسایل نقلیه و میزان سلامت خودروها، ایمنی و زیست محیطی آن را گویند.

منطقه ی ممنوعه: مکان هایی که رفت و آمد وسایل نقلیه در آن ها به وسیله ی علایم خاصی ممنوع اعلام شده است.

منعکس کننده ی نور: بازتاب کننده هایی که حضور وسایل نقلیه را با استفاده از انعکاس نور از چراغ وسیله ی نقلیه ی دیگر یا از طریق انعکاس نور محیط اعلام می کند.

مواد خطرناک: به هر نوع ماده ی رادیو اکتیو، منفجره، محترقه، مایعات و جامدات آتش زا یا سمی یا اسیدی، گازهای فشرده، زباله های ویژه و … گویند.

نقص فنی: هر نوع نقصان یا تغییر در وضعیت ظاهری و فنی وسایل نقلیه که باعث کاهش ایمنی در رانندگی یا افزایش بیش از حد گازهای آلوده کننده هوا بیش از حد مجاز می شود را گویند.

وسیله ی نقلیه ی غیر موتوری: به هر نوع وسیله ی نقلیه ای گویند که نیروی محرکه ی آن موتور نباشد.

وسیله ی نقلیه ی موتوری: به هر نوع وسیله ی نقلیه ای گویند که دارای حداقل یک چرخ در جلو و دو چرخ در عقب باشد و دارای موتور یا سامانه ی انتقال قدرت می باشد و جهت حمل افراد یا بار استفاده می گردد. نام دیگر آن خودرو می باشد.

شما می توانید با استفاده از نمونه سوالات آیین نامه که در این سایت قرار داده شده است، اطلاعات بیشتری راجع به این اصطلاحات کسب کنید.

تنها کافی است به لینک قرار داده شده در همین صفحه مراجعه کنید و این سوالات را دانلود فرمایید تا در آزمون اصلی نمره ی قبولی کسب کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *