راننده ای که دست چپ را به طور افقی نگه داشته به چه معناست

5/5 - (1 امتیاز)

راننده ای که دست چپ را به طور افقی نگه داشته به چه معناست؟ این یکی از نمونه سوالات آیین نامه می باشد که جهت دریافت پاسخ آن به ادامه ی مطالب از سایت مرسی تست مراجعه فرمایید.

راننده ای که دست چپ را به طور افقی نگه داشته به چه معناست؟

  1. گردش یا تغییر مسیر به راست
  2. گردش یا تغییر مسیر به چپ
  3. توقف
  4. افزایش سرعت

پاسخ صحیح گزینه ی ۲ یعنی گردش یا تغییر مسیر به چپ، می باشد.

استفاده از دست برای علامت دادن در هنگام گردش ها

یک راننده باید با استفاده از چراغ های راهنمایی خودروی خود، سایر رانندگان وسایل نقلیه را از قصد و نیت خود در گردش ها، توقف، تغییر لاین یا دور زدن آگاه کند.

اما بعضی مواقع به دلایلی از جمله خرابی چراغ های راهنمایی، وضعیت راه ها یا شرایط قرار گرفتن وسایل نقلیه نسبت به یکدیگر، ممکن است نتواند از چراغ های راهنمایی استفاده کند. یا استفاده از آن ها به تنهایی کافی نباشد، از این رو لازم است با استفاده از حرکات دست خود، دیگر رانندگان را از تصمیمات بعدی خود آگاه سازد.

این حرکات دارای أنواع مختلفی می باشد که به صورت زیر هر یک از آن ها معرفی می کنیم.

برای گردش به چپ: برای علامت دادن به منظور گردش به چپ، باید دست چپ خود را با احتیاط از خودرو بیرون آورده، و به صورت افقی نگه دارد و برای علامت با چراغ راهنمایی، چراغ راهنمای سمت چپ اتومبیل را روشن کند.

برای گردش به راست: برای علامت دادن به منظور گردش به راست، دست چپ خود را با احتیاط از خودرو بیرون می آورد و از آرنج به طرف بالا خم می کنید و به طور عمودی نگه می دارد و برای علامت با چراغ راهنمایی، چراغ راهنمای سمت راست را روشن می کند.

برای توقف یا حرکت آهسته: برای علامت دادن به منظور کم کردن سرعت و ایستادن، دست چپ را، پس از بیرون آوردن از بالا به پایین حرکت داده. سپس قبل از توقف دست را به طور عمودی و پایین نگه می دارد.

دانستن هر کدام از این حرکات برای هر راننده ای الزامی می باشد تا بتواند در مواقع ضروری از آن ها بهره ببرد.

وجود چراغ های راهنمایی و رانندگی بر سر تقاطع ها، تکالیف رانندگان و وسایل نقلیه را مشخص می کند و پیروی از فرامینی که از این چراغ ها صادر می شود، مسیر حرکت رانندگان مشخص می گردد.

اما بعضی مواقع به دلایل مختلفی از جمله فقدان چراغ های راهنمایی، قطع برق و یا خرابی چراغ ها، پلیس راهنمایی مجبور است از دست های خود برای هدایت وسایل نقلیه استفاده کند.

از این رو لازم است هر راننده ای اشکال دست و فرمان های صادره از آن را بداند و در این مواقع از آن ها پیروی کند. ما در زیر به معرفی آن ها می پردازیم.

هنگامی که پلیس راهنمایی و رانندگی مستقر در تقاطع، دست راست خود را به صورت قائم بالا نگه می دارد، رانندگان وسایل نقلیه در هر چهار طرف نقاطع باید وسیله نقلیه خود را پشت خط ایست متوقف کنند.

بلند کردن دست یا دست های مامور به دو طرف و به صورت افقی، مفهوم این حرکت برای کلیه استفاده کنندگان از راه که جهت حرکت آن ها در امتداد جهت نشان داده شده با دست یا دست های مامور پلیس راهنمایی است به معنای ایست می باشد و ممکن است مامور پس از دادن این علامت، دست های خود را پایین بیاورد. این حرکت نیز برای رانندگانی که در سمت جلو و عقب مامور قرار دارند به منزله علامت ایست است.

هنگامی که پلیس راهنمایی و رانندگی دست خود را از موازات شانه پایین و بالا می ‌برد به معنای این است که رانندگان وسایل نقلیه درحال حرکت از سرعت خود باید کم کنند.

هنگامی که پلیس راهنمایی و رانندگی مستقر در تقاطع، دست راست خود را به موازات شانه باز می کند به معنای آن است که رانندگان وسایل نقلیه در حال عبور از پشت وی باید توقف کنند.

چنان چه پلیس راهنمایی و رانندگی روبروی وسایل نقلیه قرار بگیرد و دست خود را بالا نگه دارد، رانندگان مقابل باید توقف کنند.

هنگامی که پلیس راهنمایی دست راست خود را به سمت راننده ای نگه می ‌دارد، قصد متوقف کردن او را دارد. رانندگان باید در همه حال متوجه این اشارات پلیس باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *