ترتیب رنگ چراغ راهنمایی

5/5 - (1 امتیاز)

اگر می خواهید در مورد ترتیب رنگ چراغ راهنمایی اطلاعاتی کسب کنید، پیشنهاد ما به شما مطالعه ی مطالب زیر از سایت مرسی تست و هم چنین مطالعه ی نمونه سوالات آیین نامه می باشد.

ترتیب رنگ چراغ راهنمایی و رانندگی

پلیس راهنمایی و رانندگی از رنگ های ثابتی جهت بیان منظور خود و هدایت خودرو ها استفاده می کند. این رنگ ها در تمام دنیا دارای مفهوم واحدی می باشند. ما در ادامه ی این مطلب در مورد مفهوم رنگ ها در چراغ های راهنمایی و رانندگی صحبت خواهیم کرد و به بررسی هر یک خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

توقف کامل برای رنگ قرمز: این چراغ برای همگان واضح است و به معنای ایست کامل و ترمز کردن می باشد که در تقاطع های بسیار شلوغ نصب می گردد. وقتی که این چراغ قرمز می باشد رانندگان باید پشت این چراغ ترمز کنند و بایستند.

این چراغ ها به صورت اتوماتیک بعد از گذشت دقایقی به رنگ سبز در خواهند آمد جز مواردی مانند وقوع حادثه یا در دست ساخت بودن مسیر ها.

حرکت برای رنگ سبز: این چراغ به این معناست که مانعی در مسیر وجود ندارد و می توانید حرکت کنید و به مسیر خود ادامه دهید. رانندگان وقتی با این چراغ روبرو می شوند به جز مواردی که تابلوی حق تقدم یا گردش ممنوع است، وجود دارد می توانند به مسیر خود ادامه دهند. این چراغ تا وقتی که تغییر نکند مسیر را برای عبور مجاز نگه می دارد.

احتیاط برای رنگ زرد: با دیدن این چراغ باید از سرعت خود کاسته و احتیاط بیشتری را در نظر بگیریم. استفاده ی این چراغ در چهار راه ها و خیابان ها به این معناست که ممکن است خطری در راه وجود داشته باشد. بنابراین با مشاهده ی این چراغ باید بیشتر حواستان را جمع کنید.

استفاده از این چراغ در تقاطع ها به معنای توقف لحظه ای و بررسی شرایط و سپس حرکت می باشد. اگر قبل از ورود به تقاطع های این رنگ را دیدید توقف کنید و اگر در تقاطع وجود داشتید و چراغ زرد شد سریعا از آن عبور کنید.

علاوه بر تفاوت در رنگ چراغ های راهنمایی و رانندگی، شکل ظاهری آن ها نیز دارای مفهوم خاصی هستند که در ادامه آن ها را بررسی خواهیم کرد:

چراغ های چشمک زن: این چراغ ها در کل دو رنگ زرد و قرمز دارند. و مفهوم هر یک به صورت زیر تعریف می گردد:

چراغ چشمک زن قرمز: از این چراغ در مسیرهای فرعی به اصلی استفاده می گردد و با مشاهده ی این چراغ راننده باید قبل از ورود به تقاطع برای لحظه ای بایستد و با بررسی راه و نبودن خطر حرکت کند.

در مسیرهای فرعی به اصلی حق تقدم با اتومبیل هایی است که در مسیر اصلی در حال تردد هستند. هم چنین از این چراغ در ایستگاه های اضطراری مانند آتش نشانی ها یا آمبولانس ها نیز استفاده می گردد.

چراغ چشمک زن زرد: استفاده از این چراغ در مسیرهای اصلی به فرعی می باشد. در مسیرهای اصلی به فرعی حق تقدم با وسایلی است که در مسیرهای اصلی در حال تردد هستند.

با دیدن این چراغ نیازی نیست که ایست کامل کنید و تنها کافی است سرعت اتومبیل را کم کرده و با احتیاط عبور کنید. نمونه ی دیگر کاربرد این چراغ در اتوبان ها و جاده های بین شهری قبل از ایستگاه های عوارضی و پلیس راه می باشد.

برخی از افراد اهمیت چراغ های چشمک زن را در نظر نمی گیرند و به آن توجهی نمی کنند؛ در صورتی که اهمیت این چراغ ها با چراغ های ثابت یکی می باشد. هم چنین توجه به این چراغ ها در سرازیری ها یا سربالایی ها که کنترل ماشین سخت تر می شود، بسیار مهم می باشد.

مفهوم چراغ های فلش دار

در تقاطع هایی که حجم ترافیک بسیار زیاد می باشد، استفاده ی تنها از چراغ های ثابت کافی نیست و معمولا در کنار این گونه چراغ ها از چراغ های فلش دار نیز استفاده می کنند. این چراغ ها گردش به چپ یا راست را با استفاده از رنگ آن ممنوع یا مجاز می کند. در ادامه آن ها را معرفی خواهیم کرد:

  • دایره ی قرمز با فلش قرمز: ادامه ی حرکت در مسیر مستقیم و در جهت فلش ممنوع است.
  • دایره ای قرمز با فلش سبز: حرکت در مسیر مستقیم ممنوع اما گردش در جهت فلش مجاز می باشد.
  • دایره ای سبز با فلش سبز: حرکت در مسیر مستقیم و گردش در جهت فلش مجاز می باشد.
  • دایره ای سبز با فلش قرمز: حرکت در مسیر مستقیم مجاز اما گردش در جهت فلش ممنوع می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *