تابلو بزرگراه چه رنگی است

5/5 - (1 امتیاز)

اگر می‌خواهید بدانید که تابلو بزرگراه چه رنگی است؟ پیشنهاد ما به شما مطالعه مطالب زیر از سایت مرسی تست می‌باشد.

تفاوت بزرگراه‌ها و آزادراه‌ها (پاسخ به سوال تابلو بزرگراه چه رنگی است)

برای اینکه فردی مجوز رانندگی در معابر را دارا باشد باید گواهینامه راهنمایی و رانندگی دریافت کرده باشد. جهت دریافت گواهینامه راهنمایی و رانندگی ابتدا باید در کلاس‌های رانندگی ثبت نام کنید و بعد از آن در آزمون‌های آیین نامه و آزمون‌های عملی شرکت کرده و هر دو مرحله را با موفقیت پشت سر بگذارید.

در این مطلب سعی کرده‌ایم که به مهم‌ترین تفاوت‌های بزرگراه‌ها و آزادراه‌ها بپردازیم. تفاوت بین بزرگراه و آزادراه‌ها یکی از مهمترین مواردی است که در آزمون‌های آیین نامه مورد سوال قرار گرفته است، در صورتی که بسیاری از داوطلبان با تفاوت‌های آن آشنا نبودند.

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از نمونه سوالات آیین نامه که در ابتدای همین مبحث قرار داده شده است استفاده فرمایید.

بزرگراه چیست؟

بزرگراه‌ها راه‌های دو طرفه‌ای هستند که جهت جلوگیری از تصادفات و برخورد وسایل نقلیه که در حال تردد در آن هستند از موانعی بین خطوط رفت و برگشت استفاده می‌شود و آنها را از هم جدا می‌کنند، در هر مسیر حداقل دو خط عبوری وجود دارد اما ممکن است در برخی از بزرگراه‌ها تعداد این خطوط به ۳ یا ۴ هم رسیده باشد.

نقش اصلی بزرگراه‌ها برقراری ارتباط بین مناطق و نواحی شهری می‌باشد. در بزرگراه‌ها ممکن است تقاطع‌های هم سطح، میدان‌ها و چراغ‌های راهنمایی و رانندگی استفاده شوند.

بزرگراه‌ها برای کاهش ترافیک در شهرها ایجاد می‌شوند و در تسهیل رفت و آمدها و سفرهای بیرون شهری نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند. اکثر رانندگان با توجه به ماهیت سفرهایشان می‌توانند از بزرگراه‌ها استفاده کنند، از این رو مسیرهای بزرگراه دارای سهم بیشتری از ترافیک می‌باشد و حداکثر سرعت مجاز در بزرگراه‌ها ۱۱۰ کیلومتر در ساعت تعریف شده است.

آزادراه چیست؟

آزاد راه‌ها که نام دیگر آن اتوبان هم می‌باشد دارای خطوط رفت و برگشت هستند و مانند بزرگراه‌ها مسیرهای رفت و برگشت آنها به وسیله موانع فیزیکی از یکدیگر جدا شده‌اند. یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین تفاوتهایی که بین بزرگراه و آزادراه‌ها می‌توان به آن اشاره کرد این است که آزاد راه ها تقاطع‌های هم سطحی ندارند و ورود و خروج به آزادراه‌ها بسیار محدود است و با پرداخت عوارض همراه می‌باشد.

آزادراه‌ها در خارج از شهرها و در فواصل بین شهری ایجاد می‌شوند در آنها بریدگی برای دور زدن وجود ندارد و همانطور که در قبل اشاره کردیم تقاطع‌های هم سطح نیست یا محلی برای خط راه آهن و عبور عابرین پیاده وجود ندارد. آزادراه‌ها راه‌های بزرگی هستند که پهنای زیادی دارند و مابین شهرها ایجاد می‌شوند و سرعت مجاز در آزادراه‌ها حداقل ۷۰ و حداکثر ۱۲۵ کیلومتر بر ساعت است.

از جمله مهمترین تفاوت‌های بزرگراه‌ها و آزادراه‌ها را می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

از تردد در آزادراه‌ها عوارض دریافت می‌شود اما در بزرگراه‌ها هیچ گونه عوارضی دریافت نمی‌شود و هیچ کسی حق دریافت عوارض در بزرگراه‌ها را نخواهد داشت.

تابلوهای به کار رفته در آزادراه‌ها و بزرگراه‌ها با هم متفاوت است. به طوری که اگر می‌خواهید بدانید که تابلو بزرگراه چه رنگی است؟ باید به شما بگوییم که به رنگ سبز می‌باشد ولی تابلوهای آزادراه‌ها به رنگ آبی هستند.

سومین تفاوت که بین بزرگراه و آزادراه وجود دارد این است که در تمام آزادراه‌ها شانه‌ای به عرض سه متر در هر دو طرف مسیر تعبیه شده است که به آن شانه خطر می‌گویند، اما در بزرگراه‌ها این شانه خطر وجود ندارد.

تفاوت دیگری که بین آزادراه و بزرگراه وجود دارد این است که به جای تردد از آزادراه‌ها می‌توان از مسیرهای جایگزین دیگری برای رسیدن به مقصد خود استفاده کنیم، در صورت که این امکان در بزرگراه‌ها وجود نخواهد داشت.

پنجمین تفاوت بین بزرگراه و آزادراه این است که در آزادراه‌ها هیچ دور برگردان نیست و تنها راه چاره این است که از راه‌های فرعی یا زیر گذرها و روگذرها برای این کار استفاده کنیم. اما در بزرگراه‌ها این امکان‌ها تعبیه شده است و در طول مسیر بزرگراه‌ها دور برگردان‌هایی قرار داده شده است بزرگراه‌ها دور برگردان‌هایی تعبیه شده است که می‌توانید برای تغییر مسیر از آنها بهره بگیرید.

همانطور که در قبل اشاره کردیم مهم‌ترین تفاوت بین بزرگراه و آزادراه‌ها در تقاطع‌های هم سطح آن می‌باشد. به طوری که در آزادراه‌ها تقاطع هم سطح وجود ندارد و تمام تقاطع‌ها ی آن غیر هم سطح می‌باشد، اما در بزرگراه‌ها تقاطع‌های هم سطح دیده می‌شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *